23/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

پرده

پَرده به عنوان حایل و فاصله‌ای هست بین دو جسم گاهی می‌تواند قطعه‌ای پارچه باشد که برای جلوگیری از عبور نوریا باد یا کم‌نور کردن یک فضا استفاده شود.گاهی از جنس خود جسم می‌باشد مثل پرده گوش و… پرده‌های دوش برای جلوگیری از گذر آب ساخته می‌شوند.پرده‌ها بیشتر در درون ساختمان‌ها و جلوی پنجره‌ها آویزان می‌شوند.به گونه‌ای از پردهٔ سوراخ‌سوراخ که از پشتِ آن بیرون را بتوان دید «پرده زنبوری» می‌گویند.

پرده

پرده

پرده چیست

پَرده به عنوان حایل و فاصله‌ای هست بین دو جسم گاهی می‌تواند قطعه‌ای پارچه باشد که برای جلوگیری از عبور نوریا باد یا کم‌نور کردن یک فضا استفاده شود.

گاهی از جنس خود جسم می‌باشد مثل پرده گوش و… پرده‌های دوش برای جلوگیری از گذر آب ساخته می‌شوند.

پرده‌ها بیشتر در درون ساختمان‌ها و جلوی پنجره‌ها آویزان می‌شوند.

به گونه‌ای از پردهٔ سوراخ‌سوراخ که از پشتِ آن بیرون را بتوان دید «پرده زنبوری» می‌گویند.

 

پرده بافی در ایران

پرده بافي يکي از رشته‌هاي نساجي سنتي است. پرده بافي براي توليد روتختي، پرده و زيرانداز استفاده مي‌شود. در این هنر پرده ها را با موج و یا جاجیم می بافند به این صورت که موج را در ابعاد 20 در 20 سانتی متر برش داده می شود و بعد به صورت رشته رشته آن را می شکافند، برای سرپرده کار نیز از موج یا جاجیم استفاده می کنند سپس بندهایی از پشم را به صورت گیس بافت می بافند و موج های رشته شده را به همان بندها وصل می کنند.

پرده بافیپرده بافی نیز یکی دیگر از صنایع دستباف استان کرمانشاه است و هنوز چند نساجی در این استان به بافت پرده های نخی در اندازه های مختلف مشغول هستند. برای بافت پرده از همان دستگاهی استفاده می شود که در موج بافی به کار می رود.

پرده نازک برای رد کردن هوا و نور

پرده پد بافی

پرده پد بافی از قدیمی ترین صنایع دستی ایران می باشد اما متصفانه اطلاعات دقیقی از ان به در دست نیست در صورت داشتن اطلاعات بیشتر لطفا ما را یاری نمایید

یک پرده (گاهی اوقات به عنوان یک شاهزاده، عمدتا در ایالات متحده شناخته می شود) یک پارچه ای است که برای جلوگیری یا مبهم شدن نور یا پیش نویس یا (در مورد پرده ی دوش) آب استفاده می شود. یک پرده همچنین صفحه نمایش قابل حرکت است و یا در یک تئاتر نقاشی می کند که صحنه را از صحنه جدا می کند یا به عنوان یک پس زمینه عمل می کند.

پرده ها اغلب در داخل پنجره های ساختمان آویزان می شوند تا عبور نور را مسدود کنند، به عنوان مثال در شب برای کمک به خواب، یا برای جلوگیری از نور شدن در خارج از ساختمان (جلوگیری از بیرون از افراد در داخل، اغلب به دلایل حفظ حریم خصوصی ) در این برنامه، آنها نیز به عنوان ” پارچه فروشی ” شناخته می شوند. پرده آویزان از یک درگاه به عنوان درب شناخته شده است.  پرده ها در انواع شکل ها، مواد، اندازه ها، رنگ ها و الگوهای مختلف می آیند. آنها اغلب بخش های خود را در فروشگاه های گروه دارند، در حالی که برخی از مغازه ها به طور کامل برای فروش پرده اختصاص داده شده است.

پرده ها با توجه به تمیز بودن، ضعف نور ماوراء بنفش، احتباس نفت و گرد و غبار، جذب نویز، مقاومت آتش و طول عمر متفاوت است. پرده ها ممکن است با دست، با کابل، با پد فشار دادن دکمه ها یا رایانه های کنترل از راه دور منتقل شوند. آنها از طریق راه پنجره با استفاده از پرده کراوات پشت برگزار می شود. اندازه پرده مورد نیاز برای هر یک از پنجره ها به شدت متفاوت است با توجه به نوع پرده مورد نیاز، اندازه پنجره و نوع و وزن پرده.

پرده ها یک شکل از درمان پنجره ها هستند و ظاهر کلی خانه را کامل می کنند. درمان پنجره کمک می کند تا محیط و جریان نور طبیعی را در اتاق کنترل کند. اثر پوشیدنی یا پرده بهتر است در نور روز دیده شود، و با موقعیت مناسب نور داخلی محیط، حتی در شب نیز می تواند جذاب باشد.

تاریخچه پرده :

از شواهد موجود در سایت های حفاری در الینتوس ، پومپی و هرکولانوم ، به نظر می رسد هرکولانوم به عنوان تقسیم کننده اتاق در عصر کلاسیک استفاده شده است. موزاییک از قرن دوم تا ششم نشان می دهد پرده های تعلیق شده از میله های آهنی پوشش داده شده است.  در انگلستان، آنها شروع به جایگزینی چوب کرکره چوبی در انتهای قرن شانزدهم کردند.

پرده اتاقق

کنترل نور و عایق

پرده های ساخته شده از انواع پارچه های ضخیم، هر کدام با درجه های مختلف جذب نور و کیفیت عایق حرارت. برای کنترل حداکثر دما، فاصله پرده به پنجره باید کوچک باشد، با حداقل طراحی های کنتراست زیر و یا بالای پرده. ساختارهای معماری مختلف در اطراف پرده می تواند این پیش نویس های هوا را به حداقل برساند، اما معمولا آنها فقط برای دکوراسیون استفاده می شوند و اتاق ها بیشتر احساس راحتی می کنند.

یک پرده خالص یا خالص یک پارچه است که از پارچه های شفاف ساخته شده است، مانند پارچه های پلی استر و یا توری پنبه ای. پرده های شیک اجازه می دهد که اکثریت نور از طریق پارچه منتقل شود، با پارچه بافت سطح پایینی از حفاظت UV را حفظ می کند، در حالی که حفظ حداکثر دید خارج از طریق پرده. پرده های شلوغ گاهی اوقات به عنوان “پرده های حریم خصوصی” با توجه به توانایی های غربالگری آنها اشاره می شود؛ در طول روز پارچه های شسته شده بیشتر به افراد داخل خانه اجازه می دهد که دید خارج را ببینند در حالی که افراد بیرون از منزل را از دیدن مستقیم به خانه جلوگیری می کنند. با توجه به اینکه پارچه های شسته شده بافته شده اند، این نوع پرده ها به عنوان عایق حرارت بسیار کم است.

پارچه های بدون پوشش سطح بعدی عایق حرارت و جذب نور را فراهم می کند. پارچه های بدون پوشش، اکثریت قریب به اتفاق پارچه های مورد استفاده در پرده ها را تشکیل می دهند و از پارچه های محکم بافته شده متمایزند، که بیشتر به طور معمول یک ترکیب پنبه / پلی استر است که در هنگام نوردهی در اکثر موارد مات باشد. پارچه های بدون پوشش دارای سطح معقولی از عایق حرارتی به علت پارچه تنگ پارچه می باشند. با این حال، پارچه خود را به طور معمول به اندازه کافی ضخیم نیست به طور کامل جذب منابع نور قوی است. در نتیجه، هنگامی که پرده های ساخته شده از پارچه های بدون پوشش در تلاش برای جلوگیری از نور مستقیم خورشید، نور از طریق پرده قابل مشاهده است.

پرده

یک پرده رول پایین

پارچه پوشش داده شده از یک پارچه بدون پرده استاندارد با پشتی لاستیکی ماتیکی که به عقب پارچه اعمال می شود تا جذب نور را بهبود بخشد. برای ایجاد یک پارچه پوشش داده شده، یک پلیمر لاستیک مایع در یک پوشش به یک پارچه بدون پوشش پوشش داده می شود و سپس با استفاده از یک غلتک گرم با هم مخلوط می شود، همانطور که یک پرینتر لیزری تونر را به ورق کاغذ می فرستد قبل از اتصال آن خشک. یک پارچه که از طریق یک فرایند پوشش داده شده است، یک پارچه “1-گذر پوشش” محسوب می شود که به طور غیرمعمول به عنوان “کاهش” یا “خاموشی” نامیده می شود، زیرا توانایی پارچه برای جذب تقریبا 50-70٪ مستقیم منبع نور. برای بهبود جذب نور یک پارچه، یک پارچه را تا حداکثر “3-pass-coated”، که به اندازه 100 درصد از منبع نور مستقیم را مسدود می کند، پوشش می دهد، بنابراین از این پارچه ها استفاده می شود به عنوان “مسدود کردن پوشش”.

حداکثر جذب نور و عایق حرارتی در یک پرده از طریق یک پرده ی متحرک ساخته می شود که معمولا شامل یک پارچه بدون پوشش در جلو می شود تا ظاهر و احساس پرده را فراهم کند، با یک پارچه پوشش داده شده جدا شده در عقب به منظور ارائه ویژگی های بازدارنده . پارچه پوشش داده شده به طور معمول به عنوان پوشش شناخته می شود، که به سادگی به یک پارچه پوشش داده شده است که هیچ رنگ یا الگوی خاصی ندارد.

پرده ها ممکن است با کراوات پشت (یک حلقه پارچه، سیم، و غیره) قرار داده شود، در اطراف یک پرده قرار می گیرد تا آن را به سمت یک طرف باز نگه دارد؛ معمولا از حلقه بر روی یک قلاب متصل به دیوار عبور می کند و با یک گره ، دکمه یا قراضه، اغلب با قلم مو تزئین شده است) یا ممکن است بسته با قلابهای با نام کشش (میله های ساخته شده از پلاستیک، چوب یا فلز که می تواند پیچ ​​خورده و / یا کشیده شده) باز شود یا میله های پرده ای که به دونده یا اولین قلاب. در برخی از ریل ها / قطب های پرده، یک سیستم قرقره برای باز کردن و بسته شدن نامیده می شود “مسیر پرده طناب” وجود دارد. دستگیره در انتهای این طنابها، سیم پیچ یا “بلوط” نامیده می شود. یک پرده رول پایین یا کشویی دارای پارچه ای است که در اطراف میله پرده پوشانده شده است و از طریق یک دستگاه جداگانه (مانند تصویر در سمت راست) یا با کشیدن پارچه به صورت پرده با استفاده از مکانیسم دوم که کشش نامیده می شود پرده ها

یک دکمه قلاب پرده یک وسیله است که برای جلوگیری از سقوط پرده از انتهای راه آهن پرده مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع تجاری پرده

با افزایش خانه های تک خانواده در طول قرن گذشته، صنایع پرده و نقاشی شاهد رشد همزمان در تقاضا برای محصولات خود بودند. منافع تجاری نیز در آن زمان رشد یافت، زیرا بسیاری از شرکت ها سعی داشتند نهادها، هتل ها و غیره را تهیه کنند. پرده های پیش ساخته در “پانل ها” در فروشگاه ها، به طور معمول حدود 7 فوت، به فروش می رسند. پرده های کابین یک انتخاب محبوب در بیمارستان ها و امکانات پزشکی برای حفظ حریم خصوصی است.

پرده های تجاری به طور معمول در رستوران ها، سینما ها و مراحل تئاتر استفاده می شود.

پرده حمام که در حال حاضر به خوبی شناخته شده بود بعدها به عنوان پرده حمام نامگذاری شده بود و زمانی که از پارچه ساخته شده بود، ثابت نمود که آب برای خیس کردن دشوار است.

پرده نمایش

سبک های پرده

پرده ها می توانند مورد استفاده قرار بگیرند تا یک اتاق کانونی را به یک اتاق اختصاص دهند. حداقل دوازده سبک مختلف پرده ها وجود دارد  و پارچه هایی که می توانند در درمان پنجره ها استفاده شوند.

پرده های پرده ای ساده و همه جانبه هستند: آنها را می سازند، قطعات پارچه بر روی هر چهار لبه به هم متصل می شوند و قطعه نهایی مستطیلی یا مربع از قطب های پرده با حلقه ها یا چیزی شبیه آن آویزان می شود. اگر پیچیده شود، این ظاهر شدیدا تحت تأثیر کامل بودن چهره قرار می گیرد.

پرده پنل پانل همچنین به عنوان پرده دو پانل شناخته شده است. آنها به دو پانل پرده آویزان در هر دو طرف پنجره اشاره می کنند. این شایع ترین سبک است.

پرده های بالای صفحه را با تسمه های باریک ساخته می شود که حلقوی یا کراوات در لبه بالایی و از قطب پرده آویزان است.  این سبک پرده اغلب به عنوان دو پانل ثابت در دو طرف پنجره طراحی شده است.

پرده های گومت با پیچاندن قطب پرده از طریق یک سوراخ در بالای پارچه آویزان می شوند. این می تواند یک سوراخ برش با لبه هایی باشد که به وسیله یک ردیف از دوخت تکمیل شده است و یا می تواند از یک ردیف استفاده کند تا از تخریب جلوگیری شود.

پرده های سشوار برای پوشش پایین تر پنجره ها استفاده می شود.

پرده های جیب دار دارای یک کانال هستند که در بالای پارچه قرار می گیرند. میله پرده از طریق کانال به قطع می شود.

پرده های حرارتی یا تاریک از پارچه های بسیار محکم بافته شده استفاده می کنند، معمولا در چند لایه. آنها نه تنها نور را مسدود می کنند، بلکه می توانند به عنوان یک صافی یا حرارتی نیز عمل کنند.

پوشش پرده ها برای محافظت از پرده های واقعی از خیس شدن استفاده می شود.

پرده بافي يکي از رشته‌هاي نساجي سنتي است. پرده بافي براي توليد روتختي، پرده و زيرانداز استفاده مي‌شود. در این هنر پرده ها را با موج و یا جاجیم می بافند به این صورت که موج را در ابعاد 20 در 20 سانتی متر برش داده می شود و بعد به صورت رشته رشته آن را می شکافند، برای سرپرده کار نیز از موج یا جاجیم استفاده می کنند سپس بندهایی از پشم را به صورت گیس بافت می بافند و موج های رشته شده را به همان بندها وصل می کنند.

منابع:

ویکی پدیا

سیری در ایران

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک