23/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

گیاهی است که هم در سنتهای شرقی و هم در سنتهای غربی از آن به عنوان یک گیاه پاک کننده و تصفیه کننده نام می برند. از این گیاه برای درمان آبسه ها و زخم های چرکی استفاده شده است.

 

نام: انجیرک

 

نام انگلیسی: Figwort

 

نام علمی: Scrophularia spp

 

نام های رایج: علف خنازیر – علف بواسیر

 

 

گیاهی است که هم در سنتهای شرقی و هم در سنتهای غربی از آن به عنوان یک گیاه پاک کننده و تصفیه کننده نام می برند. از این گیاه برای درمان آبسه ها و زخم های چرکی استفاده شده است.

گیاهی است علفی که در کشتزارها و جنگل ها و بر چشمه ها و زمین های نمناک می روید، ساقه اش مستقیم و بی پرز است که می تواند به 40 سانتی متر برسد، برگ های سبز براق فراوانی دارد که تقریبا به شکل قلب است و دمبرگ کوتاهی دارد، گلهایش رنگ زرد زرین زیبایی دارد و غالبا کاسبرگش شش یا دوازده گلبرگ به شکل ستاره دارد، ریشه گیاه بسیار مشخص و متورم است و به شکل چندین کیسه کوچک است.

قسمت های مورد استفاده:

ریشه و برگها.

خاصیت: دو تا سه بار در روز بخار دم کرده 80 تا 100 گرم برگ و ریشه انجیرک در یک لیتر آب جوش را به طرف موضع درد متمایل کنید درد را تسکین می دهد.

پماد:

ریشه خشک انجیرک را پاک کرده شیره اش را بگیرید و پنج برابر حجمش پیه به آن اضافه کرده تا بپزد تا پماد بدست آید، بهتر است گیاه دو ساله باشد، دو بار در روز پماد را به کار برند.

این پماد برای درمان بواسیر بسیار موثر است. با دو برابر کردن مقدار ریشه، همین پماد در موارد خستگی ماهیچه ای ساق بمالند سودمند واقع می شود، و خوردن آن التهاب را می زداید.

قسمتهای مورد استفاده گیاه انجیرک:

قسمتهای هوایی (قسمتهای بیرون از خاک): این گیاه در درمان مشکلات پوستی معروفیت خاصی دارد.

ریشه: باعث کاهش فشار خون و ریلکس شدن قلب می شود.

اثرات گیاه انجیرک بر بدن:

ادرار آور، ملین، تقویت کننده گردش خون بدن، ضد التهاب، ضد باکتری، تقویت کننده قلب، پایین آورنده فشار خون، آرامشبخش.

 

ویژگی (مزاج):

دارای طبیعت تلخ، خنک، خشک و شوری می باشد.

گل : ۷/۱۰ میلی متر (۰٫۲۸-۰٫۴ درعرض و طول.) ،۴ لبه (بالدار)، بدون کرک، کرولا نامنظم  (دارای تقارن)، سبز، ۷/۱۰ میلی متر، ذوب شده، دارای دو لب، لب بالا قرمز قهوه ای، عمیقا ۲ لوبی؛ لب پایین ۳ لوبی، کوتاه تر از لب بالا. کاسه گل لوله کوتاه، گسترده ،کاسه گل به طور منظم (اکتینومرفیک)، ۵ لوبی. پرچم ۵، ۴ بساک، بساک زرد. مادگی ذوب شده، تک مدل ،گل آذین بلند،خوشه ای.

برگ: مخالف، تخم مرغی شکل، خطی یا پایه قلبی شکل، نوک تیز، دندانه دار، بدون کرک، براق در بالا.

میوه: مخروطی، ۵ میلی متر،۲ کپسول.

زیستگاه: جنگل های پهن برگ، سواحل دریاها، حاشیهء جنگلها، پرچین ها، مراتع، خندق ها، زمین زباله، باغها.

زمان گلدهی: مرداد ماه.

 

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک

نویسنده:حامدخباز