28/11/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

كم دوزی

نواري متشکل از پولک های ريز و درشتی كه با نخ گلابتون قلابدوزی شده باشندرا کم دوزی یا کمه دوزی می نامند

كم دوزی يا كمه دوزی يا كمان دوزی

نواري متشکل از پولک های ريز و درشتی كه با نخ گلابتون قلابدوزی شده باشندرا کم دوزی یا کمه دوزی می نامند

كم دوزی

در سوزندوزی كم به دوختي گفته مي شود كه در آن با استفاده از نخ گلابتون و پولك تخت كوچك طلايي يا نقره، دراطراف قالبي كه از سوراخ كردن در وسط يك پولک گرد بزرگ بدست مي آيد، قلاب زده مي شود و پولک های ريز ونخ گلا بتون روي قلاب را مي پوشانند تا اينكه طرح و نمايي از گلهاي كوچک را نشان دهد . اين گلها مسلسل و در كنار يكديگر قرار گرفته و نواري را بوجود مي آورند و به آن کم دوزی گفته می شود

معنی کم دوزی در لغت نامه دهخدا:

کم : مقدار

غلاف غوزه خرما ، غلاف شکوفه ، پرده و پوشش شکوفه

کم : آستین

تاريخچه کم دوزی

اين دوخت دارای تاريخچه مشخصي نمی باشد ولي آنچه كه مسلم است از دوره صفوی به بعد در ميان دوختهاي استان هرمزگان و بندر عباس از رو اج برخوردار بوده .

كم دوزی

موارد مورد نياز جهت كم دوزي يا كمه دوزي

پولک مدور سوراخ دار بزرگ ، پولک كوچك طلايي و ندرتا نقره اي ، نخ گلابتون ، سوزن ، پارچه مخمل يا ماهوت سرمه اي يا سياه و ساتن ، همانطور كه اشاره گرديد اجراي كم دوزي بر روی طرح جداگانه نبوده بلكه با قلاب گل ها و نوار و پولكی آماده شده و روي لباس دوخته مي شود .

نقوش کم دوزی

نقوش کم دوزی

روش کار کمه دوزی

روش كار بدين صورت است كه در آن با استفاده از نخ گلابتون دور پولك هاي تخت كوچك طلايي يا نقره ايي را دوخته و در اطراف قالبي كه از سوراخ كردن وسط يك پولك گرد بزرگ بوجود ما آيد نصب مي نمايند .

در اصطلاح سوزن دوزي به دوختي گفته مي شود كه در آن با استفاده از نخ گلابتون و پولك تخت كوچك طلايي يا نقره ، در اطراف قالبي كه از سوراخ كردن در وسط يك پولك گرد بزرگ بدست مي آيد ، قلاب زده مي شود بطوري كه پولك هاي ريز و نخ گلابتون روي قالب را مي پوشانند تا اينكه طرح و نمايي از گل هاي كوچك را نشان دهد اين گل ها مسلسل و در كنار يكديگر قرار گرفته و نواري را بوجود مي آورند .

کم دوزی

موارد مصرف کم دوزی

روسري ها ، يقه لباس ، پاي دامن و شلوار و مچ و آستين به كار گرفته مي شد ولي اكنون اين دوخت در شهرهاي بندر لنگه ، ميناب و بندر عباس رايج مي باشد .

شیوه دوخت کم دوزی

با استفاده از نخ گلابتون و پولک تخت کوچک طلایی یا نقره ای در اطراف قالبی که از سوراخ کردن در وسط یک پولک گرد بزرگ به دست می آید قلاب زده می شود به طوری که پولک های ریز و نخ گلابتون روی قالب را بپوشاند و طرح و نمایی از گل های کوچک پدیدار گردد. این گل ها به صورت سلسله وار در کنار یکدیگر دوخته شده و نواری را به وجود می آورند.

كم دوزی

شهرهای تولید کننده کم دوزی

یکی از رشته‌های مشهور صنایع دستی در هرمزگان کمه‌دوزی است

شهرهای استان هرمگزان شهرهاي بندر لنگه، ميناب و بندر عباس رايج مي باشد.

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک