17/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

گلدوزی

سوزندوزي است كه عموماً ذهني وملهم از برداشتها و بینشهاي مشخص هنرمندان ازمحیط طبیعت است وبیشترشامل گندمي دوزي با روش توپُر دوزي است كه ساقه و خوشه هاس طلايي گندم را تداعي مي كند.

گلدوزی

گلدوزی

سوزندوزي است كه عموماً ذهني وملهم از برداشتها و بینشهاي مشخص هنرمندان ازمحیط طبیعت است وبیشترشامل گندمي دوزي با روش توپُر دوزي است كه ساقه و خوشه هاس طلايي گندم را تداعي مي كند.

گلدوزی سفارشی از پارچه های تزئینی و یا سایر مواد با استفاده از یک سوزن برای اعمال نخ یا نخ است.

گلدوزی همچنین می تواند سایر مواد مانند مروارید، مهره ها، کویل ها و گلبرگ ها را در بر بگیرد. در روزهای مدرن، گلدوزی معمولا روی کلاه، کلاه، کت، پتو، پیراهن لباس، جین، لباس، جوراب و پیراهن گلف دیده می شود. گلدوزی با طیف گسترده ای از موضوع یا رنگ نخی موجود است.

برخی از تکنیک های اولیه یا بخیه های اولین گلدوزی، دوختن زنجیر، کراوات پاشنه یا پتو، دوختن دوختن، دوختن ساتن، دوختن صاف است. این باند ها امروزه تکنیک های اساسی گلدوزی دستی باقی می مانند.

گلدوزی طلایی در یک یادگاری (پرده) یک لباس عروسی ارمنی قرن نوزدهم

تاریخ گلدوزی

گلدوزی سنتی در دوختن زنجیری روی فرش قزاق، معاصر.

ریشه ها گلدوزی

فرآیند مورد استفاده برای خیاطی، پچ کردن، اصلاح و تقویت پارچه موجب توسعه تکنیک های دوخت شده و امکان تزئینات دوخت منجر به گلدوزی می شود.  در واقع، پایداری قابل توجهی از دوخت پایه گلدوزی ذکر شده است:

این یک واقعیت قابل توجه است که در توسعه گلدوزی … هیچ گونه تغییری در مواد یا تکنیک هایی وجود ندارد که می تواند احساسات و یا تفسیر شود به عنوان پیشرفت های اولیه به یک مرحله بعد، بیشتر تصفیه شده. از سوی دیگر، ما اغلب در آثار اولیه، پیشرفت تکنیکی و استانداردهای بالا را در نواحی بعدی به دست می آوریم.

هنر گلدوزی در سراسر جهان یافت شده است و چندین نمونه اولیه یافته شده است. این نسخهها کار میکند در چین به دوران حکومتهای جنگنده (5 تا 3 قرن قبل از میلاد) متصل است.  در یک لباس از دوره مهاجرت سوئد، تقریبا 300-700 سال قبل از میلاد، لبه های نوار برش با دوختن دوخت، دوختن پشت، دوختن ساقه، دوختن پاشنه خیاطی و شلاق دوختن تقویت می شود، اما مشخص نیست که آیا این کار به سادگی تقویت شده درزها یا باید به عنوان گلدوزی تزئینی تفسیر شود.

اسطوره یونان یونان، الهه ی آتنا را با برداشتن هنر گلدوزی همراه با بافندگی، به رقابت مشهور بین خود و آراچن مرگ آور تبدیل کرده است.

برنامه های کاربردی و تکنیک های تاریخی

با توجه به زمان، مکان و مواد موجود، گلدوزی می تواند دامنه چند کارشناس یا وسیع ترین تکنیک محبوب باشد. این انعطاف پذیری منجر به کارهای گوناگون از سلطنتی به ملکوت شد.

به طور خاص لباس، اقلام مذهبی و وسایل خانگی اغلب به عنوان نشانه ای از ثروت و موقعیت، مانند Opus Anglicanum، یک تکنیک استفاده شده توسط کارگاه های حرفه ای و صنایع در انگلستان قرون وسطایی دیده می شود. در انگلستان قرن هجدهم و مستعمرات آن، نمونه هایی که با استفاده از ابریشم های خوب ساخته شده توسط دختران خانواده های ثروتمند تولید شده است. گلدوزی یک مهارت نشان دادن مسیر دختران به زن بودن و همچنین انتقال وضعیت و موقعیت اجتماعی بود.

برعکس، گلدوزی نیز یک هنر عامیانه است که از مواد موجود برای غیر حرفه ای ها در دسترس است. نمونه هایی از Hardanger از نروژ، Merezhka از اوکراین، گلدوزی Mountmellick از ایرلند، Nakshi kantha از بنگلادش و غرب بنگال و گلدوزی برزیلی است. بسیاری از تکنیک ها دارای کاربرد عملی مانند Sashiko از ژاپن بود که به عنوان راهی برای تقویت لباس استفاده می شد.

جهان اسلام

مراکش گلدوزی ماسک، قرن 18-19th

گلدوزی یک هنر مهم در دنیای اسلام قرون وسطی بود. Evliya Çelebi، مسافر ترکیه قرن هفدهم آن را “هنر دو دست” نامید. از آنجا که گلدوزی نشانه ای از وضعیت اجتماعی بالا در جوامع مسلمان بود، به طور گسترده ای محبوب شد. در شهرهای مانند دمشق، قاهره و استانبول، گلدوزی روی دستمال، لباس، پرچم، خوشنویسی، کفش، لباس، لباس تونیک، تسبیح اسب، دمپایی، غلاف، کیسه، پوشش، و حتی کمربند چرم قابل مشاهده بود. صنایع دستی با موضوع طلایی و نقره ای دوخته شده است. صنایع کلاه گلدوزی، برخی که بیش از 800 نفر را استخدام می کنند، برای تأمین این اقلام افزایش یافته است.

در قرن شانزدهم، در زمان حکومت امپراتور اکوبر مغول، ابوالفضل بن مبارک، مترجم او، در ابن اثیری معروف نوشته است: “عظمت او (اکبر) توجه زیادی به مواد مختلف دارد؛ از این رو ایران، عثمانی، و مقالات مغولی از فراوانی به ویژه پارچه های بافته شده در الگوهای نکششی، سعدی، چیخان، آری، زردوزی، وستلی، گوتا و کوه می باشد. کارگاه های امپریالیستی در شهرهای لاهور، آگرا، فاتحپور و احمدآباد شاهکارهای بسیاری را به نمایش می گذارند از طرز کار در پارچه و ارقام و الگوها، گره ها و انواع مختلفی که در حال حاضر غافلگیر می شوند حتی مسافرین با تجربه ترین هستند. طعم برای مواد خوب از آن زمان به بعد عمومی شده است و پارچه های دوزی شده مورد استفاده در جشن ها بیش از هر شرح است.

اتوماسیون

گلدوزی دست ساز – Székely Land، 2014

توسعه گلدوزی ماشین و تولید انبوه آن در مراحل انقلاب صنعتی اتفاق افتاد. اولین ماشین گلدوزی ترکیبی از ماشین آلات و تیم های زنانه را با دوختن پارچه ها به صورت دستی استفاده کرد. این در فرانسه تا اواسط دهه 1800 انجام شد.  ساخت نیمکت های پلاستیکی ساخته شده در سنت گالن در شرق سوئیس در نیمه دوم قرن نوزدهم رونق یافت.

طبقه بندی گلدوزی

تخم مرغ عید پاک دوزی شده. کار ایننا فروستوک، استاد مردمی منطقه لوحانک (اوکراین)
گلدوزی رایگان ژاپنی در ابریشم و نخ های فلزی، معاصر.
هاردنر، تکنیک سفیدکاری. امروزی.

گلدوزی را می توان با توجه به درجه بندی طراحی، به ماهیت مواد پایه و رابطه با قرار دادن سوزن در پارچه، طبقه بندی کرد. دسته های اصلی عبارتند از گلدوزی های آزاد یا گلدوزی، گلدوزی شمرده شده و کاردستی سوزن یا بوم.

در گلدوزی آزاد یا سطح، طرح بدون در نظر گرفتن بافت پارچه زیرزمینی اعمال می شود. نمونه هایی از گلدان کریو و سنتی چینی و ژاپنی است.

الگوهای گلدوزی شمرده شده با ساختن بخیه بیش از یک تعداد از موضوعات پیش تعیین شده در پارچه پایه ایجاد می شود. گلدوزی های شماتیک به راحتی روی پارچه های پایه بافته حتی از پارچه گلدوزی، پارچه ایده یا پارچه های مخصوص پنبه ای و کتان استفاده می شود. نمونه هایی از جمله کراس دوخت و برخی از اشکال گلدوزی سیاه و سفید.

در حالی که در مورد تکنیک، در کارهای بوم یا سوزن های مشابه به موضوع شمارش شده، نخ ها از طریق یک مش پارچه ساخته می شوند تا یک الگوی متراکم ایجاد شود که به طور کامل پارچه پایه را پوشش می دهد.  نمونه هایی از کارهای بوم شامل کارهای برگرلو و برنز می باشد.

گلدوزی همچنین می تواند با شباهت ظاهر طبقه بندی شود. در کارهای کشیده شده و برش های برش، پارچه های پایه تغییر شکل داده شده یا برش داده می شوند تا سوراخ هایی ایجاد کنند که سپس با گلدوزی های تزئینی، اغلب با موضوع با رنگ مشابه پارچه پایه. وقتی که با موضوع سفید روی پارچه های سفید یا پنبه ایجاد می شود، این کار به طور کلی به عنوان سفیدپوش معرفی می شود.  با این حال، whitework می تواند یا شمارش شود یا رایگان باشد. گلدوزی هاردراندر گلدان محاسبه شده است و طرح ها اغلب هندسی هستند  برعکس، سبک هایی از قبیل Broderie anglaise شبیه به گلدوزی آزاد است، با طرح های گل و یا انتزاعی که به پارچه های پارچه وابسته نیستند.

مواد گلدوزی

فلاکاری از منطقه پنجاب هند. گلدوزی فالکاری که از اوایل قرن بیستم محبوبیت دارد، به طور سنتی بر روی پارچه پنبه دست کشیده شده و با استفاده از نخ های ابریشم با سایش ساده می شود.

موضوعات پوشش داده شده، یک روش سطح در پشم بر روی پارچه کتانی. پرده Bayeux، قرن 11th.

پارچه ها و نخ های مورد استفاده در گلدوزی های سنتی از مکان به محل متفاوت است. پشم، کتانی و ابریشم برای هزاران سال برای پارچه و نخ استفاده شده است. امروزه موضوع گلدوزی در پنبه، مصنوعی و نخهای نوآوری و همچنین در پشم سنتی، کتانی و ابریشم تولید می شود. گلدوزی روبان از روبان باریک در ابریشم یا روبان مخلوط ابریشم / ارگانزا استفاده می کند، بیشتر برای ایجاد عینک های گلدار.

تکنیک های گلدوزی سطحی، مانند دوختن زنجیری و کوچینگ یا کار گذاشته شده، ارزان تر از نخ های گران هستند. couching به طور کلی برای طلاکاری استفاده می شود. تکنیک های کاردستی طناب، که در آن مقدار زیادی از نخ ها در پشت کار دفن می شوند، از مواد بیشتر استفاده می کنند، اما پارچه ای با ظرافت و ظریف تر و با ظرافت بیشتری ارائه می دهد.

در هر دو کار بوم و گلدوزی سطحی، قلاب یا قاب گلدوزی می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا مواد را بسط دهد و اطمینان حاصل شود حتی تنش دوختنی که مانع از تحریف الگوی است. کارهای بوم مدرن تمایل به پیروی الگوهای متقاطع شمرده شده را با طرح هایی که از تکرار یک یا چند سوزن مشابه در انواع رنگ ها ظاهر می شود دنبال می کنند. در مقابل، بسیاری از انواع گلدان سطحی از یک طیف گسترده ای از الگوهای دوخت در یک قطعه کار استفاده می کنند.

دستگاه گلدوزی

گلدوزی ماشین های تجاری در دوخت زنجیری روی پرده آویزان، چین، اوایل قرن 21

گلدوزی معاصر با دستگاه گلدوزی کامپیوتری با استفاده از الگوهای دیجیتالی شده با نرم افزار گلدوزی دوخته شده است. در ماشین گلدوزی، انواع مختلفی از “fill” اضافه کردن بافت و طراحی به کار تمام شده است. ماشین گلدوزی برای اضافه کردن آرم و طغرا به پیراهن های کسب و کار، کت ها، هدایا و لباس های تیمی و همچنین تزئین پارچه های خانگی، پارچه های تزئینی و پارچه های تزئینی که تقلید از گلدوزی های دست دشوار گذشته می باشد استفاده می شود.

همچنین در ماشین گلدوزی دست آزاد توسعه داده شده است، ماشین های جدید طراحی شده اند که اجازه می دهد تا کاربر برای ایجاد گلدوزی حرکت آزاد که جای خود را در صنایع نساجی، ماشین های لباسشویی، لباس پوشیدن، مبلمان خانگی و غیره داشته باشد.  کاربران می توانند از نرم افزار گلدوزی برای استفاده از طرح های گلدوزی دیجیتالی استفاده کنند. سپس این طراحی دیجیتالی با کمک یک درایو فلش به دستگاه گلدوزی منتقل می شود و سپس ماشین گلدوزی طراحی طراحی شده را بر روی پارچه برش می دهد.

صلاحیت های

جايگزيني شهر و صنايع  در گلدوزي اجازه مي دهد تا طراحان پذيرايي براي مهارت خود شناخته شوند. این صلاحیت همچنین به آنها اعتبار می دهد تا به آنها آموزش دهد. به عنوان مثال، هنرمند برجسته پارچه، کتلین لورل سیج،  حرفه خود را با کسب شهرت و قلعه گلدان 1 و 2 حرفه ای شروع کرد. او اکنون به نوشتن یک کتاب در این زمینه رفته است.

گلدوزی ایران باستان

نقش زدن بر پارچه و لباس از دیرباز در ایران مرسوم بود. در تابوت سنگی اسکندر که در موزه‌ی استامبول نگهداری می‌شود، ایرانیان شلوارهایی با پارچه‌های زیبا می پوشیدند که طرح دار و گاهی نقش‌هایی از گل‌ها داشت. گل‌دوزی در دوره‌ی صفویه به شکوفایی رسید به نحوی که هنرمندان روم شرقی (امپراتوری بیزانس) طرح‌های ایرانی را بر لباس‌های فاخر نقش می‌زدند. حتی ریشه‌ی عنصرهای اصلی گلدوزی امروزی نیز به ایران بازمی‌گردد که از راه کشورهای ساحل دریای مدیترانه به ایتالیا و اسپانیا رفته و بعدها در سرزمین‌های دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

گلدوزی در اروپا

این هنر در حوالی قرن ۴ میلادی از بیزانس به اروپا رفت و شکل خاص اروپائی را پیدا کرده، در کلیساها در تن پوش کشیش ها اسقف ها مورد استفاده قرار می گرفت و در واقع کلیساها محل عمده ی تهیه ی قطعات گلدوزی شدند ولی به تدریج در سطح شهرها وروستاها نیز کارگاه هایی برای این هنر پدید امد و دستان ظریف دختران و پسران جوان برای افرینش های ذوقی بکار رفته شدند . اما نوع نخ ها خشن و بی رنگ بودند و این وضع قرن ها ادامه داشت تا این که در اغاز قرن ۱۳ میلادی جنگجویان صلیبی با دست آوردهای خود از غرب به شرق رفتند و نمونه های بارزی از گلدوزی های شرقی را با خود اوردند، تنوع رنگ های آن ها نگاه های اهل ذوق را خیره ساخت و روز به روز بر تقاضای آن ها افزوده گردید. در این زمان نوع دیگری از گلدوزی به نام “اپلکه ” یا ” تکه دوزی ” که ظاهرا محل ابداع آن ایران بوده است، پدید آمد که نشان های خانوادگی را گلدوزی کرده روی لباس نصب می کردند.

از معرفترین روش های گلدوزی سبک اسپانيایی بود كه مدت يك قرن سراسر اروپا را فراگرفت. اين روش عبارت بود از زمينه سياه ابريشم كه بر روی آن از نخ های طلایی استفاده می كردند .

گلدوزی چین

گلدوزی یکی از هنرهای دستی و سنتی چین است که در سراسر چین یافت می شود و به تدریج ویژگی های منطقه ای مختلف نیز در تنوع آن نقش داشته است.

 

نقوش گلدوزی

نقوش گلدوزی
نقوش گلدوزی
نقوش گلدوزی
نقوش گلدوزی
نقوش گلدوزی
نقوش گلدوزی

منابع:

ویکی پدیا

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک