27/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

برنجاسپ در خرابه‌ها و کنار جاده‌ها و دشت‌های سایه‌دار می‌روید. نام‌های دیگر آن در فارسی برتراسک و بومادران است. گیاهی است پربو و طبع آن گرم است. گلچه‌های آن زردرنگ‌اند. این گیاه بومی مناطق معتدل آسیا، اروپا و شمال آفریقا است.

برنجاسپ

برنجاسپ در خرابه‌ها و کنار جاده‌ها و دشت‌های سایه‌دار می‌روید. نام‌های دیگر آن در فارسی برتراسک و بومادران است. گیاهی است پربو و طبع آن گرم است. گلچه‌های آن زردرنگ‌اند. این گیاه بومی مناطق معتدل آسیا، اروپا و شمال آفریقا است.

مصرف آن به عنوان داروی ضد نفخ، ادرارآور و دهان‌شویه است.

از این گیاه در طب سوزنی و به خصوص در فتیله گذاری استفاده می‌شود، به این صورت که آن را در مواضع خاص طب سوزنی بر روی بدن می‌سوزانند و از گرمای حاصل از آن برای تحریک جریان گردش خون به منظور جلوگیری از حساسیت و برای درمان بیماری یا بی‌حس کردن موضع، استفاده می‌کنند.

نام علمی:.

Artemisia vulgaris L.، نام فرانسه Armoise commune و نام انگلیسی آن Mugwort می‌باشد. نام‌های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، برنجاسف، حبق الراعی، شویلاء و بلنجاسف نامیده شده است.

تیره گیاه:

کاسنی Compositae

نوع گیاه:

بوته

مشخصات ظاهری:

گیاهی است علفی و چند ساله به ارتفاع حدود یک متر گاهی موارد بیشتر با ساقه‌ای راست، استوانه‌ای شکل، به رنگ سبز نقره‌ای گاهی مایل به قرمز و پوشیده از تارهای ظریف و مایل به سفید، برگ‌های آن دارای بریدگی‌های عمیق و تقسیمات نامساوی و نوک‌تیز، سطحفوقانی پهنک برگ سبز رنگ و سطح تحتانی پهنک برگ به رنگ سفید پنبه‌ای است. استفاده از برنجاسف برای خانم‌های باردار ممنوع می‌باشد و زیاده‌روی در مصرف آن ایجاد مسمومیت شدید کرده و گاهی مواقع منجر به مرگ می‌شود. کاپیتول‌های کوچک و متعدد گیاه شامل گلهایی به رنگ زرد مایل به قرمز و معطر با طعمی تلخ و پوشیده از تارهای سفید پنبه‌ای است. گل‌های میانی کاپیتول‌ها، نر و گل‌های کناری آنها ماده می‌باشند. میوه‌اش فندقه، استوانه‌ای شکل، صاف و منتهی به یک برجستگی مسطح است. ریشه‌ی گیاه نیز دراز و ضخامت آن حدود 2 سانتی‌متر می‌باشد. در ضمن تمام قسمت‌های گیاه تلخ است.

طبیعت:

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن خیلی گرم و خشک است.

رویش جغرافیایی:

در اغلب کشورها خصوصاً در کشورهای آسیای مرکزی و در ایران بیشتر در استان‌های اصفهان، یزد، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان و سمنان انتشار دارد.

ترکیبات شیمیایی و مواد موجود در برنجاسف:

موسیلاژ، رزین، قند، اینولین، اسانس، سینئول، تویون، آدنین، پی‌نن، ترپن، آرتمیزین، تانن و مواد رزینی در آن تشخیص داده شده است.

بخش مورد استفاده:

اندام هوایی گیاه

نحوه مصرف:

معمولاً سرشاخه‌های گلدار را به صورت دم کرده یا جوشانده استفاده می‌کنند و در طب سنتی برای درمان بیماری‌ها نحوه و مقدار مصرف آن را پزشک تشخیص داده و تجویز می‌کند.

 

خواص درمانی:

کاهنده قند و فشار خون و صفرابر، هضم کننده غذا و تقویت کننده معده، بازکننده قاعدگی و دفع کننده انگل‌های روده، خارج کننده سنگ‌های کلیه و مثانه و ضد اسپاسم، مسکن دردهای مفصلی و مفید برای قاعدگی دردناک، تحلیل برنده ورم روده و بادشکن، بندآورنده آبریزش بینی و ضد باکتری، تصفیه کننده خون و اشتهاآور، تسکین دهنده دردهای روماتیسمی و مسکن اعصاب، ضد گاستریت‌های حاد و مزمن و مفید برای انواع حساسیت‌های پوستی، آرام کننده دردهای عمومی بدن و مفید برای هیستری، بندآورنده اسهال و ضد دل درد می‌باشد. در ضمن برای نقرس، ناراحتی‌های زنان، هموروئید، التهاب ناحیه مقعد و دردهای واریسی نیز مفید است. در استعمال خارجی التیام‌بخش زخم‌ها و جراحات می‌باشد.

 

لطافت پوست با گل برنجاسف :

برای لطافت و مقاوم تر شدن پوست دست می توانید دویست گرم از گل و برگ برنجاسف را در یک لیتر آب به طور غلیظ بجوشانید و بعد آن را بر پوست مالیده و ماساژ دهید.

تقویت دستگاه گوارش با برنجاسف :

برای تقویت دستگاه گوارش و زیاد شدن اشتها می توانید پانزده گرم از سرشاخه های گلدار برنجاسف را در چهار لیوان آب به مدت بیست دقیقه دم کنید و بعد از هر وعده غذایی به مقدار نیم استکان از آن را بیاشامید. مردم ژاپن برای این گیاه احترام عجیبی قائل هستند به طوری که یکی از چهار عید بزرگ آن ها به عید برنجاسف اختصاص داده شده است.

 

با خواص درمانی گیاه برنجاسف یا قیصوم آشنا شویم

برنجاسف گیاهی است از جنس درمنه ها و دارای چند گروه مختلف است که نام های گوناگون با خواص مشابهی دارند به نام های؛

  1. برنجاسف کوهی که در نواحی کوهستانی و نواحی ساحلی دریای خزر می روید.
  2. برنجاسف رسمی که سطح فوقانی برگ هایش براق ولی سطح زیرین پهنک آن سفید رنگ بدون کرک می باشد و در بیابان ها و مزارع و باغات می روید بیشتر منظور از برنجاسف، همین گونه است.
  3. درمنه ترکی به نام هیزم یا هیمه که بیشتر این گروه برای سوخت مصرف می شود و در بیابان ها می روید و آن را خاراگوش هم می نامند.
  4. گروه خوراکی که به نام ترخون معروف است و خواص فراوانی دارد.

 

تذکر:

استفاده از برنجاسف برای خانم‌های باردار ممنوع می‌باشد و زیاده‌روی در مصرف آن ایجاد مسمومیت شدید کرده و گاهی مواقع منجر به مرگ می‌شود.

منابع:

ویکی پدیا

سایت کوکا

عطاری

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک

نویسنده:حامدخباز