29/05/2022

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

پارچه اي كم عرض با الیاف ابريشم براي مصرف آستري در استان يزد

 

قناویز

قناویز

پارچه اي كم عرض با الیاف ابريشم براي مصرف آستري در استان يزد

معنی قناویز :

قناویز. [ ق َ ] (اِ) قسمی پارچه در دوره ٔ محمد شاه و اوائل ناصرالدین شاه . پارچه ای نخی که زمینه ٔ آن برنگهای مختلف بود و خطوطی از رنگی دیگر بموازات و برنگی جز رنگ زمینه ٔ پارچه با فاصله های بسیار کم بر آن نقش کرده بوده اند.

در فرهنگ دهخدا آمده است که قناویز نوعی پارچة ابریشمی ساده که بیشتر به رنگ سرخ است .

بافت قناویز تنها در شهر یزد و در شهرستان‌هایی مانند تفت و میبد رایج بوده است اما امروزه کاملاً منسوخ شده است.

دستگاه بافت قناویز

تاریخچه قناویز

قناویز نوعی پارچه در دوره محمد شاه و اوائل ناصرالدین شاه بوده است . پارچه ای نخی که زمینه آن برنگ های مختلف بود و خطوطی از رنگی دیگر بموازات و برنگی جز رنگ زمینه پارچه با فاصله های بسیار کم بر آن نقش کرده بوده اند. متاسفانه در حال حاضر بافت آن دیگر انجام نمی شود. این پارچه با عرضهای ۸۰ *۹۰ سانتی متری بافته‌ می ‌شده که برای بافت قناویز باعرض ۷۰ سانتی متر ۳۰ چله و با عرض ۹۰ سانتی متر ۴۲ چله به كار می‌رفته است و یك بافنده روزانه ۵ تا ۶ قناویز می بافته است.
نخ مورد مصرف برای بافت قناویز ابریشم مصنوعی بوده و به عنوان آستر لباس مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
در فرهنگ دهخدا آمده است که قناویز نوعی پارچة ابریشمی ساده است که بیشتر به رنگ قرمز است .

صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران از مهمترین جاذبه های توریستی با تنوع در حدود ۳۰۰ رشته از قدمت چند هزار ساله برخوردار و ایران در زمینه تنوع صنایع دستی مقام نخست در میان کشورهای جهان را داراست.

نوعی پارچه که در سالهای گذشته بافته می‌شده است قناویز نام دارد که متاسفانه در حال حاضر بافت آن دیگر انجام نمی شود. این پارچه باعرضهای ۸۰*۹۰ سانتی متری بافته‌ می‌شده که برای بافت قناویز باعرض ۷۰ سانتی متر ۳۰ چله و با عرض ۹۰ سانتی متر ۴۲ چله به کار می‌رفته است. و یک بافنده روزانه  الب ۶ تا بافته است.

نوعی پارچه که در سالهای گذشته بافته می‌شده است قناویز نام دارد که متاسفانه در حال حاضر بافت آن دیگر انجام نمی شود.

این پارچه باعرضهای 80*90 سانتی متری بافته‌ می‌شده که برای بافت قناویز باعرض 70 سانتی متر 30 چله و با عرض 90 سانتی متر 42 چله به کار می‌رفته است. و یک بافنده روزانه  الب 6 تا بافته است.

در نوشته‌های قدیمی، پارچه قناویز به خطه خراسان منسوب شده است ولی امروزه قناویز در یزد که به شهر بادگیرها معروف است، بافته می‌شود.

قناویز با دستگاه‌های ساده نساجی دو وردی بافته می‌شود و بافندگان آن را اکثرا زنان خانه‌دار تشکیل می‌دهند.

نخ مورد مصرف نیز ابریشم مصنوعی بوده و به عنوان آستر لباس مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

قناویز را با آب ولرم و شوینده‌های معمولی می‌توان شست‌ و دوری از رطوبت مدام، حرارت و آتش، اشعه مستقیم و مداوم خورشید، سفیدکننده‌های شیمیایی و اشیای نوک‌تیز از راهکارهای نگهداری این محصول به شمار می‌آید.

در فرهنگ دهخدا آمده است که قناویز نوعی پارچة ابریشمی ساده که بیشتر به رنگ سرخ است .

بافت قناویز تنها در شهر یزد و در شهرستان‌هایی مانند تفت و میبد رایج بوده است اما امروزه کاملاً منسوخ شده است.

شهرهای تولید کننده قناویز

اصفهان لرستان)بروجرد( سمنان خراسان)گناباد( كاشان گیلان سمنان همدان


منابع :

ویکی پدیا

سایت سیری در ایران

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک