17/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

عریض بافی

پارچه اي از جنس پشم خالص، بدون طرح و يك رنگ به منظور زير ساخت پَته دوزي

عریض بافی

پارچه اي از جنس پشم خالص، بدون طرح و يك رنگ به منظور زير ساخت پَته دوزي

عریض بافی

عریض نوعی پارچه است که در زمان قدیم از آن برای دوختن لباس استفاده می کردند که امروزه استفاده از آن در این زمینه منسوخ شده است.

عریض بافی در گذشته بسیار رواج داشته است ولی امروزه به دلیل در دسترس نبودن مواد اولیه آن , بسیار محدود شده است.عریض پارچه کلفتی است که برای دوختن دامن و همچنین کت هم از آن استفاده می شود . یا در هنر پته دوزی برای زیر کار از این پارچه استفاده می کنند.

تاریخچه عریض بافی :

 

صنايع دستي كرمان آوازه جهاني دارد . صنايع دستي استان به دو صنعت خانوادگي و كارگاهي تقسيم مي شود.

عریض‌ که‌ در گذشته از آن برای دوخت‌ دامن‌، کت‌ و پالتو نیز استفاده‌ بعمل می‌آمد پارچه‌‌یی دستباف است‌ , که‌ بوسیله ی دستگاههای بافندگی‌ چوبی‌ تولید میشد. ولی‌ در سالهای اخیر ‌دستگاههای چوبی‌ , جای خود را به‌ دستگاههای تک‌ فاز برقی‌ دادند,

و پس‌ از آن نیز تدریجا‌بافته های کارخانه‌ یی‌ جانشینی عریض‌های دستباف شده و هم‌ اکنون پته های , استان کرمان‌ را بیشتر اینگونه‌ پارچه‌های کارخانه‌ یی‌ تشکیل میدهد.

مصارف عریض بافی در گذشته:

عریض برای دوخت دامن

کت

پالتو مورد استفاده قرار می‌گرفت

ولی در حال حاضر

رومیزی

تابلو

روتختی

تزئینی از موارد مصرف این هنر است.

هنرمند جوان روشن ضمیر  می‌گوید: درگذشته از عریض در تولید کت و پالتو استفاده می‌شد ولی امروزه, مصرف عریض بسیار محدود شده است.

عریض بافی طرح درخت

در خصوص منسوخ شدن این رشته افزود: این رشته حدود ۱۰ سال است که به فراموشی سپرده, شده است، همچنین گران تر شدن مواد اولیه و تامین آن از طریق واسطه و در نهایت, رسیدن محصول نهایی با قیمت بالا به دست مصرف کننده خود می‌تواند,

از دلایل منسوخ شدن این رشته در سال‌های گذشته باشد که خوشبختانه در سه سال اخیر, اقدامات خوبی برای احیای این رشته صورت گرفته است.

تاثیر تبلیغ بر رواج عریض بافی

این هنرمند عریض باف؛ تبلیغ و حمایت این هنر را در حفظ واحیا بسیار موثر دانست و گفت: با حمایت مسئولین صنایع دستی از هنرمندان این هنر موروثی را که سینه به سینه و از پدران و اجداد به ما, ارث رسیده است را می‌توان از طریق شرکت در نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های عرضه مستقیم, به شرایط مطلوب گذشته برگرداند.

عریض بافی طرح گل و گلدان

عریض بافی

نمونه کارهای انجام شده با عریض بافی

روشن ضمیر با اشاره به کاربردهای این هنر درگذشته گفت: درگذشته عریض برای دوخت دامن، کت، پالتو مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی در حال حاضر رومیزی، تابلو، روتختی، تزئینی از موارد مصرف این هنر است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر آموزش حدود ۱۲۵ هنرآموز را به عنوان هنرمندی که این هنر را سینه به سینه, و از پدران خودبه ارث برده است مسئولیت آموزش را به عهده گرفته است گفت:هنرجویان , در کنارعلاقمندی نسبت به آموزش این هنر، از راه پته امورات خود را گذرانده و امرار معاش می کنند.

وی درپایان در خصوص ضرورت ماندگاری این هنر گفت: عریض بافی در حال فراموش شدن بوده , و خاستگاه آن کرمان است این هنر، هنری موروثی است و نشانگر تمدن و فرهنگ ایران است ,

و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌تواند با برگزاری نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های عرضه , صنایع دستی و تبلیغ و شناساندن این هنر، به ماندگاری این هنر و فراموش نشدن آن کمک کند.

عریض بافی

با عریض بافی از هنر های استان کرمان آشنا شوید

عریض نام نوعی پارچه ی نسبتا ضخیم و پشمی است که مهم ترین کاربرد آن به عنوان پارچه ی زیرین, هنر پته دوزی میباشد. این نوع پارچه در قدیم برای دوخت لباس هایی همچون کت و پالتو به کار میرفت.

امروزه عریض بافی بسیار کمتر از گذشته ها تولید میشود و حتی در پته دوزی هم کمتر کاربرد دارد.

پته دوزی چه هنری است؟

پته دوزی که جایگاه خاصی در کرمان دارد ،معروف ترین صنایع دستی این استان است. پته کی از انواع سوزن دوزی به شمار می آید که حاصل دوختن نخ های کرکی ابریشمی، الوان یا پشمی , بر روی پارچه است و عموما توسط زنان و دختران هنرمند کرمان انجام می شود.

پته دوزی بر روی پارچه ای به نام عریض و بر روی زمینه های سبز، قرمز، سفید، زرد، سرمه ای، نارنجی، مشکی، عنابی و قهوه ای صورت میگیرد.قدمت پته میری تاریخی را میتوان از پته ی بزرگیو که مقبره ی نعمت ا… ولی را پوشانده است دریافت.

۱۶ نفر زن هنرمند در حدود یک قرن پیش دست به خلق چنین اثری زده اند.

سوزن، قیچی، انگشتانه ، پارچه و نخ و دستانی هنرمند کافیست تا یکی از زیبا ترین صنایع دستی کرمان و شکل بگیرد. برای دوخت طرح ها ابتدا آنها را بر روی پارچه میکشندو و سپس قدم به قدم با طرح پیش میروند.

منابع:

سی ایران , تسنیم , گردشنامه

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک