26/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

متقال

بافت پارچه ي پنبه اي سبك وزن با تراكم زياد ، با تکنیك بافت تافته ( ساده ) واستفاده ازنخ پنبه اي شانه نشده

متقال

بافت پارچه ي پنبه اي سبك وزن با تراكم زياد ، با تکنیك بافت تافته ( ساده ) واستفاده ازنخ پنبه اي شانه نشده

متقال

متقال یک نوع پارچه نخی است. این نوع پارچه از خانوادهٔ کرباس است اما از کرباس لطیف تر است. پارچه متقال به دلیل پرز ندادن و جذب رطوبت برای گردگیری و نظافت منزل بسیار مناسب است. متقال سبک، مقاوم و محکم است و پارچهٔ خنکی است. هنگامی که خیس باشد محکم تر می‌شود. نرم است و به راحتی اتو می‌شود. دوخت این پارچه بسیار راحت است.

مقدمه متقال :

Fustian انواع پارچه های سنگین بافته شده از پنبه است که عمدتا برای لباس های مردانه آماده می شود. همچنین از لحاظ فانتزی برای اشاره به نوشتار یا سخنرانی پمپیوئل، بادکنک یا ظریفانه از حداقل زمان شکسپیر استفاده می شود. این استفاده ادبی به این دلیل است که نوع پارچه اغلب به عنوان کفپوش استفاده می شود

متقال پارچه

تاریخچه و استفاده متقال :

این پارچه از جنس پارچه دوخته شده به نام جین محسوب می شود و پارچه هایی را مانند ساتن برش می دهد که به آن ها velvetin، moleskin، velvet و غیره شناخته می شود. فوستان قرون وسطی اصلی، پارچه ای با استحکام و با احتیاط با پارچه پشمی و کتانی پارچه ای بود. به نظر می رسد که این اصطلاح به سرعت دچار ضعف دقیق شده و به یک پارچه ی درشت ساخته شده از پشم و کت و شلوار و در سلطنت ادوارد سوم انگلستان، نام به پارچه پشمی داده شد. در اوایل قرن بیستم، fustians ها معمولا از رنگ های مختلف پنبه رنگ بود.

در تقاضا برای مجلس در زمان سلطنت مری 1، “fustian از ناپل” ذکر شده است. در قرن های 13 و 14 قرن ها لباس ها و لباس های زنانه ساخته شده از فستین ساخته شده است، اما اگرچه لباس ها از برخی از انواع ساخته شده است، استفاده اصلی برای لباس کارگران است.

Fustian، توسط دهه 1860 به هر پارچه پنبه ای بافت برش اشاره کرد و تولید آن در شهرهای حاشیه ای از منطقه پنبه لنکشایر مانند کونگلتون در چشایر، موپوپ، استافوردشایر و هپتون استال در Calderdale رایج بود. از 1800 تا 1850 آن معمولا “باراگان فوستان” نامگذاری شد و در استرالیا بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

متقال بافی

مراحل بافت متقال

ماده اولیه متقال پنبه بوده و توسط ابزاری به نام چله به نخ تبدیل می شده و این نخ با دستگاه «وردی» یا «پدالی» به پارچه تبدیل می شده است. برای بافتن متقال زنان از پنبه گیاهی پارچه تولید می کردند، به اینگونه که ابتدا پنبه خام را تهیه و سپس با ابزاری به نام «چله» آن را می ریسیدند و آن را تبدیل به نخ پنبه ای می کردند. سپس با پنبه نخی و بهره گیری از دستگاه متقال بافی آن را تبدیل به پارچه می کردند و هنگامی پارچه تولید می شد با پارچه تولید شده انواع لباس های بهاری و تابستانی برای اعضای خانواده خود می بافتند.

فرآیند تولید، برش فوستاین بود. این یک کار دشوار بود با استفاده از یک تیغه برش فوجیان. این ابزار حدود 50 سانتیمتر بود و مانند یک سنبله طولانی به نظر می رسید. حدود 10 سانتیمتر از نوک، لبه بالا به تیغه تیز شد. در کنار پارچه در کنار دو موضوع پیچیده، و تحت قوس بالا، و آن را به عنوان به جلو هدایت قرار داده شده است، تیغه قطع قلاده. در بند ناف، هفت تپه به اینچ وجود داشت، بنابراین در امتداد یک پیچ 31 اینچ، حدود 320 کاهش خواهد داشت.  در دهه 1860 پارچه بیش از یک جدول طولانی 22 اینچ کشید و برش ها طول هر جدول را تا آنجا که ممکن بود ضروری می کردند، اخیرا پارچه بیش از 6 فوت ارتفاع کشش داده شده بود و تمام برش ها، و سپس پارچه آزاد خواهد شد و دو متری بعدی بر روی میز تنگ می شود. انتظار میرود که بیش از یک هفته 60 هفتگی تولید کند. Velveteen به طرز مشابهی برداشته شد اما 32 رشته در اینچ داشت، بنابراین تولید به تناسب کمتر بود.

دستگاه متقال

برش بخشی از این روند بود. نخ رسیده بود و پارچه بافته شده بود – تعداد زیاد نخ هایی که برای پیچاندن وجود دارد. رشته ها به صورت دستی برش خورده و پارچه به پایان رسید. آن را برای برداشتن اندازه سوزانده شده بود، و برس زده به افزایش ناخن. سپس آن را روی یک شعله گاز گذاشتم، سپس سفید و یا رنگ کرد. این دوباره مسواک زده شد. در حال حاضر آن را برای کشیدن آن به عرض استاندارد احاطه کرده است. پارچه بافته شده در 31 یا 32 اینچ و در طول پردازش تا 27 اینچ کاهش یافته است. Stentering می تواند عرض تا 28 اینچ را تثبیت کند. پشت این پارچه حالا پر می شود تا آن را سخت کند. این می تواند با مخلوط مبتنی بر چسب است که می تواند از استخوان های پخته ساخته شود. هر سازنده تکنیک های خود را داشت. این پارچه اکنون آماده است تا به انبار منتقل شود تا فروخته شود.

طرح متقال

 

متقال نوعی پارچه است که به دست زنان تولید و از این پارچه تن پوش های بهاری و تابستانی برای همه اعضای خانواده دوخته می شد. برای تولید پارچه نخ را در یک دستگاه ریسندگی که دارای پدال بود قرار می دادند و زنان با بهره گیری از دست و پای خود اقدام به تولید پارچه ای می کردند که یکپارچه سفید رنگ بوده. زنان با دوخت پارچه متقال لباس های مورد نیاز خانواده را تهیه می کردند. هم اکنون این هنر در ایران منسوخ شده است.

تغییر الگوی مصرف و بهره گیری از تنوع در محصولات پوشیدنی موجب شده که این هنر کاملاً منسوخ شود. علت منسوخ شدن این هنر ورود پارچه های صنعتی با جنس های متفاوت و رنگ های متنوع بوده است که موجب کمرنگ شدن این هنر دستی شده است.

 

تعریف متقال

متقال پارچه ای بسیار طبیعی و با مقاومت بالا است که از پنبه خام گیاهی تولید می شود و هر کجا که مزارع کشت پنبه وجود داشته است متقال بافی هم در آنجا رونق داشته. و مردم در گذشته برای دوختن پوشش های خود از این نوع پارچه استفاده می کردند.

مصارف متقال شامل

دامن

روسری

چادر

پیراهن زنانه و مردانه

شلوار مردانه و… بوده است.

 

منابع:

ویکی پدیا

ایران انتیک

خبر مهر

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک