29/05/2022

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

تخت خواب

تخت خواب یکی از اسباب بزرگ منزل در خانه است که برای خواب و به‌عنوان جای اصلی استراحت از آن استفاده می‌ گردد. در تعریف لغت‌نامهٔ دهخدا از آن، تختی می باشد که بر آن تشک، لحاف و بالش گذاشته شده و برای خوابیدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از فرهنگ‌ها، تختخواب را مهم‌ترین وسیلهٔ خانه می‌دانند.

 

تخت خواب


تخت خواب

تختخواب یکی از اسباب بزرگ منزل در خانه است که برای خواب و به‌عنوان جای اصلی استراحت از آن استفاده می‌ گردد. در تعریف لغت‌نامهٔ دهخدا از آن، تختی می باشد که بر آن تشک، لحاف و بالش گذاشته شده و برای خوابیدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از فرهنگ‌ها، تختخواب را مهم‌ترین وسیلهٔ خانه می‌دانند.

در تختخواب‌های امروزی، معمولاً از یک تشک که بر روی جعبه فنر قرار دارد، استفاده می‌کنند. جعبه فنر، جعبه‌ای به اندازهٔ تشک است که در آن چوب و فنرهایی به‌کار رفته که امکان ارتجاع بیشتر را به تشک می‌دهد. این وسیله را روی قاب تخت (که تشک را از زمین فاصله می‌دهد) یا روی توفال‌هایی در اندازهٔ یک در چهار اینچی می‌گذارند.

برای راحتی بیشتر، اغلب مردم یک بالش به زیر سر خود و در بالای تختخواب قرار می‌دهند. از پتو، روانداز یا ملحفه نیز برای گرم شدن استفاده می‌گردد.

تخت یک تکه مبلمان است که به عنوان مکانی برای خواب یا استراحت استفاده می شود

اتاق خواب در محل موزه آتشنشانی Detmold

بیشتر تخت های مدرن شامل یک تشک نرم و آرام بر روی یک تخت است، تشک بر پایه جامد، اغلب تخته های چوبی یا پایه آویزان است. بسیاری از تخت ها شامل یک پایه داخلی درون جعبه بهار است که جعبه ای با اندازه بزرگ است که حاوی چوب و چشمه هایی است که پشتیبانی و تعلیق برای تشک را فراهم می کنند. تخت در اندازه های مختلف موجود می باشد، از شمع های نوزاد و شمشیربازی ها، تا تخت های کوچک برای یک فرد یا بزرگسال، و تخت های بزرگ و ملکه ای بزرگ برای دو نفر طراحی شده است. در حالی که بیشتر تخت ها یک تشکی مجلسی بر روی یک قاب ثابت هستند، انواع دیگر مانند تخت چرمی که به یک دیوار فرو می ریزد، تخت خواب، که از یک مبل به هم می خورد، و تخت دو نفره، که دو تشک را در دو سطوح تخت های موقت شامل تشک های هوا بادی و کمپ کابینت تاشو می باشد. برخی از تختها شامل نه تشک ملافه و فریم تخت مانند چتر نوشابه نیستند که یکی از مکانهای راحت تر برای استراحت در کنار یکدیگر است. برخی از تخت ها مخصوصا برای حیوانات ساخته شده اند.

تخت ممکن است یک صندلی برای استراحت داشته باشد و ممکن است ریل ها و پایه های جانبی (یا «پایه ها») داشته باشد. تختهای “Headboard only” ممکن است یک “گرد و غبار گرد و غبار”، “دامن تخت” یا “ورق ورق” برای پنهان کردن بستر را داشته باشند. برای حمایت از سر، بالش ساخته شده از مواد نرم و ملایم معمولا در بالای تشک قرار می گیرد. بعضی از شکل پوشش پتو اغلب برای خنثی کردن خواب، اغلب ورق های تخت، یک تخت، یا یک روپوش، به طور مشترک به عنوان ملافه نامیده می شود. ملافه، قسمت غیرمجاز از یک تخت قابل جابجایی است که این قطعات را می توان شستشو داد

تاریخ تخت خواب

تختخواب سفری از قرن 14 قبل از میلاد

تاریخ باستان

تختخوابهای اولیه کمی بیشتر از ستونهای کاه یا برخی مواد طبیعی دیگر (مانند یک برگ پالم، پوست حیوانات و یا کتف خشک) بود. یک تغییر مهم این است که آنها را از زمین بیرون بکشد تا از ریزها، خاک و آفات جلوگیری شود. ملافه های مادری که به حدود 3600 سال قبل از میلاد می رسد در غار سیبودو آفریقای جنوبی کشف شد. بستر شامل گوزن و دیگر گونه های تک سویه ای است که در برگ های Cryptocarya woodii Engl دیده می شوند. تختخواب هایی که در روستای اسکاتلندی شمالی نگهداری می شدند، که جعبه های ساخته شده از سنگ ساخته شده بودند و احتمالا با پرکننده های راحت پر شده بودند، بین 3200 سال قبل از میلاد تا 2200 قبل از میلاد به وقوع پیوسته بود. مصری ها دارای تخت های بالا بودند که از طریق مراحل با بالش یا بالش و پرده ها آویزان شد. نخبگان جامعه مصر مانند فرعون ها و ملکه ها حتی تخت های ساخته شده از چوب، گاهی طلایی. اغلب اوقات استراحت نیز وجود دارد، نیمه استوانه ای و از سنگ، چوب یا فلز ساخته شده است. Assyrians، Medes، and Persians باستانی دارای تخت های مشابهی بودند و اغلب مبلمان خود را با تزئینات و یا وسیله ای از فلز، مروارید و عاج تزئین می کردند.

تخت
موزه بروکلی، 1539-1190

تصویر سمت راست یک برجستگی را نشان می دهد. چنین هدست هایی در زندگی برای حمایت از سر در هنگام خواب استفاده می شود. آنها نیز در حمایت از مومیایی سر در تابوت یافتند. ممکن است این هدست به طور خاص برای این آرامگاه ساخته شده باشد، زیرا نماز در ستون حمایت کننده نوشته شده است، اگرچه ممکن است نماز پس از مرگ مالک باشد.

قدیمی ترین حساب تخت احتمالا از اودیسه است: یک چارپوی بافته شده از طناب در ادیسه نقش دارد. یک تخت مشابه در موزه ملی تاریخ سنت فاگان در ولز دیده می شود. اودیسه همچنین توضیح می دهد که چگونه او تخت خوابش را برای خودش و پنه لوپه ساخت، از یک درخت تنبل زیتون باستانی که قبلا در محوطه جشنواره ساخته شده بود رشد کرد. توضیحات دقیق او در نهایت به تضعیف پنه لوپه که فروپاشی کشتی را متقاعد می کند، مرد سالخورده در واقع شوهر او از دست رفته است. هومر همچنین از تزئینات تخت چوبی با طلا، نقره و عاج اشاره دارد. تخت یونان قاب چوبی داشت، با یک هیئت مدیره در سر و نوارهایی که روی آن روی پرده قرار گرفته بود، بر روی آن پوسته قرار می گرفت. در یک دوره بعد، تختخواب اغلب با جنگل های گران قیمت پوشیده شده بود؛ گاهی اوقات از عاج جامد پوشیده شده با لاک پشتی و پاهای نقره ای بود. اغلب آن از برنز بود. بالش و پوشش نیز گران تر و زیبا تر شد؛ جالب ترین مکان برای تولید آنها Miletus، Corinth و Carthage بود. تختهای تخت نیز در نقاشی های معروف یونان باستانی یونان ظاهر می شود.

تشک های روم با نی، یونجه یا پشم پر شده بودند. رنگها به سمت انتهای جمهوری مورد استفاده قرار می گرفتند، زمانی که سفارشی لوکس را خواست. کوسن های کوچک در سر و گاهی در پشت قرار می گیرند. تختخواب بالا بود و تنها با کمک مراحل می توانست بالا برود. آنها اغلب برای دو نفر مرتب شده بودند و در پشت پشت صندلی یا نرده و همچنین قسمت بالایی در سر داشتند. گاهشمارها گاه بسیار پرهزینه بود، به طور کلی بنفش با گلهای طلای دوخته شده؛ و پوشش های غنی به زمین افتادند و جلوی آن را پوشانده بودند. تختخواب خود را اغلب از برنز تزریق شده با نقره، و Elagabalus یکی از نقره ای جامد بود. در دیوارهای برخی از خانه ها در پیمپ یی رومیان باستان دارای انواع مختلفی از تخت خواب بودند. این شامل

lectus cubicularis، یا تخت اتاق، برای خواب طبیعی

lectus genialis، تخت ازدواج، بسیار تزئین شده بود و در جلوی درب در مقابل درب قرار گرفته بود

دیوانه کننده سخنرانی یا تخت رومیزی، که در آن خوردند، زیرا آنها در حالی که در طرف چپ خود دروغ می خوردند، معمولا سه نفر به یک تخت می خوردند، و موقعیت متوسط در مقام موقعیت شایسته ای قرار داشت

تاریخ کلاسیک تخت خواب

آلمانیهای باستانی روی زمین روی برگهای پوشیده شده با پوسته یا در یک سینه کم عمق پر از برگ و خزه قرار دارند. در اوایل قرون وسطی، فرش ها را بر روی کف یا روی نیمکت در برابر دیوار گذاشتند، تشک های پر شده با پر، پشم یا مو را روی آنها گذاشتند و پوسته ها را به عنوان پوشش استفاده می کردند. پرده ها از سقف یا از یک بازو آهن که از دیوار خارج می شود آویزان شد. به نظر می رسد که آنها به طور کلی در رختخواب برهنه شده اند و خود را در ورق های پارچه ای بزرگ قرار می دهند که روی بالشت های کشیده شده اند.

اتاق خوابگاه بازرگانان قرون وسطی ساوتهمپتون

اتاق خوابگاه تجاری ساحلی آمستردام در قرون وسطی

در قرن 12th، لوکس افزایش یافت و bedsteads ساخته شده از چوب بسیار تزئین شده با تزئین، حک شده، و تزئینات نقاشی شده. آنها همچنین از تخت های تاشو استفاده می کردند که روزانه به عنوان نیمکت های خدمت رسانیده شده و دارای کوسن های ابریشمی روی چرم بود. در شب یک ورق کتانی پخش شد و بالش قرار داده شد، در حالی که پوست پوشیده شده از ابریشم به عنوان پتو استفاده می شد. نسخه های خطی Carolingian نشان می دهد bedsteads فلزی بسیار بالاتر در سر از پاها، و این شکل تا قرن 13th در فرانسه ادامه داد، بسیاری از کوسن های اضافه شده برای افزایش بدن به موقعیت شیب دار اضافه شده است. در نسخه های خطی قرن دوازدهم، تختخواب ها بسیار غنی تر و با پوشش، تزئینات، نقاشی و پوشش پرده و دوخت های دوزی در هماهنگی ظاهر می شوند. پرده ها از بالای تخت آویزان شده اند و یک چراغ حلق آویز کوچک نشان داده شده است.

در قرن چهاردهم چوبکاری از اهمیت کمتری برخوردار بود، که عموما کاملا با پوشش مواد ثروتمند پوشیده شده بود. ابریشم، مخمل و حتی پارچه از طلا اغلب استفاده می شود. موجودی از ابتدای قرن چهاردهم، جزئیات این آویزها را که با خز و غالبا دوزی شده اند، ارائه می دهد. پس از آن، تخت چهار پستور (همچنین به عنوان تختخواب تست) شناخته می شود اولین ظاهر خود را، تخت از سقف و یا اتصال به دیوارها، شکل که بعدها به یک اتاق در یک اتاق توسعه، دو برابر شده پرده ها، گاهی اوقات حتی برای حذف همه پیش نویس ها. فضای بین تخت و دیوار روئل نامیده شد و دوستان بسیار صمیمی آنجا دریافت کردند. قرن چهاردهم همچنین زمانیکه تختهای پر از اموال بسیار ارزشمند بود،

تختخواب قرن بیست و یکم، بسیار بزرگ است و از 6 تا 7 فوت (1.8 تا 2.1 متر) به 7 تا 8 فوت (2.1 تا 2.4 متر) می رسد. تشک ها اغلب با نخود سیاه، کاه، یا پر پر شده بودند. در این زمان شخصیت های بزرگ در عادت داشتن بسیاری از اموال خود را با آنها، از جمله تخت ها و تختخواب ها، حمل می کردند و به همین علت، تختخواب ها در بیشتر قسمت ها صرفا چارچوب هایی بودند که پوشش داده می شد؛ اما در مورد آغاز قرن شانزدهم قرن ها سبک تر و تزئینی تر شد، چرا که ارباب ها برای مدت های طولانی در همان جا باقی ماندند.

تاریخ مدرن تخت خواب

در قرن هفدهم که “قرن تختهای باشکوه” نامیده می شد، سبک دوبلکس، با تستر و پرده تنها در سر، تخت های محصور تر در فرانسه را جایگزین کرد، هرچند آنها در انگلستان بسیار طولانی تر ادامه یافتند. لوئیس XIV تعداد بسیار زیادی از تختخواب های عجیب و غریب داشت، در حالی که 413 مورد در فهرست کاخ هایش قرار داشت. بعضی از آنها مروارید های غنی شده و نقره ای بر روی یک نقره یا طلایی داشتند. تختخواب بزرگ در ورسای پردهای مخملی مایل به قرمز داشت که بر روی آن “پیروزی زهره” دوخته شد. طلا بسیار استفاده شد که مخمل به ندرت نشان داد.

رخت خواب ناپلئون

ناپلئون من رختخوابم

در قرن هجدهم، بالش های پر برای اولین بار به عنوان پوشش در آلمان استفاده می شد که در قالب های تخت و آداب کنجکاو متصل به اتاق خواب بیشتر از فرانسه به دنبال داشت. تختخواب یک لای دوشس بود، اما در فرانسه خودش نام و شکل متفاوت داشت. سفری از “تخت عدالت” که پادشاه فرانسه در هنگام پارلمان حضور داشت، شاهزادگان نشسته، مقامات بزرگ ایستادند و مقامات کمتری به زانو درآمدند تا قدرت سلطنتی را حتی بیش از تخت پادشاهی.

لوئیس XI با استفاده از آن اولویت دارد و سفارشی تا پایان سلطنت ادامه یافت. در اتاق برگزاری مسابقه، جایی که تخت تظاهرات قرار گرفته بود، افراد خاصی نظیر سفیران یا اربابان بزرگ که مورد تمجید خویش قرار گرفته بودند، به شیوه ای صمیمی تر از جمعیت پرستاران دریافت می کردند. در ورسای زنان، دوستان خود را در تختشان، قبل و بعد از زایمان، در طول دوره عزاداری و حتی به طور مستقیم پس از ازدواج، در حقیقت در هر شرایطی که مورد تشویق و تبریک قرار گرفتند، دریافت کردند. در طول قرن 17th این سفارشی کنجکاوی به طور کلی تبدیل شد، شاید برای اجتناب از جزئیات خسته کننده از اخلاق. تختهای قابل حمل در فرانسه تا انتهای رژیم Ancien مورد استفاده قرار گرفتند. اولین بار که ذکر شد متعلق به چارلز بولد بود. آنها پرده ها را بر روی یک چارچوب سبک پوشانده بودند و به همان ترتیب به عنوان تخت های ثابت بودند.

تخت آهن در قرن 18 ظاهر می شود؛ تبلیغات آنها را به عنوان آزاد از حشرات اعلام می کنند که گاهی اوقات از تختخواب چوبی استفاده می کنند. در جای دیگری نیز تخت بسته شده با کرکره های کشویی یا تاشو و در انگلستان وجود داشت که در آن تخت ها به شکل معمولی بسیار ساده بودند – چهار پوستر تا قرن نوزدهم میلادی معمولی بود.

اندازه تختخواب

اندازه تخت در سراسر جهان بطور قابل توجهی متفاوت است، زیرا اکثر کشورها دارای استانداردها و اصطلاحات خاص خود هستند. در حالی که اندازه “دوگانه” به نظر می رسد در میان کشورهای انگلیسی زبان استاندارد است، بر اساس اندازه گیری 4 فوت 6 در 6 فوت 3 در (137 * 190 سانتی متر)، اندازه های دیگر برای انواع تخت متفاوت است. اندازه های سرزمین اصلی اروپایی متفاوت است نه صرفا به دلیل استفاده از سیستم متریک.

در اواسط دهه 1950 صنعت مشت زنی ایالات متحده یک اندازه جدید را به وجود آورد: اندازه پادشاه [ تخت یک تخت کره ای از اندازه های دیگر در اجرای دیگر متفاوت است، زیرا به طور معمول یک جعبه به اندازه پادشاه نیست؛ در عوض، دو جعبه اسپرینگ کوچکتر تحت یک تشک به اندازه پادشاه استفاده می شود. این تصور غلط رایج است که در “استاندارد” یا “پادشاهی شرقی” آمریکا، چشمه های جعبه به اندازه “دوقلو بیش از حد طولانی” یکسان هستند؛ با این حال، تشک های “دوقلو فوق العاده طول” کنار یکدیگر به جای عرض 76 اینچ (190 سانتیمتری) که استاندارد برای یک پادشاه شرقی است، به اندازه 78 اینچ (200 سانتیمتر) گسترده شده است. یکی دیگر از گزینه های اندازه در ایالات متحده، “پادشاه کالیفرنیا” است که طول 72 (84 سانتیمتر) (180 سانتیمتر 210 سانتیمتر) طول دارد (باریک تر اما طولانی تر از پادشاه استاندارد).

همچنین در بسیاری از نقاط جهان به عنوان “تخت خواب” اشاره می شود همچنین در اصطلاحات ایالات متحده به عنوان “بستر دوقلو” شناخته می شود. در بعضی از کشورها یک “تخت خواب دوتایی” نیز ممکن است برای توصیف یکی از دو تخت تک در یک اتاق استفاده شود. به عنوان مثال دیگر، در برخی از فرهنگ ها، “کامل تشک” به عنوان “بستر اندازه بزرگ” نامیده می شود.

مثال های قابل توجه

 

یکی از بزرگترین تخت در جهان، تختخواب بزرگ Ware است که در حدود 1580 ساخته شده است. طول آن 3.26 متر (10.7 فوت) و 3.38 متر (11.1 فوت) طول دارد. تخت خواب در شب دوازدهم توسط شکسپیر ذکر شده است. اکنون در موزه ویکتوریا و آلبرت (V & A) در لندن است. یک تخت دیگر در V & A، تخت طلایی است که توسط ویلیام برگز در سال 1879 ساخته شده است.  

در سال 1882، یک هند مارشال تخت ساخته شده از نقره ای جامد داشت. در هر گوشه ای از تخت، یک مجسمه به اندازه یک زن برهنه که دارای یک فن بود، وجود داشت. هنگامی که مهاراج روی تخت خواب گذاشت، وزن او مکانیسم را ایجاد کرد که زنان را تشویق به طرفداران خود کرد.  

در سال 1865، یک تخت تبدیل به شکل پیانو راست در دسترس بود که می توانست در حین صرفه جویی در فضا بتواند سرگرمی های خانگی را فراهم کند.  

انواع تخت

تختخواب بزرگ Ware، یکی از بزرگترین تخت در جهان است

این بخش هیچ منبعی را ذکر نکرده است. لطفا با اضافه کردن نقل قول به منابع قابل اعتماد، این بخش را بهبود بخشید. اطلاعات بدون مرجع ممکن است مشکل ایجاد کرده و پاک شوند. (آوریل 2015) (یاد بگیرید چگونه و هنگام حذف این پیام الگو)

انواع مختلفی از تخت وجود دارد:

یک تخت قابل تنظیم یک تخت است که می تواند به تعدادی موقعیت مختلف تنظیم شود. بیشتر تخت بیمارستان قابل تنظیم است، به طوری که بیمار می تواند بخش های مختلف بدن او را به دلیل علل افزایش یافته است. برخی افراد دارای تخت های قابل تنظیم در خانه های خصوصی هستند. برخی از تخت های قابل تنظیم برای زوج ها طراحی شده اند آنها از دو تشک جداگانه و مکانیسم های تنظیم استفاده می کنند. این اجازه می دهد که یک شریک به خواب رفتن دراز بکشد، در حالی که دیگر سر و شانه بالا به تماشای تلویزیون و یا خواندن است. تخت های قابل تنظیم زن و شوهر همچنین اجازه می دهد شرکای مختلف با شرایط مختلف پزشکی برای انتخاب موقعیت تشکی که برای آنها مناسب است.

تخت هوا با استفاده از یک تشک بادی هوا، گاهی اوقات به یک پمپ هوا الکتریکی متصل شده و دارای متغیر، کنترل استحکام است. نسخه قابل حمل یک تخت هوایی نیز می تواند نورد و بسته بندی شود. بنابراین برای مسافرت یا استفاده از مهمان به طور مؤثر است.

یک تخت کابین یک تخت است که دارای یک جعبه بزرگ با سقف چوبی، دو طرف و انتهای آن است، دو درب کشویی یا کرکره ای را در جلو باز می کند؛ اغلب در کلبه ها در اسکاتلند استفاده می شود: گاهی اوقات نیز به یک تخت اعمال می شود تا به یک جعبه تقسیم شود.

تخت برنج دارای یک قاب ساخته شده از برنج است. تخت برنجی یک تخت ارزان تر از آهن با یک پوشش نازک از برنج است که با گذشت زمان از بین می رود و آهن در معرض قرار می گیرد.

تخت دو نفره دو یا بیشتر از تخت ها یکی است. تخت دو نفره برای بزرگسالان در سربازخانه های نظامی و در برخی از اسکله ها استفاده می شود. تخت دو نفره برای کودکان و نوجوانان در اردوهای تابستانی استفاده می شود. برخی از خوابگاههای ارزان قیمت برای مهمانان تخت دو نفره را ارائه می دهند. تخت دو نفره برای کودکان در خانه های شخصی استفاده می شود.

یک تخت خوابگاه شبیه یک تختخواب دو نفره است، به جز هیچ یک از اتاق زیرزمینی. این فضای زیر را برای ذخیره سازی، مبلمان دیگر، میز و غیره نگه می دارد.

یک تخت کاپیتان (همچنین به عنوان “کاپیتان تخت”، “قفسه سینه” یا “تخت کابین” شناخته می شود) یک تخت پلت با کشو و بخش های ذخیره سازی ساخته شده در زیر است.

یک تخت خواب (همچنین “تخت خواب”) یک تخت ساده، موقت و قابل حمل است که توسط ارتش ها و کمپ ها استفاده می شود. اطفال نیز برای ارائه یک سطح خواب برای پناهندگان و سایر افراد بی خانمان در طول حوادث، سیل و سایر بحران ها استفاده می شود.

تخت تختی شبیه به یک تخت چهار پستچی است، اما پستها معمولا بلندتر میشوند و با پارچه تزیین شده یا تزئین شدهاند، گاهی اوقات به طور کامل تختخواب را محاصره میکنند.

(تخت سبک لهستانی)، قلعه سلطنتی در ورشو، قرن 18th.

تخت تختخواب یک تخت لوکس با پرده است.

یک کابینت یک نیمکت است که به عنوان یک صندلی در روز و به عنوان یک تخت برای شب استفاده می شود. به طور معمول آن را پاپ تا روند که به عنوان بستر در شب استفاده می شود.

یک آتلیه سبک سنتی تختخواب ژاپنی با استفاده از یک تشک بر روی یک قاب چوبی است. Futons نیز در یک سبک غربی بزرگتر قرار دارد که می تواند برای نشستن به نیمه راه نزدیک شود. Futons به طور سنتی ساخته شده با پنبه، اما در 2000s، بسیاری از futons شامل فوم مصنوعی.

تختخواب چهار پست یک تخت با چهار پست است، که در هر گوشه ای است که یک تستر را پشتیبانی می کند.

هامون یک تکه پارچه یا کیسه معلق است که در کشتی ها و در برخی از خانه ها استفاده می شود.

تختخواب سفری که توسط سارا ایده گود اختراع شده است در پاسخ به نیازهای اقامتی آپارتمانی، زمانی که در حال استفاده نیست، به تکه ای از مبلمان دیگر مانند قفسه یا میز می رسد.

طراحی یک تختخواب شمع روشن (Trauergerüst) برای فرانسیسکا کریستین فون پلفالسولزباخ 1776

یک تخت بیمارستان به طور خاص برای تسهیل بازتولید، به طور سنتی در یک بیمارستان یا مرکز پرستاری طراحی شده است، اما به طور فزاینده ای در سایر زمینه ها مانند محل اقامت خصوصی است. تخت بیمارستان به طور معمول قابل تنظیم است، به طوری که سر و یا پا را می توان افزایش یا کاهش یافته است. تخت بیمارستان های مدرن به طور کلی چرخ هایی برای کمک به انتقال جاه طلبی دارند، اما آنها بزرگتر و عموما به طور دائمی تر از یک چرخ دستی قرار می گیرند (ایالات متحده: گورنی). “تخت بیمارستان” همچنین یک واحد رایج برای اندازه گیری ظرفیت هر گونه تسهیلات پزشکی بستری است، هرچند که اصطلاح به “تخت” در آن استفاده کوتاه تر (به عنوان مثال بیمارستان دارای 250 تخت است … )

یک تختخواب نوزاد (همچنین “کابینت” یا “تختخواب”) یک تخت کوچک مخصوص نوزادان و نوزادان است.

تخت آهن، که در دهه 1850 توسعه یافت، از آهن و فولاد ساخته شده است.

اجاق گاز کینگ یک بخاری بخار سرامیکی چین است که به عنوان بستر برای تخت استفاده می شود.

Manjaa یک تخت پنبه ای سنتی است که از طناب های گره خورده با قاب چوبی محصور شده است.

یک تختخواب («تصویر») یک تختخواب تختخواب رسمی است که همراه با مرده، یک عینک رم یا نمادهای رتبه

یک تخت خواب مورفی یا یک تختخواب یک تخت است که می تواند به یک دیوار یا کابینت برای صرفه جویی در فضا کمک کند.

یک تخت عثمانی (در بریتانیا) یک نوع از تخت ذخیره سازی که در آن منطقه ذخیره سازی در زیر پایه تشک قرار داده و از طریق بلند کردن قاب تشک هنجد با کمک یک فنر یا مکانیزم هیدرولیک است.

پالت یک تشک نازک و سبک وزن است.

یک بستر پلت فرم، یک تشک است که در یک سطح جامد و صاف، به صورت آزاد یا بخشی از ساختار اتاق استوار است.

تخت رول تخت یک تخت است که قاب آن به نصف رول می شود و به راحتی ذخیره می شود و حرکت می کند. این در تنظیمات مختلف، از جمله هتل ها به صورت رایگان یا هزینه اسمی در هر شب استفاده می شود، که در آن افراد بیشتری از حد انتظار ممکن است نیاز به خواب در همان اتاق داشته باشند، برای مثال 5 نفر در اتاق هتل برای 4 (دو تخت دو نفره).

تخت طناب یک تخت پیش مدرن است که قاب چوبی آن دارای طناب عبور است تا از تک تک تنها تشک پر شده باشد.

یک مبل راحتی (“بیرون کشیدن” یا “رختخواب کشویی”) یک تخت تاشو است که در داخل یک مبل ذخیره می شود.

تخت دولتی که در اروپای مدرن مدرن از یک تپه ای از دولت ساخته شده است.

یک تختخواب کودک دارای تخت کوچک برای بچه های کوچک است.

تخت خواب سنگین حرکت و یا “تخت چاپلوسی” تخت معمولا در زیر یک تخت دوقلو نیز گاهی اوقات به عنوان یک “تخت sleepover است” یا “daybed با پاپ سنگین حرکت” نامیده ذخیره شده است

تخت خواب ارتعاشی (همچنین به عنوان یک تخت سحر و جادو انگشتان شناخته می شود) است که معمولا یک سکه تازگی یافت شده در یک گفتگوی (ج. 1960s به-اوایل 1980s) متل. برای یک هزینه اسمی، تشک برای مدت زمان مورد ارزیابی قرار می گیرد. به جای آن، یک تخت مدرن است که با استفاده از موتور خارج از مرکز ارتعاش می یابد. این دستگاه توسط دستگاه های الکترونیکی برای تنظیم زمان و تنظیمات دامنه کنترل می شود و از نظر درمانی برای کاهش درد و یا کمک های وابسته به عشق شهوانی استفاده می شود.

Waterbed یک تشک پلاستیکی انعطاف پذیر با آب است. ظرف پلاستیکی یک قاب قوی در اطراف آن نیاز دارد.

تخت سبک چینی

فریم ها

قاب بستر

فریم های تخت خواب، همچنین اصطبل های تخت خواب نامیده می شوند، از چوب یا فلز ساخته شده اند. قاب ساخته شده از سر، پا و ریل جانبی است. برای قابهای سنگین و یا بزرگتر (مانند تختخوابهای کوهنوردی و کینگ)، تختخواب شامل یک ردیف پشتیبانی از مرکز می باشد. این ریل ها برای ایجاد یک جعبه برای بهار تشک یا جعبه مونتاژ می شوند.

انواع تخت عبارتند از:

پلت فرم – معمولا بدون یک جعبه بهار استفاده می شود

کاپیتان – زیر جعبه کشویی است که از فضای بین کف و بستر استفاده می کند

waterbed – یک قاب سنگین ساخته شده به طور خاص برای حمایت از وزن آب در تشک (عمدتا در مدل های بزرگ استفاده می شود)

اگرچه قطعات واقعی فریم تخت، سرپوشیده، کفپوش و ریل تخت نمی توانند در تعریف گنجانده شوند. سرامیک و کفپوش می تواند چوب یا فلز باشد. آنها می توانند رنگ آمیزی، رنگ آمیزی، یا پوشیده شده در پارچه یا چرم باشد.

ریل های تخت ساخته شده از چوب یا فلز ساخته شده و به یک صندلی و صندلی متصل می شوند. صفحات چوبی به عمق به ریل بستر قرار می گیرند تا بتوانند بهار جعبه تشک / تشک را پشتیبانی کنند. ریل های تخت و فریم ها اغلب به پست تخت با استفاده از دستگیره ها متصل می شوند. اتصالات کشویی باعث می شود که تخت راحت برای برچیدن برداشته شود. اتصالات اصلی لغزش برای ریل بستر به شرح زیر است:

گیره قلاب و قلاب. جابجایی یا اسلات به صورت عمودی در پست پایینی قطع می شود. پین ها در پست تخت به صورت افقی قرار می گیرند به طوری که پین ​​ها به صورت عمود بر جاده متقاطع می شوند. به عنوان مثال، اگر کسی در مورچه نگاه کند، ممکن است بخشی از یک پین افقی را در انتهای مورب و بخشی از پین دوم به سمت بالای مورب ببیند. قلاب ها در انتهای راه آهن نصب می شوند. معمولا این قلاب ها بخشی از یک صفحه است که به راه آهن وصل شده است. سپس قلاب ها به پست بستر وارد می شوند و روی پین قلاب می کنند.

اتصال دهنده های قلاب و قلم. به جای پین ها به صورت افقی به داخل پاکت پیوست، یک صفحه چشم (پست پست) بر روی بستر نصب شده است. قلاب ها بر روی ریل نصب می شوند، یا به عنوان سطح کوه یا فریزر. بسته به سخت افزار، پاکت نامه ممکن است نیاز به بستری برای اجازه دادن به قلاب ها را به صفحه بپوشند. این نیز به عنوان یک اتصال دهنده کلیدی اشاره می شود، به ویژه اگر اتصال بیشتر از یک “پلاگین” از “قلاب” است.

پیچ و مهره های تخت (“via-bolts”) وسیله ای متفاوت از یک اتصال خم می باشد. سوراخ معمولا از طریق پاکت عبور می کند. سر پیچ پیچ و مهره است و با یک پلاگین پوشیده شده است. در ریل، یک مهره یا دیگر مهره ها، پیچ را دریافت می کند. چشمه های ساخته شده از فلز، که برای حداکثر راحتی چرخیده است

ریل های ایمنی، یا دو طرف چپ، می توان به دو طرف یک تخت (به طور معمول یک کودک یا بستر شخصی سالمندان) اضافه کرد تا کسی از طرف تختخواب خارج نشود. یک ریل ایمنی معمولا یک قطعه چوب است که به ریل های جانبی در یک یا هر دو طرف تخت اضافه می شود. آنها ساخته شده اند به طوری که آنها را می توان به راحتی حذف زمانی که دیگر مورد نیاز است.

بهترین نوع تختخواب برای خانه ایرانی کدام است؟

تختخواب‌ها انواع مختلفی دارند و از منظر هر کسی تخت خواب خوب یک ویژگی دارد. در این مطلب از توکامگ قصد داریم زیباترین و بهترین نوع تختخواب ها را برای شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.


تختخواب برای خانه ایرانی

بهترین نوع تخت خواب چه نوع تختخوابی است؟

این که بهترین نوع تخت خواب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، به نیاز و سلیقه شما و البته نوع اتاق خواب خانه‌تان بستگی دارد. به عنوان مثال عده‌ای تخت با ارتفاع بلند را می‌پسندند و عده‌ای دیگر تخت خواب هم سطح با زمین را ترجیح می‌دهند. برخی از افراد تمایل دارند از تخت‌های چند کشویی به منظور بهره‌گیری بیشتر از فضا استفاده کنند و برخی تمایل دارند تخت خوابی ساده داشته باشند. تاج تخت و اندازه آن و حتی نوع تاج تخت نیز می‌تواند در انتخاب افراد با سلیقه‌های مختلف تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال افرادی تمایل دارند از تاج‌های سلطنتی و بزرگ استفاده کنند و برخی دیگر تاج‌های شبیه به پاف مبل را ترجیح می‌دهند. برخی دوست دارند جدیدترین مدل مبل تختخواب شو را برای خانه خود خریداری کنند، و برخی نیز مبلمان و تختخواب جدا را ترجیح می‌دهند. نیازها و سلایق افراد بسیار متفاوت است و از همین رو در مقاله پیش رو ما شما را برای خرید بهترین نوع تختخواب برای خانه‌تان یاری می‌کنیم. به این منظور نیز برخی از تختخواب‌های مفید و مطلوب را برای شما به نمایش خواهیم گذاشت تا با آشنا شدن با آن‌ها بتوانید انتخابی مناسب برای منزل خود داشته باشید.


تختخواب چند کاره

تختخواب چند کاره

یکی از تخت‌هایی که در سال‌های اخیر وارد بازار شده و در این مدت طرفدارانی نیز پیدا کرده است، به تخت خواب چند کاره شهرت دارد. شما با استفاده از این تختخواب‌ها می‌توانید یک تخت، یک صندلی یا مبل دو نفره، میز پذیرایی، کتابخانه، پاف و صندوق برای قرار دادن لوازم اضافی را به صورت هم زمان داشته باشید. این نوع تختخواب‌ها بهترین گزینه برای خانه‌های آپارتمانی کوچک است، البته باید خاطرنشان کرد که اندازه این تخت نسبت به تخت‌های نرمال قدری بزرگ‌تر است که البته دلیل آن نیز واضح است. شما باید قبل از هر چیزی اندازه محیط اتاق خواب خود را در نظر داشته باشید و سپس اقدام به خرید این مدل تختخواب بنمایید. ارتفاع این تخت از سطح زمین زیاد نبوده همچنین متریال ساخت این تخت از تاچ تا پاف تخت از پارچه و الیاف است. از همین رو شما با توجه به سلیقه خود می‌توانید برای چیدمان منزل خود از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است که صندلی این نوع تخت به صورت باز و بسته نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرویس خواب شامل چه چیزهایی است؟

تخت خواب چندکاره

تختخواب‌های کشویی


تختخواب‌های کشویی

برخی از تختخواب‌ها می‌توانند بهترین گزینه انتخابی شما برای فضاهای کوچک باشند. به عنوان مثال این نمونه از تخت خواب بهترین گزینه برای خانه‌هایی با فضای کوچک و دکوراسیون یک اتاق خواب ۶ متری است. شما به راحتی با استفاده از کشوهای متعددی که در این نوع تخت خواب‌ها تعبیه شده می‌توانید البسه و وسایل غیر ضروری خود را مرتب کنید. ارتفاع این گونه تخت‌ها بسته به تعداد کشوهایی که دارد، متفاوت است. به عنوان مثال اگر از دو کشو در این تختخواب‌ها استفاده شود، ارتفاع آن کم و به سطح زمین نزدیک‌تر است. از سوی دیگر اضافه شدن به کشوها سبب می‌شود ارتفاع آن نیز بلندتر شود. تاج این تخت نیز به شکلی طراحی شده است که شما به راحتی بتوانید از کتابخانه آن برای قرار دادن وسایل تزئینی و کتاب استفاده کنید.

تخت چوبی ساده


تخت چوبی ساده

یکی از تخت‌خواب‌هایی که هنوز طرفداران خود را دارد، تخت چوبی ساده است. شما به راحتی می‌توانید از این تخت خواب در هر مکانی استفاده کنید. حجم کم، وزن بسیار سبک آن در زمان جابجایی و همچنین سادگی دوست داشتنی آن‌ها سبب شده است این نوع تختخواب، علاقه‌مندان مختص به خود را داشته باشد. البته سادگی تختخواب‌های چوبی سبب شده که آن‌ها همانند سایر تخت‌های مدرن امروزی قابلیت‌های بی‌شماری نداشته باشند. شما از سرویس ست این نوع تختخواب می‌توانید برای جایگذاری وسایل خود به‌ راحتی استفاده کنید. کشوهای میز توالت و میز عسلی آن نیاز شما را به یک تخت کشویی به حداقل ممکن می‌رساند. این نوع چیدمان تقریباً مشابه با چیدمان‌های سنتی است و شما به راحتی با استفاده از یک روتختی سنتی و قدیمی می‌توانید این مهم را در فضا پررنگ‌تر کرده و یک دکوراسیون اتاق خواب ایرانی زیبا داشته باشید.

تختخواب همراه پاف

تخت خواب پوف

تخت خوابی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در رده تختخواب‌های مدرن و امروزی قرار می‌گیرد. شاید تمایل داشته باشید از این گونه تختخواب‌ها به منظور راحتی بیشتر بهره ببرید. این نوع تختخواب جدید به همراه پاف آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و شما مانند گذشته تخت را جدا از پاف آن مورد استفاده قرار نمی‌دهید. پافی که به تخت متصل شده است، برای نشستن یا قرار دادن وسایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. پله‌ای بودن این تخت سبب شده است بسیار زیبا و چشم‌نواز جلوه کند. جنس این مدل تماماً از پارچه و پاف تهیه و همین امر سبب نرمی و انعطاف آن می‌شود. تاج نیز همانند سایر قسمت‌های تخت به صورت یک دیوارکوب با متریال پارچه و الیاف ساخته‌شده است. هماهنگی جنس و رنگ پارچه انتخاب‌شده برای پاف، تخت و دیوارکوب سبب زیباتر شدن این‌گونه تخت‌ها شده است.

تختخواب سلطنتی و کلاسیک


تختخواب سلطنتی و کلاسیک

نمونه‌ای دیگر از تختخواب‌ها معروف به تختخواب‌های سلطنتی و کلاسیک هستند. از این گزینه بیشتر عروس خانم‌ها برای چیدمان منزل خود استفاده می‌کنند. شما به راحتی می‌توانید از نمونه‌های متنوع آن در رنگ‌های بی‌شمار در بازار دیدن کنید. دلیل خاص بودن این نوع تخت‌ها تاج آن است که به شکل اشرافی دیزاین و طراحی شده است. در برابر این گونه تخت‌ها عموماً از مبل‌های استیل و یا مبل‌های کلاسیک استفاده می‌شود. استفاده از پاف‌هایی به سبک تاج تخت سبب شده است زیبایی آن صد چندان دیده شود. ارتفاع این تخت‌ها نیز بسته به تشکی که انتخاب می‌کنید می‌تواند تغییر کند. برخی از این تخت‌ها با ارتفاع بلند و برخی دیگر با ارتفاع کوتاه در بازار به وفور یافت می‌شود. ست کردن میز عسلی، پاف و تخت خواب سبب زیباتر شدن آن در قاب تصویر زیر شده است. می‌توانید برای این‌گونه تخت‌ها از روتختی‌های سنتی و یا رنگی نیز بهره بگیرید تا دکوراسیونی شبیه به خانه‌هایی که در فیلم‌ها، و در خانه‌های شاهزاده‌ها می‌بینید را داشته باشید! در صورت عدم تمایل هارمونی رنگ را حفظ کرده و یک روتختی مشابه با تخت و تاج آن می‌تواند انتخاب مطلوب شما باشد.

تخت خواب فلزی

یکی دیگر از تختخواب‌هایی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و بایستی آن را در لیست بهترین نوع تختخواب ها داشته باشیم، تختخواب‌های فلزی یا فرفورژه هستند. این‌گونه تخت‌ها بسیار مقاوم بوده و در برابر ضربات به آن‌ها آسیب وارد نمی‌شود. همچنین یکی دیگر از دلایل استفاده از این نوع تختخواب‌ها وزن نسبتا کم آن‌هاست که جابجایی را برای شما بسیار آسان می‌کند. بدون تردید برای افرادی که مدام قصد اسباب‌کشی دارند، بهترین نوع تخت خواب به شمار می‌رود. چرا که در زمان جابجایی آسیب چندانی نمی‌بیند و از سوی دیگر وزن کم آن سبب می‌شود شما زیاد متحمل زحمت نشوید. ارتفاع این تخت‌ها نیز بسته به تخت زیرین می‌تواند با توجه به سلیقه و نیاز شما تغییر کند. در صورتی‌که تخت با ارتفاع بلند را ترجیح می‌دهید به شما استفاده از تخت تشک‌های با ارتفاع بلند را توصیه می‌کنیم.

تخت خواب دو طبقه


تخت خواب دو طبقه

یکی دیگر از تخت‌های که قصد معرفی آن را برای شما داریم تختخواب‌های دو نفره، و البته دو طبقه، است. برای این منظور شما می‌توانید از تخت‌های آن به صورت هم‌زمان، و یا از یکی از تخت‌های آن که به صورت کشویی است در صورت نیاز استفاده کنید. این‌گونه تخت‌ها فضای زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهند، زیرا پس از اینکه نیاز شما مرتفع شد، می‌توانید به صورت کشویی تخت دوم را به راحتی جمع کنید. ارتفاع این گونه تختخواب‌ها عموماً بلند است؛ زیرا یک تخت دیگر در زیر آن قرار گرفته است که نیاز به ارتفاع متناسب با آن را دارد. جنس این نوع تختخواب‌ها نیز متفاوت است و چیزی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید یک تخت با متریال چوب است. دقت کنید که این نوع تختخواب، با انواع معمول تختخواب‌هایی که تا کنون مشاهده کرده‌اید تفاوت بسیاری دارد.

تخت خواب دیواری

برخی از تخت‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که گویی در دیوار نصب شده و روی آن قرار گرفته‌اند، در حالی که این گونه نیست و طراحی این تختخواب‌ها سبب می‌شود شما این مدل را در ذهن خود متصور شوید. تاج این تخت به صورت یک دیوارکوب به میزهای عسلی آن متصل است. همچنین نوع ساخت تخت خواب نیز به شکلی است که احساس می‌کنید به دیوار نصب شده و هیچ ارتباطی با کف زمین ندارد. ارتفاع آن از سطح زمین زیاد نیست و متریال ساخته شده آن نیز معمولا از جنس چوب است. قرار دادن این تخت در فضا مزایای مانند استفاده از کشوهای تخت و کشوهای میز عسلی را برای شما به همراه ندارد. از همین رو شما تنها می‌توانید از تختخواب آن برای استراحت استفاده کنید.


تخت خواب دیواری

بهترین نوع تخت خواب کدام است؟

مطلبی که با عنوان بهترین نوع تختخواب برایتان فراهم کردیم، تنها نمونه‌‌هایی از تختخواب‌های مورد استفاده در منازل بود. شما می‌توانید بسته به نیاز خود از تخت‌های با ارتفاع متفاوت استفاده کنید. همچنین این به نیاز شما بستگی دارد که تخت خواب شما کشویی باشد یا خیر. شما به راحتی می‌توانید در زمان خرید دیزاین داخلی منزل خود را نیز انتخاب کنید. به عنوان مثال استفاده از یک تخت خواب سلطنتی شما را به سمت یک دکوراسیون شیک ایرانی هدایت می‌کند و از سوی دیگر تختخواب‌های چوبی و فلزی سبب می‌شود شما به سمت یک چیدمان مدرن گام بردارید. نورپردازی در فضا و استفاده از آباژورهای رومیزی و یا آباژورهای ایستاده کنار مبلی نیز سبب زیباتر شدن فضای داخلی اتاق خواب شما می‌شود.

تخت خوابهای جدید

تخت خواب دیواری

برخی از تخت‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که گویی در دیوار نصب شده و روی آن قرار گرفته‌اند، در حالی که این گونه نیست و طراحی این تختخواب‌ها سبب می‌شود شما این مدل را در ذهن خود متصور شوید. تاج این تخت به صورت یک دیوارکوب به میزهای عسلی آن متصل است. همچنین نوع ساخت تخت خواب نیز به شکلی است که احساس می‌کنید به دیوار نصب شده و هیچ ارتباطی با کف زمین ندارد. ارتفاع آن از سطح زمین زیاد نیست و متریال ساخته شده آن نیز معمولا از جنس چوب است. قرار دادن این تخت در فضا مزایای مانند استفاده از کشوهای تخت و کشوهای میز عسلی را برای شما به همراه ندارد. از همین رو شما تنها می‌توانید از تختخواب آن برای استراحت استفاده کنید.

بهترین نوع خواب از نظر متخصص طب کدام است؟

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در مورد شیوه صحیح خوابیدن می‌گوید: بهتر است افراد در حالت خوابیده به پشت (با بالش زیر زانوها) یا خوابیده به پهلو (با بالش بین زانوها) استراحت کنند و بخوابند بنابراین زمانی که پس از پشت سر گذاشتن یک روز کاری، می‌خواهید استراحت کنید و چند ساعتی بخوابید، بهتر است این نکات را هم در نظر داشته باشید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.


تخت خوابهای جدید

1.روی تخت بخوابیم یا روی زمین؟

در گذشته افراد کمتر روی تخت می‌خوابیدند و اغلب ترجیح می‌دادند رختخواب‌شان را روی زمین پهن کرده و مشغول استراحت شوند، اما کدام یک از این روش‌ها برای حفظ سلامت مفید است و به فرد کمک بیشتری می‌کند؟

بسیاری از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، چنان به خوابیدن روی زمین عادت کرده و آن را مفید و مؤثر می‌دانند، که به هیچ‌وجه حاضر نیستند، روش‌شان را تغییر دهند.

این گروه تا حدی به خوابیدن روی زمین باور دارند که حتی اگر زمانی روی تخت بخوابند نیز احساس کمر درد به سراغ‌شان می‌آید و تصمیم می‌گیرند چند شبی روی زمین بخوابند تا دردشان آرام شود.

صادقی در این‌ مورد، خاطرنشان می‌کند: خوابیدن روی تخت با خوابیدن روی زمین یک تفاوت مهم و عمده دارد؛ در واقع زمانی که فرد روی تخت می‌خوابد، موقع بیدار شدن دیگر لازم نیست از روی زمین بلند شود و به همین دلیل زانوها خیلی خم نخواهد ‌شد.

به گفته وی، نکته دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که خیلی علمی نیست؛ ولی بسیاری از افراد به آن باور دارند؛ آنها می‌گویند زمانی‌که روی زمین می‌خوابند، بدن‌شان خشک‌شده و هنگام صبح به راحتی از جای خود بلند نمی‌شوند.


تخت خواب نوزاد

2.کدام تشک را بخریم؟

به نظر خیلی‌ها یکی از سخت‌ترین کارها، انتخاب و خرید تشکی مناسب است؛ تشکی‌ که خوابی راحت و آرام به ما هدیه کند و در عین حال قیمتی معقول و منطقی هم داشته باشد.

این روزها، تشک‌هایی متنوع با قیمت‌هایی متفاوت در بازار به فروش می‌رسد؛ قیمت‌هایی که گاه تفاوت‌شان به چند 100 هزار تومان هم می‌رسد و همین موضوع موجب می‌شود انتخاب تشک، کار چندان راحتی نباشد، اما بالأخره باید چه کار کرد؟ آیا تشک هرچه نرم‌تر باشد، بهتر است و خوابیدن روی آن راحت‌تر یا اینکه باید تا حد متعادلی سفت و سخت باشد؟

صادقی در پاسخ به این پرسش‌ها، می‌گوید: طی بررسی‌هایی که در این زمینه انجام شده، از افرادی که دچار کمر درد بودند، خواسته شد روی تشک‌های مختلف بخوابند و نتیجه را اعلام کنند؛ البته، پس از این بررسی هم متخصصان به نتیجه قطعی و مشخصی نرسیدند؛ به این معنا که هر کس، از خوابیدن روی یک نوع تشک ابراز رضایت می‌کرد.

وی می‌افزاید: با این حال برای انتخاب تشک باید این نکته را در نظر داشته باشید؛ اگر میزان سختی پنبه را معادل صفر در نظر بگیریم و سختی سنگ را برابر با 10، درجه سختی تشک مناسب باید حدود 6 باشد؛ این به آن معناست که تشک‌های خیلی نرم یا خیلی سخت و سفت مناسب نبوده و توصیه می‌شود روی تشک خیلی نرم نخوابید؛ البته در صورتی که پزشک استفاده از تشک دیگری را توصیه می‌کند، باید با توجه به نظر او برای خرید تشک مناسب اقدام کنید.


تخت خواب کودک

به گفته این پزشک متخصص، بالش مناسب هم باید طوری قرار گیرد که قوس گردن را پُر کند؛ بنابراین اگر در وضع طاقباز خوابیده باشید، با توجه به اینکه قوس پشت گردن ارتفاع کمی دارد، می‌توانید از یک بالش نازک‌تر استفاده کنید؛ اما چنانچه به پهلو بخوابید، بالش باید تمام فاصله گردن تا شانه را پُر کند و به همین دلیل باید بزرگ‌تر باشد؛ بنابراین توصیه می‌شود از بالش‌های پَر و پنبه‌ای استفاده کنید که می‌تواند به حالت و وضع مناسب تغییر شکل دهد.

صادقی به افرادی که هنگام استراحت یا پس از بیدار شدن از خواب با مشکلاتی مانند کمردرد و گردن‌درد روبه‌رو می‌شوند، توصیه می‌کند: چنانچه درد و مشکلی که ایجاد شده، پس از 2 تا 3 روز استراحت برطرف نشود، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید و طبق نظر او اقدامات درمانی را انجام دهید.

3.موقع بیدار شدن هم مراقب باشید

تا به حال دقت کرده‌اید، صبح‌ها چطور بلند می‌شوید و چگونه از تخت‌خواب پایین می‌آیید؟ شاید این سؤال به نظرتان عجیب باشد، اما شیوه بلند شدن در رختخواب هم موضوعی قابل توجه است و آنطور که صادقی می‌گوید هنگام بلند شدن از بستر حتماً باید از طرف پهلوی خود بلند شوید، چون این شیوه به حفظ سلامت کمر و گردن کمک می‌کند.

به گفته وی این نکته به خصوص برای افرادی که در این ناحیه از بدن با درد مواجه هستند یا با مشکل دیسک مواجهند، مهمتر بوده و باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

این پزشک متخصص به افرادی که برای درمان کمردرد چند روزی در بستر استراحت می‌کنند نیز چنین توصیه می‌کند: استراحت در بستر حداکثر برای مدت یک تا 2 روز قابل قبول است و باید بدانید طبق بررسی‌ها و مطالعات انجام شده، استراحت طولانی مدت موجب بروز عوارضی مانند افسردگی، کاهش قدرت عضلانی و افزایش احتمال لخته شدن خون در رگ‌ها خواهد شد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود بیماران به تدریج کارهای معمول را در پیش بگیرند و به زندگی عادی بازگردند.

منابع:

ویکی پدیا

توکامگ

جام جم انلاین

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک