22/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

گزبافی

دستبافته اي با عرض 15 سانتي متر با تار و پود پشمي ظريف كه قمستي از آن با نخ الوان رودوزي شده باشد كه براي پوشاندن ساق پا در نواحي سردسیر خراسان شمالي

گَزي بافی ( پی تاو )

گزبافی

دستبافته اي با عرض 15 سانتي متر با تار و پود پشمي ظريف كه قمستي از آن با نخ الوان رودوزي شده باشد كه براي پوشاندن ساق پا در نواحي سردسیر خراسان شمالي

گزبافی یکی از صنایع دستی سیستان و بلوچستان است.

گزباف در حال کار

سیستان سرزمین هیرمند،سرزمین خرد ودانایی،سرزمین فرهنگ،خلاقیت ونوآوری که با بهره گیری ازمیراث فرهنگی،هوشمند یهای خود را از طریق تلفیق طبیعت با زندگی خود به نمایش میگذارند.ساخت اشیاء و صنایع دستی که هم نیازهای زندگی رابرطرف میکند و هم بخشی از گرایش های زیبایی شناختی خودشان را نشان میدهند.

گز در واقع درختچه ای است که با طبیعت و زندگی مردم سیستان گره خورده و این گز تولید شیره انگبین داشته و از گلهای آن برای رنگرزی نخ ها جهت استفاده در قالی بافی و شال بافی استفاده میکردند.گز نماد پایداری وسرسبزی دشت سیستان است.

گزباف در حال کار

شاخه‌های درختان گز به دلیل خشک بودن چند روز در آب خیسانده می‌شود و به انواع دست‌بافته‌های زیبای گزی با کاربری‌های گوناگون مانند نوبندک (نان بندک)، سود(سبد)، سبد حمل مرغ و خروس که درگویش سیستانی به آن شول گفته می‌شود، تبدیل می‌شود.

صنعتگران با ذوق و پرشور سیستان سعی میکردند که ارتباطی معقول و منطقی میان مردم سیستان و درختچه گز با طبیعت ومحیط زیست برقرار کرده و نتیجه ی کار هوشمندیها و خلاقیتهایی است که در واقع از تجسم خلاق خودشان برای پاسخ به نیازهای واقعی زندگی بهره ببرند.

بنابراین تلاش میشد که سبدهای زیبایی ساخته شود. این سبدها دراشکال مختلف از ترکه های نازک درختان گز بافته میشد.شاخه های درختان گز به دلیل خشک بودن چند روز در آب خیسانده میشد تا قابلیت انعطاف پذیری خود را بازیابد و سپس بافنده کار خود را آغاز میکند و در نهایت انواع دست بافته های زیبای گزی با کاربریهای گوناگون مانند نوبندک (نان بندک)، سود(سبد)، سبد حمل مرغ وخروس که در گویش سیستانی به آن شول گفته میشود ،هم چنین از این دست بافته ها برای حمل نان،تخم مرغ، ،میوه جات،بعضی ازغلات،شست وشوی برنج و…و برای ساخت (چپر) وسیله ای برای پوشش آسمانها یا سقفهایی که با لایه ای از کاهگل محکم میشد مورد استفاده قرار میگرفت.

گزباف در حال کار

“گز” و “پلاس” بافی سیستان در راه ثبت‌ملی
پلاس بافی
معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: گز بافی و پلاس بافی گز در سیستان برای ثبت در فهرست آثار ملی در دست پیگیری این معاونت است.

منابع :

بیتوته

ایسنا

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک