16/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

پتو بافی

پارچه اي پشمي (در خرانق و اشکذر يزد) كه بعد از بافت، وَرز داده شده و حالت نمدي بخود مي گیرد.

پتو بافی

پتو بافی

پارچه اي پشمي (در خرانق و اشکذر يزد) كه بعد از بافت، وَرز داده شده و حالت نمدي بخود مي گیرد.

پتو از پت به معنی مو، نوعی بافته پشمی. به نوعی روانداز گویند که معمولاً در هنگام خواب بر روی خود می‌کشند.

پتوها می‌توانند از لایه‌های مختلفی ساخته شده باشند. بعضی از این لایه‌ها برای گرم نگه داشتن و بعضی دیگر تنها برای زیبایی به کار رفته‌است.

پتو بافی

طریقه بافت پتو

پتو از ورق‌های تختی که به دلیل ضخامت‌شان پتو را ضخیم نموده‌اند تشکیل شده‌است. حتی باریک‌ترین پتو ضخیم‌تر از سنگین‌ترین ورق است. پتو به‌طور کلی برای گرما و راحتی استفاده می‌شود، در حالی که ورق برای بهداشت، آسایش و زیبایی‌شناسی است. پتو به‌طور سنتی از پشم به دلیل گرما، تنفس و خواص مقاوم در برابر آتش طبیعی پشم ساخته شده، در حالی که ورق‌های پنبه یا کتان یا ابریشم، که کمتر تحریک‌کننده به پوست هستند ساخته شده‌است. امروزه، الیاف مصنوعی غالباً برای هر دو استفاده می‌شود.

پتو بافی

انواع پتو

در پتو از مواد بسیاری مانند پشم، استفاده می‌شود چرا که آن‌ها ضخیم‌تر هستند اما می‌توان از پنبه نیز برای تولید پتوهای سبک استفاده نمود. پتو پشمی‌ها گرم تر و همچنین نسبتاً آهسته برای سوزاندن در مقایسه با پنبه. شایع‌ترین انواع پتوها بافته شده اکریلیک، پلی استر کشباف، راسو، پنبه، ابر؛ و پشم است. پتو با گر چه هنر عجیب و غریب و مواد عجیب و غریب مانند بافتنی افغانستان یا پوشش ابریشم آمده‌است. پتو اغلب با تسلی، لحاف، لحاف و مبادله، به عنوان همه آن‌ها استفاده شود.

پتو بافی

ابعاد پتو بافی

ابعاد پتو بافی 22 متر در 50 سانتی متر می باشد که به چهار قطعه تقسیم می شود ، پس از دوخت قطعات ، آن را در آب به کمک دست و پا مالش میدهند تا نقاطی که بهم دوخته شده صاف شده و به شکل نمد در آید؛ در نهایت پتویی به ابعاد 220 در 160 تولید می شود.
(برای تولید پتو با ابعاد ذکر شده 4 کیلوگرم پشم لازم است)
پتو بافی

شهرهای تولید پتو

پتوبافی در بخش های اشكذر، خرانق از توابع یزد به طور خانگی و توسط زنان مرسوم است. در آلاشت مازندران نیز پتو بافی انجام می گیرد. زنان بافنده برای رفع احتیاجات شخصی و یا بر اساس سفارشی که دریافت می کنند به تولید این محصول می پردازند. دستگاه پتو بافی دو وردی است كه با حركت پا كار می كنند و همچنین برای بافت آن شانه ای نئی ، ماكو و متیز به كار گرفته می شود.

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک