22/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

بابا آدم (اراقیطون)

بابا آدم

بابا آدم که باردان، فیلگوش و آراقیطون (نام علمی: Arctium) نیز نامیده می‌شود گیاهی است علفی و دوساله از تیره گل‌ستاره‌ای‌ها (Asteraceae). گیاهی است که به اندازه یک متر و نیم تا دو متر ارتفاع رشد می‌کند.

بابا آدم که باردان، فیلگوش و آراقیطون (نام علمی: Arctium) نیز نامیده می‌شود گیاهی است علفی و دوساله از تیره گل‌ستاره‌ای‌ها (Asteraceae). گیاهی است که به اندازه یک متر و نیم تا دو متر ارتفاع رشد می‌کند. با برگ‌های درشت و خشن و سبز رنگ با گل‌های توپ مانند و به اندازه فندق یا بزرگتر از آن در باغچه و کنار آبها و یونجه زارها مراتع و مزارع می‌روید.

این گیاه در اطراف تهران، البرز، راه چالوس، خراسان، کرمان، رودبار، تفرش، اروپا و شمال آمریکا می‌روید و در بعضی نقاط پرورش داده می‌شود.

این سرده در ایران ۴ گونه علفی چند ساله دارد، بابا آدم (گیاه) «Arctium lappa»، بابا آدم صغیر «Arctium minus» و دو گونه بابا آدم خویی «Arctium palladinii» و بابا آدم برگه پهن «Arctium platylepis» که علاوه بر ایران در شرق اروپا، آناتولی، قفقاز، ماورای قفقاز و

بابا آدم که فیل گوش و آراقیطون نیز نامیده می شود گیاهی است علفی و دوساله که ارتفاع ساقه آن تا ۱/۵ متر می رسد. این گیاه به حالت وحشی در دشت ها و نواحی معتدل و مرطوب و سایه در اروپا و آسیا می روید. ساقه آن که شبیه پوست مار است پوشیده از کرکهای خشن و زبر است. برگهای آن بسیار بزرگ و پهن بحالت افتاده بر روی ساقه قرار دارد.

رنگ برگ ها در قسمت چسبیده به ساقه سبز کم رنگ و هر چه بطرف انتهای برگ نزدیک تر می شویم تیره تر می شود.

ریشه گیاه دراز دوکی شکل و مانند هویج به ضخامت انگشت دست بوده ودارای مقدار زیادی کربنات پتاسیم و نیترات پتاسیم است. پوست ریشه بابا آدم قهوه ای، مغز آن سفید و طعم آن کمی شیرین است ولی بوی تهوع آوری دارد.

میوه آن پس از رسیدن به صورت فندقی با ۳ یا ۴ سطح به رنگ زرد حنایی ظاهر می شود.

در انتهای میوه تارهای زرد رنگی وجود دارد که در موقع عبور گوسفندان و جانوران به پشم های آنها می چسبد و موجب پخش تخم این گیاه به مناطق دیگر می شود .

بابا آدم در بعضی از نقاط ایران به حالت وحشی می روید. از ریشه این گیاه استفاده طبی به عمل می آید پس از خارج کردن ریشه بابا آدم از خاک آنرا بخوبی شسته و به قطعات کوچک سه سانتیمتری تقسیم کرده و در اثر حرارت خورشید یا در کوره های مخصوصی خشک می کنند.

  • ترکیبات شیمیایی

 

ریشه بابا آدم دارای ماده ای بنام اینولین Inulin، روغن فرار، تانن، رزین، قند، آهن، کلسیم و ویتامینC می باشد. دانه بابا آدم دارای روغنی است برنگ زرد و طعم تلخ اسید لینولئیک و اسید اولئیک است.

 

خواص داروئی

از نظر طب قدیم ایران ریشه بابا آدم سرد و خشک است.بهترین تصفیه کننده خون است و خون را تمیز کرده و سموم را از بدن خارج می کند،جوش های صورت و کورک را برطرف می کند،ادرار آور و معرق است،سیستم لنف بدن را تمیز می کند،بیماری های پوستی نظیر اگزما، گل مژه و زخم ها را برطرف می کند،تورم را از بین می برد،تقویت کننده بدن است، جوشانده برگ های بابا آدم را در معالجه سرگیجه و رماتیسم بکار می برند،جوشانده تخم بابا آدم ضد عفونی کننده است،در معالجه ذات الریه بکار می رود،تب حاصل از بیماری مخملک را برطرف می کند، در معالجه یبوست موثر است،نقرس را برطرف می کند،درد سیاتیک را آرام می کند، در برطرف کردن کمر درد موثر است،آب آوردن بدن را درمان می کند، هضم غذا را تسریع می کند، کهیر را برطرف می کند،ریشه بابا آدم را له کرده و یا بجوشانید و آنرا روی کورک یا اگزما بمالید تا آنرا برطرف کند،برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن جوشانده غلیظ ریشه بابا آدم را به سرمالید.

  • طرز استفاده

 

دم کرده ریشه بابا آدم:

مقدار ۵۰ گرم ریشه بابا آدم را در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت ۲۰ دقیقه دم کنید.

 جوشانده ریشه بابا آدم :

مقدار ۸۰ گرم ریشه بابا آدم را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید بمدت ۱۰ دقیقه به آرامی بجوشد.

 تنطور بابا آدم:

این تنتور را می توان از فروشگاه های گیاهان دارویی یا برخی از داروخانه ها Store خریداری کنید.

دم کرده ریشه بابا آدم و شیرین بیان:

۳۰ گرم ریشه باباآدم را با مقدار مساوی آن شیرین بیان در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت نیم ساعت دم کنید . این دم کرده تصفیه کننده خون است . برای این منظور از این دم کرده به مقدار سه فنجان در روز بنوشید.

 

خواص بابا آدم

بابا آدم گیاه علفی می باشد که در زمین های آهکی و زمین های بایر و …. رشد می کند. ساقه این گیاه راست وپر شاخ و برگ می باشد، طولش از۸۰سانتی متر تا دو متر می شود و پوشیده ازکرک های زبر و خشن می باشد.

برگ های بابا آدم بسیار درشت ، بیضوی و ساده میی باشد که در زیرمایل به سفیدی و در رویش سبز رنگ می باشد.

گل هایش به رنگ قرمز مایل به بنفش می باشد . گل  گیاه کروی شکل و پوشیده از فلس های که به قلاب های کوچکی منتهی می گردد. ریشه آن دراز ، کمی ضخیم و دوکی شکل می باشد که

نامهای دیگر گیاه آراقیطون یا فیل گوش می باشد. خواص گیاه  به علت دارا بودن مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم ، تانن، رزین، اسیداولئیک و اسیدلینولئیک و ویتامین ب6 و سی می باشد .

طبیعت گیاه بابا آدم سرد و خشک می باشد. ( خواص بابا آدم )

خواص باباآدم به طورکلی:ضد چاقی ، پایین آورنده قند خون، تقویت کننده بدن ، معالجه یبوست، ضد سنگ و کلیه تعدیل کننده، مدر، تلخ، ضد التهاب، صفراآور، معرق (تولیدکننده عرق ) و ضد سرطان .

 

  •    

 

خواص گیاه بابا آدم لاغری

یکی از خواص گیاه بابا آدم لاغری است. گیاه بابا آدم با تجزیه کلسترول و چربی خون سبب گردش بهتر خون در عروق می شود اگر قبل از صرف غذا استفاده گردد به علت اینکه موجب کاهش

اشتها و کاهش میل به خوردن شیرینی جات می گردد در نتیجه به کم خوری و کاهش مصرف کالری توسط فرد منجر می شود.خواص عرق بابا آدم برای لاغرینیز مانند دمنوش یا جوشانده گیاه

بابا آدم می باشد. عرق باباآدم را برای لاغری باید نصف استکان تا یک استکان نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی مصرف گردد.

 

  • خواص بابا آدم برای تصفیه خون

 

ریشه گیاه خون را تصفیه می کند و این عمل به دو صورت انجام می پذیرد:

1ـ گرفتگی‌ سیستم تنفسی را رفع می نماید و به دفع دی‌اکسیدکربن کمک می کند. همچنین گرفتگی در عملکرد دفع ادرار را رفع می نماید و در واقع  ضد سنگ کلیه است.

2ـ این گیاه به کبد کمک می نماید تا مواد زائد خون را تصفیه نماید و به کمک کلیه‌ها آن را از بدن خارج می کند.

خواص بابا آدم برای مو

 

باباآدم باعث افزایش سرعت رشد مو و رویش مجدد موها می گردد. افراد باید مقدار برابر از سبوس، شلتوک برنج، باباآدم، علف لیمو، رزماری، حنا و گیاه دُم اسبی را پودر سپس ۲ عدد تخم مرغ

به آن اضافه و خوب آن‌ها را با هم قاطی کنید. سپس این ترکیب را روی مو گذاشته شب تا صبح بر روی مو  باقی بماند.

روش دیگر به این صورت است که موها و پوست سر خود را با روغن باباآدم به ۱۰ دقیقه ماساژ دهید سپس به مدت 2 ساعت بر روی مو بماند پس از آن با یک شامپوی ملایم موها را شستشو دهید.

 

خواص بابا آدم برای پوست

برای درمان جوش و آکنه هر ۶ ساعت یک استکان دمنوش ریشه یا گیاه بابا آدم میل شود.

یا روزی چند بار پوست را با جوشانده بابا آدم مالش دهید.

برای رفع خارش و لک پوست و درمان زونا روزانه ۳ بار و هر بار یک استکان با شکم خالی، عرق بابا آدم را میل کنید.

برای لایه برداری پوست روزانه یکی از موارد دمنوش، جوشانده یا عرق بابا ادم  را روی پوست خود مالش دهید.

 

خواص بابا آدم برای نقرس

گیاه باباآدم دفع‌کننده اسید اوریک از بدن است، در واقع بهبودی بیماران مبتلا به نقرس را افزایش می دهد.

 

مضرات گیاه بابا آدم

مصرف بیش از حد گیاه موجب  خشکی دهان، سردرد، تهوع، اسهال، بی‌قراری و آلرژی می گردد. همچنین مصرف در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود. شایان ذکر است افراد دارای فشار

خون پایین و افراد دیابتی که انسولین استفاده می‌کنند، نباید از گیاه بابا آدم استفاده کنند اگر برگ‌های این گیاه با ملتحمه و یا قرنیه تماس پیدا کند عوارض شدید چشمی  برای افراد ایجاد می گردد.( خواص بابا آدم )

منابع:

ویکی پدیا

بیتوته

اِپُک تایمز

عصر ایران

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک

نویسنده:حامدخباز