30/10/2020

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

خورجین بافی

دستبافته اي براي حمل باردر پشت چهار پايان يا دوچرخه و ... با استفاده از تکنیك قالي، گلیم، سوزني ،سوماک و يا تلفیقي از آنها است

خورجین بافی

دستبافته اي براي حمل باردر پشت چهار پايان يا دوچرخه و … با استفاده از تکنیك قالي، گلیم، سوزني ،سوماک و يا تلفیقي از آنها است

خورجین بافی

خورجین به زبان پارسی میانه بارجامک (barjamak) نوعی کیسه‌است که بر پشت حیوانات باری و متور سیکلت به منظور قرار دادن بار در آن استفاده می‌شود. خورجین‌ها معمولاً از دو جوال تشکیل شده‌اند که که نیمی از دهانه هر دو را به هم می‌دوزند. خورجین در حمل و نگهداری اشیاء نفیس و قیمتی به ویژه در مواقع کوچ مورد استفاده عشایر قرار می‌گیرد و تقریباً حکم صندوقچه را دارد. خورجین‌ها جزو جهیزیه دختر عشایری هم به‌شمار می‌آیند.

خورجین با توجه به کاربرد آن از جنس زخیم انتخاب شده که در قدیم از نخ پنبه ، موی بزو پشم میش استفاده می شد اما هم اکنون در حسن آباد جرقویه از نخ زخیم با نمره ۶ که جنس آن پنبه پولیسترمی باشد استفاده می شود تولید این نخ در کارخانجات ریسندگی انجام می شود اما در قدیم نخ مورد نیازبه صورت کارگاههای خانگی و محلی و از جنس پنبه تولید می شد معمولاً شکل تولید خورجین به دو گونه است : داری ( مثل دار قالی ) که به صورت دار عمودی و افقی انجام می شود و کاربافی ( مثل چادر شب بافی) که به صورت چاله کارگاهی و با دستگاه ریسندگی دستی انجام می شود

خورجین بافی

خورجین بافی بافته ای است که در اکثر مناطق روستایی و جوامع عشایری با نقوش هندسی تولید می شود. مواد اولیه آن از پشم های رنگی, نخ پنبه ای و گاه موی بز می باشد که موارد مصرفی نظیر حمل ونقل پشت دوچرخه و موتور و یا چهارپایان را دارد.

عرض این دستبافته بین 30 تا 90 بوده و بصورت قواره ای بافته می شود. خورجین هایی که در استان اردبیل بافته می شوند از کیفیت و زیبایی بیشتری برخوردار هستند و عمدتا در مناطق روستایی و عشایری استان اردبیل تولید و عرضه می گردد.

خورجین بافی

ویژگی خورجین بافی

اکثر خورجین ها در اندازه ‌های مختلف بافته می‌شوند که معمولا عرض این دستبافته بین ۳۰ تا ۹۰ سانتی متر می باشد که بصورت قواره ای مشاهده می شود.

خورجین ‌ها دارای دو جوال می باشند که نیمی از دهانه هر دو جوال را به هم می‌دوزند.

خورجین بافی

مواد اولیه خورجین شامل پشم های رنگی، نخ پنبه ای و گاه موی بز می باشد.

موارد مصرفی مانند حمل و نقل پشت دوچرخه و موتور و یا چهارپایان را دارد که عشایر از آن در حمل و نگهداری اشیاء نفیس و قیمتی به ویژه در مواقع کوچ استفاده می کنندو حکم صندوقچه را برای آن ها دارد.

خورجین ‌ها به دلیل ارزش کاربردی، معنوی و هنری جزو جهیزیه دختر عشایری هم محسوب می‌شود.

منابع:

ویکی پدیا

ورزانه

بیتوته

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک