19/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

کاناپه (مبل)

مبل

کاناپه (به فرانسوی: Canapé) یا مبل (به فرانسوی: Meubles) نوعی مبل سه نفره و گاهی مبل چهار نفره است که به منظور نشستن بیشتر از یک نفر ساخته و طراحی شده‌است. کاناپه‌ها برای لمیدن و خواباندن دست، بازو و کمر طراحی و ساخته می‌شوند.

 

 

 

کاناپه یا مبل

کاناپه (به فرانسوی: Canapé) یا مبل (به فرانسوی: Meubles) نوعی مبل سه نفره و گاهی مبل چهار نفره است که به منظور نشستن بیشتر از یک نفر ساخته و طراحی شده‌است. کاناپه‌ها برای لمیدن و خواباندن دست، بازو و کمر طراحی و ساخته می‌شوند.

بیشتر این نوع اسباب دارای دسته‌هایی هستند که در دو طرف آن و برای استراحت و جاگیری دست‌ها به کار می‌روند. کاناپه‌ها را معمولاً در اتاق‌های نشیمن، اتاق مخصوص تلویزیون، اتاق ناهارخوری و اتاق استراحت قرار می‌دهند. ساختار کاناپه‌ها چوبی یا فلزی است و روکش آن‌ها از جنس پارچه، چرم یا ترکیب هر دوی آن‌ها است. در هتل‌ها، شرکت‌ها، اتاق‌های انتظار و گاهی مغازه‌ها از کاناپه استفاده می‌کنند.

تاریخچه ساخت مبل و آشنایی با سبک های اصیل ساخت صندلی

یکی از شاخصه های رشد تمدن، تغییر و تحول در نگرش انسان نسبت به زندگی بوده است و به طبع آن تغییر در طراحی در کلیه اسباب و لوازم مورد استفاده در زندگی از طراحی در لباس تا معماری و دکوراسیون داخلی منازل و… ظهور صنعت در قرن نوزدهم، تغییراتی بنیادین در تفکر و تولید ایجاد کرد و انتقال و تغییر صور و اشکال از معماری سنگین و مکعبی شکل به صور منحنی شکل، یکی از عوامل زمینه ساز در طراحی مبلمان بوده است. به عبارتی معماری و دکوراسیون را اساساً نمی توان از هم تفکیک کرد.

مبلمان از تغییر شکل و تحول چهارپایه ها، نیمکت ها… و میزهای ساده حاصل شد و این تغییرات تدریجاً و در طول زمان حاصل شد و این تغییرات تدریجاً و در طول زمان حاصل شد زمان ساخت نخستین مبل های اولیه را، به علت عدم دستیابی به نام سازندگانشان دقیقاً نمی توان مشخص کرد. بعد از قرن 15 بود که اولین مبل هایی که شناسایی شده اند نام سازندگان و صنعتگران خود را به همراه داشته اند. در قرن 18 میلادی مبلمان حجیم و پر زینت، انعکاسی از معماری و اماکن مذهبی آن دوران بود، قطعات قطور و خشک و خشن به مدد کنده کاری های حجیم همراه با نصب قطعات فلزی گران قیمت و سنگ ها و چوب های کمیاب تزیین می شدند و این مخصوص دورانی است که هنوز مهارت های فنی و تکنولوژی ماشینی نتوانسته بود توان سازندگان را افزایش دهد. در عصر رنسانس، مهارت های فنی فوق العاده موجب پیدایش کنده کاری های بسیار عالی و بدیع نخست در ایتالیا و بعدها در آلمان، اسپانیا، فرانسه و بالاخره انگلستان گردید و دقیقاً مبل های دوره رنسانس از خطوط معماری ساختمان ها پیروی می کردند. سبک های آن دوره به نام سلاطین نام گذاری شده بودند که از آن میان مبل های تئودور، الیزابت، ژاکوبی، ویلیام، ماری، ملکه آن و لوئی فرانسه را می توان نام برد. و در برخی دیگر از نام سازندگان خود مایه گرفته بودند که از آن میان مبل های چیپندل Chippendale، (هپل وایت) Hepple white، آدام (ADAM) و شراتون (Sheraton) معروف ترین آنان هستند.

از قرن 18 میلادی به بعد مبل های سنتی گسترش پیدا کرد و ارزش خود را در دهه های بعدی نیز حفظ نمود و حتی امروزه بعد از چندین قرن هنوز از این سبک ها استفاده می شود.

به منظور هماهنگ شدن با معماری تحول یافته مبلمان نیز بتدریج نه تنها از طریق فرم و سبک بلکه از نوع مواد و چوب نیز تغییر یافت. چوب های مختلفی مثل بلوط، سرو، آبنوس، گردو، شاه بلوط بتدریج جایگزین چوب گردو و ماهاگونی شدند.

در اواخر قرن 17 از چوب گردو و به میزان قابل ملاحظه ای در ساخت مبلمان استفاده می شد. تزئینات مبلمان در گذشته غالباً در تداخل با مفهوم کاربردی و استفاده و اتلاف وقت قرار می گرفت. این امر هنرمندان سازنده را به سمتی سوق داد که بتوانند به صرف انرژی و وقت قرار می گرفت. این امر هنرمندان سازنده را به سمتی سوق داد که بتوانند با صرف انرژی و وقت کمتر، محصولاتی مقاوم و زیبا و حتی المقدور به صورت ماشینی خلق کنند و در واقع از مصالح به کار رفته حداکثر استفاده را به عمل آوردند.

عمل اتصال و مونتاژ قطعات چوبی از مهارت های مربوط به کنده کاری نشات می گرفت. از خراطی چوب جهت سبک کردن مبلمان های سنگین و تغییر شکل از قطعات مکعبی مستطیل به استوانه ای استفاده شد. پس از اختراع ماشین های تراش و با افزایش راندمان کاری فرآیند هایی مانند خم کردن چوب، ورقه ورقه کردن و مونتاژ مکانیکی قطعات به سازندگان این مدد را رساند که بتوانند زیباترین و مقاوم ترین مبل ها را در کوتاه ترین زمان ممکن با تناسبات بدیع و بر مبنای ابعادی استاندارد بیافرینند و همچنین تحول در علم شیمی و فرآورده های شیمیایی صنعتی، در قیاس با گذشته انواع مواد جلا دهنده مصنوعی و مقاومی را در اختیار سازندگان قرار دارد تا بتوانند به مبل ها، نمای دلپذیرتری بدهند. از آنجا که صندلی ها در تاریخچه مبلمان جای ویژه یی دارند و به عبارتی صندلی های قدیمی از اجداد مبلمان های امروزی محسوب می شوند در ذیل به معرفی چند سبک صندلی می پردازیم.

سبک ژاکوبی

 

مبلمان به سبک ژاکوبی

سبک ژاکوبی Jacobean Style:

ژاکوبی یک سبک مبلمان انگلیسی است که در فاصله سال های 1603 تا 1688 شکل گرفته است صندلی بلوطی با پشتی بلند و با پایه های کنده کاری شده ظریف و تشکچه با پوشش مخمل اسپانیایی معرف کلیه تناسب ها و خطوط این نوع مبلمان است. از تشکچه نرم مبلمان ژاکوبی اولیه، مبلمان با پوشش پارچه سبک استوارت Stewart Style پدید آمد در این سبک شکوه سبک و ظرافت فوق العاده کار نتیجه پیشرفت های درودگری بود به نام گرین لینگ گینبز. Grinling Gibbons

سبک ملکه آنهسبک ملکه آن

سبک ملکه آنهسبک ملکه آن:

در عصر ملکه آن مبلمان خانگی از مشخصات و خصوصیات کنده کاری که معرف سبک های گذشته بود فاصله گرفت. این سبک اولین نوع مبلمان در انگلستان بود که در آن ترکیب توامان زیبایی و راحتی مطرح بود. دسته های صندلی و پشتی های آن مناسب با بدن انحنای داده شده بود، روکش های پارچه ای جای کنده کاری را گرفت و پایه های پنجه شیری خطوط منحنی و نیز گوشه های گرد شده در این سبک پدیدار و چوب بیست پایه های صندلی ناپدید شدند. پشتی های مجلل و مرتفع سبک های قبلی به ارتفاع کوتاه تری نزاع پیدا کردند. در این دوره بود که برای اولین بار در انگلستان از چوب ماهاگونی استفاده شد. صندلی های سبک ملکه آن، پشتی های تو رفته یا صاف داشته و صندلی روکش پارچه ای داشته و غالباً قابل برداشتن از روی صندلی بوده است.

سبک چینپدل

سبک چینپدل Chippendale Style:

توماس چینپدل در فاصله 1775 – 1750 سرآمد کابینت سازهای لندن بود با ورود ماهاگونی به صحنه حرفه درودگری، چینپدل مبادرت به تهیه طرح هایی نمود که اختصاصاً با این چوب جدید انطباق داشتند در کار خود منحصراً به کنده کاری های ظریف تکیه کرده و از منبت کاری پرهیز می نمود. پایه های کروی و پنجه های موجود در جرح های اولیه وی در طرح های بعدی کنار گذاشته شده و در عوض از پایه های راست در کارهای بعدی استفاده گردید.

سبک توماس چیپندل

سبک رابرت آدام Robert Adam style:

رابرت آدام، معمار تعداد زیادی از قصرها و خانه های باشکوه لندن بود. در سبک وی نفوذ گنجینه های کلاسیک را که در پمپی Pompe و هرکولونوم Herculaneum حفاری گردیدند منعکس است. صندلی های رابرت آدام تنوع فوق العاده ای را داشته است ولی شاید بتوان صندلی با پشتی بیضوی را نمونه بارز این سبک دانست. ارتفاع این صندلی ها برای حفظ کنتراست بین پانل های عمودی و پنجره های بلند معماری وی کوتاه گرفته می شد.

بک هپل وایتسبک جرج هپل وایت George Hepplewhite style

سبک رابرت آدام

بک هپل وایتسبک جرج هپل وایت George Hepplewhite style:

هپل وایت، یک کابینت ساز بادید عملی قوی بود که کارهای خود را ابتدا به سبک آدام ساخت. بعدها صندلی با پشت بیضوی و سپری سبک آدام را اصلاح و تکمیل نمود. این صندلی جدید با طرح شاخه گندمی و دکوراسیون باز، نمونه ای از طرح شیک و سبک طرح های زیبا و فوق العاده متقارن وی بود هپل وایت معتقد بود که زیبایی خط در انحنای آن است و به همین دلیل از طرح های با خط مستقیم پرهیزمی نمود. او به چوب ماهاگونی و خصوصیت مقاوم آن که به کمک آن می توانست کارهای سبک وزنی بسازد عشق می ورزید. در کارهای خود برای پیدایش سایه روشن مشخص تر در قسمت های کنده کاری شده از جلای روشن استفاده می کرد. کتاب راهنمای کابینت ساز و دوزندگان مبل The cabinet makers & upholsterer به وسیله همسرش (آلیس) طبع گردید.

سبک توماس شراتونسبک توماس شراتون

سبک توماس شراتونسبک توماس شراتون (1806- 1751) Thomas Sheraton:

شراتون یکی از مهم ترین طراحان مبلمان در نیمه دوم قرن 18 محسوب می گردد و با اینکه خود مبل ساز بود احتمالاً هرگز یکی از طرح های خود را نساخت. بیشتر صندلی های وی ظاهری با ظرافت زنانه داشتند ولی به علت دانش مبل سازی وی همه آن ها از استحکام قابل ملاحظه ای برخوردار بودند. شراتون فسمتی از اطلاعات خود را از سبک فرانسوی لوئی شانزدهم به عاریت گرفت ولی نفوذ آن بر روی طرح، فوق العاده بود. کتاب ترسیمی کابینت سازها و مبل سازها The cabinet makers & upholsterers drawing book در سال 1793 چاپ شد. در این زمان ماهاگونی به نفع چوب اقاقیا و چوب مخطط و چوب لاله درختی امریکایی، کنار گذاشته شد. منبت کاری با چوب های روشن تر نیز در کارهای وی وجود داشت.

مبل طراحی شده توسط آندره شارل بول

مبل فرانسوی- دوره لویی پانزدهم (1774- 1715):

شاخص مبل دوره لوئی چهاردهم، کنده کاری ها و خطوط متقارن پیچیده ای بود آندره شارل بول Andre charles Boulle که یک هنرمند جهانی در حرفه درودگری محسوب می گردید. سبکی با دکوراسیون گران قیمت ابداع کرد. مبلمان این دوره، حجیم و سنگین بودند. در دوره لوئی پانزدهم زندگی درباری در نهایت شکوه و جلال بود. مبلمان در اواخر این دوره، دکوراسیون بیش از حدی را داشته ولی نسبت به مبلمان اوائل دوره کوچک تر و راحت تر بوده است.

سبک های مدرن Modern Styles

آندره شارل بول

مبل طراحی شده توسط آندره شارل بول

در طرح لوئی شانزدهم از هنر هنرمندان گذشته استفاده شد و به کار زیبایی و سادگی بیشتری داده شد. در این دوره خطوط راست جای سبک های کنده کاری شده شلوغ را گرفتند طراح مشهور، دو امپراطور آخر این دوره، جی ریزنر J.H.Riesener بود. طرح های رمی که در معماری فرانسه به کار می رفتند بر روی طراحی مبلمان این دوره نیز تأثیر گذارده است.

سبک دانکن فایف Duncan phyfe style سالهای 1768- 1874:

دانکن فایف در اسکاتلند به دنیا آمد ولی اولین طراح مشهور مبلمان در امریکا گردید. در کارهای اولیه وی نفوذ سبک های آدام و سبک شراتون منعکس است. در طرح های فایف،تعادل، استقامت ساختمانی و جنبه های اقتصادی پیش بینی شده است. مشخصات بارز طرح های وی عبارتند از استفاده از شکل چنگ به عنوان پشتی، کنده کاری های تو رفته و برآمده ی استوانه ای و روی پایه ها و دسته ها، پایه های پنجره ای برنجی و کنده کاری های برگی و تکه ی بارز دیگر در سبک وی را می توان انحنای رو به خارج پایه های صندلی ها و میزها دانست.

سبک دانکن فایف

سبک های مدرن Modern Styles:

پس از جنگ جهانی دوم، طراحان مبلمان با مطالعه و بررسی کار روی سبک های گذشته توانستند از نقطه نظر هنری و کار روی چوب های متعدد و مفاهیم کاربردی آن ها، طرح های زیبایی بیافرینند که تداوم این امر در مبلمان های امروزی همچنان ادامه دارد.

مبل راحتی چیست ؟ چه ویژگی هایی دارد و برای چه فضاهایی م

مبل راحتی

مناسب است؟

مبلمان راحتی، کلمه‌ای که به طور عادی در میان مردم جا افتاده و در بین سبد خرید دکوراسیون هر خانوار یکی از گزینه‌های خرید محسوب می‌شود. اما آیا تا کنون در مورد این که مبل راحتی چیست و اینکه یک مبل چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا به این اسم نامیده شود فکر کرده‌اید؟

مبل چیست ؟ مبل راحتی چیست ؟

مبل در لغت به معنی وسیله‌ای برای نشیمن یا کمک کننده برای نشستن بوده و همان طور که در تاریخچه مبل در جهان نیز اشاره شد، واژه‌ای فرانسوی که ریشه در انگلیسی دوانده است. ساختار کلی مبل، چهار پایه‌ای کم ارتفاع است که با پوششی نرم پوشانده می‌شود تا قابل نشستن باشد. با توجه به این تعریف‌ها مشخص می‌شود که منظور از مبل چیست. مبل راحتی نیز برگرفته از همین تعریف و ساختار است و به نوعی تکمیل کننده آن. وسیله‌ای که بیشتر در محیط خانه کاربرد دارد (جالب است بدانید که مبلمان شهری و بیرونی نیز وجود دارد!) و از آن برای نشستن و پذیرایی از میهمان استفاده می‌شود. قدمت مبل‌ها به دوران انسان‌های غارنشین باز می‌گردد و نمونه اولین مبل به شکل امروزی که برای چنین کاری ساخته شده است مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است. مبل راحتی که از تعاریف فوق و اسمش مشخص است، وسیله‌ای برای نشستن با ویژگی راحت بودن است. سوالی که پیش می‌آید این است که مگر مبل غیر راحتی نیز وجود دارد؟ نکته این اسم در دسته‌بندی انواع مبل نهفته است. مبل‌ها در دنیا به طور کلی به دو دسته راحتی و کلاسیک دسته بندی می‌شوند. هر چند خود همین دو دسته به تعدا بی‌شماری زیر دسته از نام‌ها و مدل‌های مبل دسته‌بندی می‌شوند، اما در کل نشیمن‌ها یا مبل‌هایی که در فضای اتاق قرار می‌گیرند، از این دو دسته خارج نیستند.

 

نمونه ای از مدل مبل راحتی چرمی

البته اشاره به این نکته لازم است که دسته بندی اشاره شده در جهان و به طور کلی بوده و دسته بندی و انواع مبلمان در ایران اندکی متفاوت است. چرا که مبلمان در ایران معمولا به سه دسته راحتی، استیل و کلاسیک یا همان نیمه استیل تقسیم می‌شود. در صورتی که آشنایی چندانی با مبل‌های کلاسیک و استیل یا همان سلطنتی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب تفاوت مبل کلاسیک و استیل را نیز در کنار  این مطلب مطالعه کرده و با با انواع مختلف مبلمان در ایران به طور کامل آشنا شوید.

 

نمونه ای از مدل مبل کلاسیک

همان طور که گفتیم، در ایران مبل‌ها به تبعیت از ساختار دسته بندی جهانی مبلمان، دسته بندی خاصی را تشکیل و این دسته بندی به طور کلی به سه دسته مبل‌های استیل ، کلاسیک و راحتی تقسیم بندی می‌شوند. مبل‌های استیل و کلاسیک که تقریبا هم خانواده‌اند، ولی تفاوت‌هایی با هم دارند. مبل‌های راحتی بر خلاف مبل‌های کلاسیک و خانواده آن، نشیمن‌هایی بسیار نرم، با ارتفاع کم، دسته‌های پهن و بالشتی و از جنس خود مبل دارند. ویژگی مهم آن‌ها ایجاد حس راحتی و نرم بودن پشتی و نشیمن آن‌هاست که چنین مواردی در مبلمان استیل و کلاسیک به ندرت دیده می‌شود. مبل راحتی در مجموع وسیله‌ای با قابلیت انعطاف برای راحتی افراد است و همین موضوع باعث شده اکثر افراد این مبل را به سایر دسته‌ها ترجیح دهند. مبل راحتی به چند زیر دسته تقسیم می‌شود که هر یک ویژگی خاصی داشته و برای محیطی معین به کار برده می‌شوند.

انواع مبل راحتی کدامند؟

 

کاناپه، لاوسیت (لاوسِت)، فوتُن یا تخت خوابشو ( فوتُن که از اسامی ژاپنی بر گرفته شده، به معنی رخت خواب است)، مبل‌های به شکل اِل L و مبل‌های مدرن و فانتزی، انواع مختلف مبل‌های راحتی هستند.

هر یک از انواع مبل‌های فوق را برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم و عنوان می‌کنیم که چه محیط‌هایی برای استفاد از این مبل‌ها مناسب است.

کاناپه

کاناپه‌ها که در حالت کلی جزیی از سِت‌های مبلمان هستند، به صورت تکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، انواع کاناپه‌های دو و سه نفره در فضاهای کوچک، خانه‌های با افراد کم جمعیت یا کم تردد و همچنین در اتاق‌های انتظار مطب‌ها و آموزشگاه‌ها و ادارات کاربرد دارند. کاناپه‌ها محل قرارگیری به خصوصی ندارند و بیشتر در خانه مقابل تلوزیون قرار می‌گیرند، کاناپه‌ها به دلیل داشتن فضای کناری بیشتر مورد علاقه اکثر افراد هستند و راحتیشان آن‌ها را در صدر مبل‌های پر طرفدار قرار می‌دهد. همان طور که در چیدمان مبل راحتی 7 نفره نیز اشاره شد، کاناپه اصلی‌ترین نقش را در چیدمان مبل‌ها در خانه دارد.

کاناپه

لاوسیت (لاوست)

مبل‌های دو نفره که در لغت به معنی دوست داشته شدنی ترجمه می‌شوند، ولی در اصلاح به مبل‌های دو نفره و جمع و جور که فضای بسیار کمی در محیط اشغال می کنند، و چون باعث نزدیکی افراد هنگام نشستن به یکدیگر می‌شوند به آن ها محل نشستن با عشق یا همان لاوست (Loveseat) اسم گذارده‌اند. لاوست‌ها در دکوراسیون مدرن به خوبی جای خود را باز کرده‌اند، اما هنوز در کشورمان شناخته شده و مرسوم نیستند؛ هر چند افراد آن‌ها را به عنوان مبل خریداری کرده و در چیدمان خود قرار می‌دهند، اما از علت ساختار و کارایی آن تا حدودی بی خبر هستند. محل قرارگیری این مبل معمولا روبروی تلویزیون است تا زوج‌های جوان لحظات رومانتیکی در کنار یکدیگر سپری کنند. در زیر دو نمونه از این مبل‌ها را مشاهده می‌کنید.

لاوست

فوتون یا مبل‌های راحتی تخت خوابشو:

این نوع مبل‌ها که برای افراد مجرد یا خانه‌های دانشجویی و حتی اتاق‌های استراحت یا رِست ادارات بهترین گزینه محسوب می‌شوند، در سال‌های اخیر از استقبال خوبی در بین ایرانیان برخوردار بوده‌اند. مبل‌های راحتی که در حالت عادی یک کاناپه راحت و لذت بخش هستند و حتی اثری از تخت خواب در آن‌ها دیده نمی‌شود، با چند حرکت ساده به نرم‌ترین و راحت‌ترین وسیله برای خواب تبدیل می‌شوند. این مبل‌ها که از لحاظ دسته‌بندی در قسمت اکونومی یا اقتصادی جای می‌گیرند، با کم کردن هزینه‌های خانوارهای تک نفره، علاوه بر کارایی و کاربردی بودن، فضای بسیار کمی را نیز اشغال می‌کنند. پیشنهاد می‌شود در صورتی که از مدل های مبل‌های تخت خوابشو استفاده می‌کنید، طوری مبل خود را انتخاب کنید که در آینده با چیدمان مبل‌های دیگر هماهنگی داشته باشد.

مبل راحتی L شکل

مبل راحتی L شکل

مبل‌های راحتی به شکل اِل انگلیسی (L Shape) در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند؛ چه در زمینه تولید و چه تقاضای عمومی. علت این امر نیز به تغییر سلیقه افراد و حرکت به سمت سبک‌های مدرن بر می‌گردد. مبل‌های ال با توجه به ساختارشان نیاز به فضای نسبتا کافی داشته و برای خودنمایی در خانه باید در محل مناسب خود قرار بگیرند. در چیدمان مبل ال شکل، محل صحیح این مدل مبل راحتی در کنج اتاق نشیمن و یا در زوایای اتاق است و محل‌هایی که شکل الِ این مبل به درستی ساختار خانه قرار بگیرد.

مبل ال بخاطر شکل مخصوص به خود امکان تغییر پذیری بالایی دارد. در بعضی از مدل‌های دیگر این مبل، امکان تخت خوابشو بودن نیز وجود دارد. هم چنین برای مواقع مورد نیاز امکان برداشتن قسمت ال نیز وجود دارد که همین موضوع باعث فروش بیشتر این مبل‌ها شده است.

مبل

مبل راحتی مدرن و فانتزی

مبل‌هایی با چهره‌های خاص و رنگ‌بندی‌های عجیب؛ در راحتی این مبل‌ها نباید شک کرد، اما قسمتی که افراد را از خرید آن منصرف می‌کند، چهره عجیبی است که به چیدمان و دکوراسیون خانه می‌بخشند. البته توجه کنید که این عجیب بودن ممکن به معنی زیبا نبودن چیدمان نبوده و امری کاملا سلیقه‌ای است. نیشمن‌های بلند و پف کرده، رنگ بندی‌های عجیب و همین طور ظاهر ساختار شکنانه‌ای که هنوز عموم مردم با آن به خوبی ارتباط برقرار نکرده‌اند از ویژگی های مبل راحتی مدرن و فانتزی محسوب می‌شود. این طور می‌توان گفت که این نوع مبل‌ها تازه اول راهی هستند که سبک مبل‌های ال در چیدمان خانه‌ها طی کرده و هم اکنون جزئی از چیدمان و دکوراسیون بسیاری از خانه‌ها هستند.

با این اوصاف اگر قصد اضافه کردن مبل‌های فانتزی و مدرن به دکوراسیون خانه خود را دارید، بهتر است قبل از آن هماهنگی لازم برای قرار دادن آن‌ها در فضای خانه را نیز به وجود بیاورید. از دکوراتیوهای خاص و پرده‌های ست استفاده کرده و فرش‌های فانتزی را به اتاق نشیمن خود اضافه کنید، با این اتفاقات عجیب بودن این مبل‌ها کمتر توی چشم میهمانان جلوه کرده و موزون بودن فضا را به مخاطب اعلام می‌کند.

 

اندازه استاندارد مبلمان راحتی

اندازه‌های استاندارد این مبل‌ها بر اساس استانداردهای منطقه‌ای متفاوت بوده و با توجه به میانگین قدی افراد و همین طور نوع محیط کاربر مبل تهیه و تعبیه می‌شود. اما در حالت استاندارد قسمت نشیمن مبل راحتی دارای اندازه‌های زیر می‌باشد:

هر بخش از بالشت نشیمنِ یک کاناپه سه نفری طول و عرض ۷۰ سانتی متری دارد که ارتفاع بالشت نیز بین ۲۰ الی ۳۵ سانتی متر متغیر است. اندازه دسته‌ها بر اساس نوع مبل متغیر است، اما در کل عددی بین ۱۵ الی ۳۵ سانتی متر می‌باشد.

در مبل‌های راحتی بالشت‌های نشیمن به دو صورت پیوسته و جدا برای مبل ساخته می‌شوند. از مزایای نشیمن پیوسته می‌توان به استحکام و ثبات بخش زیرین و عدم تحرک و همچنین دفرمه نشدن آن اشاره کرد، اما در مبل راحتی با نشیمن جدا شونده این موارد وجود ندارد. ولی در عوض امکان تعویض فوم قسمت نشیمن که پس از مدتی حالت اصلی خود را از دست می‌دهد وجود دارد. ویژگی دیگر نشیمن جدا شونده امکان شستشوی این بخش است که با خارج کردن رویه این امکان میسر می‌گردد. پیشنهاد می‌کنیم مطلب مربوط به شستشو و تمیز کردن مبلمان که در آن به سوال چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟ پاسخ داده‌ایم را نیز مطالعه کرده و با انواع راهکارهای تمیز کردن مبل آشنا شوید.

مبل راحتی که بیشتر مورد توجه چیدمان جوان‌ها بوده و سبک زندگی مدرن را به نمایش می‌گذارد در کنار خود راحتی و احساس آرامش را نیز به ارمغان می‌آورد. اما هستند بسیاری از خانواده‌ها که علاوه بر مبل‌های کلاسیک و یا استیل به دلیل اینکه فضای خانه این اجازه را به آن‌ها می‌هد، از مبل‌های راحتی برای اتاق نشیمن یا فضای استراحت خانه بهره می‌برند. همچنین موضوعی که باعث شده این مبل‌ها در صدر انتخاب خانوارها قرار گیرد، هزینه تهیه و حتی تعمیر آن هاست؛ به طوری که خرید و فروش مبل‌های کارکرده و دست دوم راحتی نیز امری طبیعی بوده و بدین صورت بخشی از هزینه خرید دوباره به سبد خانوار باز می‌گردد.

مبل

 

منسوجات مبلمان

به طور کلی در مورد منسوجات مبلمان

خاک و گرد و غبار که در پارچه باقی می ماند، به شکستن فیبر های پارچه کمک می کند و به شدت به کاهش طول عمر پارچه کمک می کند. جارو برقی منظم (هفتگی) با یک برس نرم جلوگیری از تخریب و برای رسیدن به طول عمر برای نساجی ضروری است. مهمترین عوامل تعمیر و نگهداری عبارتند از: 1- تمیز کردن اصلی، 2-حذف لکه ها، 3- کنترل استحکام رنگ و اقدامات احتیاطی برای پارچه های اثاثه یا لوازم داخلی.

مبل راحتی

عوامل تعمیر و نگهداری مبل

تمیز کردن اصلی:

شروع به تمیز کردن پارچه به محض اینکه متوجه شدید که جارو کردن و گرد و غبار منظم دیگر کافی نیست. برای تمیز کردن فوم تمیز کننده اصلی توصیه می شود. برای راهنمایی با خرده فروش مبلمان تماس بگیرید. چقدر این کار باید انجام شود بستگی به استفاده از مبلمان دارد، اما قسمت هایی از مبلمان که در تماس با پوست قرار دارد باید حداقل هر بار سه ماه تمیز شود.

حذف صورتی:

هنگامی که یک تصادف اتفاق می افتد، مهم است که پس انداز / نقاشی را با سرعت بالا بردارید. یک نقطه جدید می تواند از قدیمی تر حذف شود. اگر رنگی پیدا کنید که مطمئن نیستید چگونه از آن خارج شوید، باید با خرده فروش مبلمان تماس بگیرید. برای حذف لکه ها باید از پاک کننده های خانگی معمولی اجتناب کنید زیرا بسیاری از آنها برای پارچه بسیار خشن هستند و همه محصولات دیگر حاوی حلال ها یا روغن هستند زیرا می توانند پارچه ها را آسیب برسانند.

کنترل استحکام رنگ:

با تمیز کردن اصلی و حذف لکه ها، همیشه باید بررسی کنید که رنگ پارچه می تواند از مواد شوینده استفاده کند. ابتدا تست dergent را روی یک نقطه نامرئی کنید. بگذارید خشک شود و نتیجه را بررسی کند.

فیبر طبیعی – پارچه های ساخته شده از الیاف طبیعی مانند پنبه، کتانی، پشم یا مصنوعی بسیار راحت هستند زیرا نفس می کشند و جذب می کنند. این پارچه ها هیدرولیکی هستند – آب و هر چیزی که حاوی آب است جذب می کند. پارچه ها نیز روغن و گریس جذب کننده روغن را به عنوان مثال. اسیدهای چرب از عرق.

الیاف مصنوعی – پارچه های ساخته شده از الیاف مصنوعی مانند پلی استر، پلی آمید، اکریلیک، دارای مقاومت مکانیکی برجسته است. این پارچه ها هیدروفوب است – دفع آب و سایر مایعات. مایعات رقیق شده و محصولات مبتنی بر آب از طریق فیبرها جذب نمی شوند و بنابراین این نقاط به راحتی حذف می شوند. با این وجود الیاف پلی اتیلن – روغن و گریس را جذب می کنند.

مخلوط کردن الیاف – پارچه های ساخته شده از الیاف مخلوط – ترکیب های مختلف از الیاف طبیعی، مصنوعی و مصنوعی، بسیار مقاوم در برابر لکه ها و آسایش فوق العاده است.

مبل راحتی

احتیاط برای پارچه های اثاثه یا لوازم داخلی:

ملاحظات اصلی شما باید برای مبلمان خود: تمیز کردن، روشنایی، جلوگیری از آسیب، طول عمر پارچه مبلمان و حیوانات خانگی.

Lightfastness – بسیاری از مبلمان به واسطه تعامل نور خورشید بی ضرر است. به یاد داشته باشید که هرگونه قرار گرفتن در معرض نور سبب تضعیف هر دو فیبر و رنگ در منسوجات می شود. اگر چه منسوجات مبلمان مورد آزمایش و تایید قرار می گیرند برای روشنایی، باید قرار گیرد تا نور مستقیم خورشید و رفلکس های تیز مورد استفاده قرار گیرد. سایه ها یا پرده ها توصیه می شود، اما همچنین باید دانست که نه همه پارچه های پرده یا پرده ها، اشعه های مضر UV را متوقف می کنند. مهم است که به یاد داشته باشیم که خورشید حتی در زمانی که ما حاضر نیستیم به اتاق میرود! به خصوص خورشید “کم” در عرض جغرافیایی می رود دور به اتاق – تمام روز. اگر برای مدت طولانی در حال رفتن هستید، باید به طور خاص مبلمان را پوشش دهید. از خرده فروش مبلمان خود بپرسید چگونه بهترین مبلمان خود را محافظت کنید تا از نور خورشید بی نیاز شود.

چگونه برای جلوگیری از آسیب به پارچه های مبلمان – لباس با درزهای بسیار خشن و یا قطعات تیز مانند پرچ، یا کمربند با اتصالات فلزی، افزایش می دهد پوشیدن و می تواند از نخ خارج شود. جین – به ویژه جدید، و لباس با رنگ بیش از حد، می تواند تغییر رنگ. اشیاء یا ابزار در جیب می تواند به پارچه های اثاثه یا لوازم داخلی آسیب برساند.

طول عمر پارچه – عدم مراقبت و نگهداری باعث کاهش عمر پارچه می شود. اگر مبلمان هر روز استفاده می شود، آن را با پوشش و آستین محافظ توصیه می شود (این می تواند برای اکثر مبلمان سفارش).

حیوانات خانگی – حیوانات خانگی و مبلمان تاشو مخلوط نمی شوند. مو، ناخن و خراش بر روی پارچه سخت می کند. اعضای خانواده چهار پا باید در سبد خود باشند، نه در مبلمان.

مبل ال

پوست چرم

به طور کلی در مورد چرم مبلمان

توصیه های پیمانکار در مورد استفاده، مراقبت و نگهداری مبلمان چرم همیشه باید دنبال شود، زیرا فروشنده فردی، تولید کننده مبلمان و تامین کننده پوست است که می تواند برای آنچه که هر محصول می تواند تحمل و نیاز داشته باشد.

چرم – یک محصول طبیعی است

چرم مبلمان از پنهان گاو ساخته شده است. همانطور که طبیعی است، ممکن است زخم ها، نیش حشرات، تغییرات رنگی و غیره باشد. چقدر این نشانه های طبیعی که بر روی پوست مبلمان نشان داده می شود بستگی به عوامل مختلف دارد. a.o. چه درمان سطح پوست می شود چرم مبلمان اغلب پس از استفاده طولانی ظاهر می شود. این نوع پاتینا خریدار مبلمان چرمی باید یاد بگیرد که قدردانی کند.

 

تفاوت های مختلف / انواع چرم مبلمان

چرمی که برای مبلمان امروز استفاده می شود، معمولا گاو، گاو، گاو یا بوفالو است. اکثر آنها از گاو هستند، زیرا دسترسی به چنین پوستی نسبتا پایدار است و اندازه و خصوصیات خواص چرمی مناسب است. گام های بسیاری در روند از کشتار حیوانات تا چرم بر روی مبلمان وجود دارد. برای پوست های چرمی که چرم مبلمان را تامین می کنند، مهم است که بدانید که مشتری (سازنده مبلمان) چه چیزی از کیفیت و کیفیت آن می خواهد. قیمت ها به طور گسترده ای متفاوت است، بسته به نوع کیفیت یا مرتب سازی و ویژگی های مورد نظر.

پوست آنیلین – پوست آنیلین رنگی را در اوایل فرایند مرتب می کند و این پوست ها به سختی توسط برنزه پردازش می شود. ناروا اصلی است، و نیش حشرات و علائم زخم بر روی این نوع پوست ظاهر می شود. گاهی اوقات چرم آنیلین یک رنگ رنگ نازک و یا لایه پایان را روی رنگ پایه می گیرد. این پوست ها بسیار نرم و راحت هستند، آنها توانایی تنفس را حفظ کرده اند و به عنوان بهترین کیفیت در نظر گرفته می شوند. چرم آنیلین فقط بخش کوچکی از کل تولید در پوست گوسفند است و قیمت بسیار بالا است. انتخاب رنگ معمولا توسط تولید کنندگان مبلمان تعیین نمی شود، آنها باید از انتخاب لوازم آرایشی و بهداشتی را انتخاب کنید.

چرم نیمه آنیلین کمی بیشتر از پوست رنگ شده آنیلین پردازش می شود و متقابل بین چرم آنیلین و پوست اصلاح شده است. رنگ کمی استفاده شده است و سازندگان مبلمان می توانند به طور فزاینده ای رنگ ها را تعیین کنند.

پوست اصلاح شده است که مقرون به صرفه ترین و بیشتر پردازش شده است. در اینجا، تولید کنندگان مبلمان دقیقا همان رنگ رنگی که آنها می خواهند، از رنگ کاملا سیاه تا سفید می گیرند. با توجه به درمان سطح، چنین پنهان تنفس همان چربی آنیلین ندارد.

مبل ال

احتیاط برای پوست چرم:

به خصوص بالش های دست ساز و گردن در معرض چربی و عرق هستند که باعث ایجاد لکه های تیره می شود و در طی زمان شکسته شدن مبلمان چرم.

مواد شیمیایی از قبیل ژل مو و کرم دست می تواند آسیب مشابهی ایجاد کند.

به عنوان مثال، تمام گرد و غبار و گرد و خاک از لباس، اگر نه برداشته شود، باعث آسیب رساندن به مبلمان می شود.

حیوانات خانگی کاملا در داخل / در مبلمان تعلق ندارند!

نور خورشید باعث خارش و خشک شدن اثاثه یا لوازم جانبی پوست می شود. تأثیر دیگر منابع گرما به دلیل خطر کم آبی و تغییرات رنگ به عنوان مثال منجر خواهد شد. پوست نور (اجتناب از قرار دادن یک لپ تاپ با باتری داغ به طور مستقیم بر روی چرم مبلمان).

استفاده از پوشش، پتو و بالشتک مبل، کمک خوبی برای جلوگیری از آسیب است.

مبل تخت شو

به طور کلی در مورد تعمیر و نگهداری از مبلمان چرم

مهم است که به دنبال مشاوره فروشنده در مورد استفاده، مراقبت و نگهداری مبلمان چرم، و مهم است بدانید که کیفیت پوست مبلمان فعلی. دستورالعمل های مراقبتی که به مبلمان متصل می شوند باید همیشه دنبال شود – اکثر تولید کنندگان مبلمان محصولات خود را با هر قطعه مبلمان ارائه می دهند.

پاکسازی و تمیز کردن پوست از پوست مبلمان:

لکه های محلول در آب باید بلافاصله با یک پارچه تمیز، سفید، نرم و یا اسفنجی برداشته شده در آب آشامیدنی (آب جوش) بشوند.

تمیز کردن و حذف گرد و غبار به طور مرتب از طریق جوشاندن با یک برس نرم و گرد و غبار با یک پارچه تمیز، سفید، مرطوب انجام می شود.

از مواد شیمیایی بر روی چرم استفاده نکنید. هنگامی که در مورد نیاز به حذف لکه، درمان و موارد دیگر نیاز دارید، با فروشگاه مبلمان تماس بگیرید که می تواند در موقعیت شما راهنمایی کند.

مبلمان چرم بهتر می شود اگر آنها از نور خورشید، خشک شدن و گرما محافظت می شوند.

مبل تخت شو

چوب و جاده ها

به طور کلی در مورد چوب و جاده ها

چوب نیاز به مراقبت و نگهداری حفظ منحصر به فرد و شخصیت خود را. چوب مخصوصا درمان نشده حساس است و باید دوره ای تمیز و پردازش شود. مبلمان در چوب جامد در نور مستقیم خورشید، در نزدیکی منابع گرما و یا در اتاق که در آن تغییرات آب و هوایی توصیه نمی شود. این ممکن است باعث ایجاد تنش در اتصالات چسبنده و در صفحات مبلمان شود که باز هم می تواند باعث ایجاد ترک شود.

اسکلت مبل تخت شو

نگهداری و تمیز کردن جاهای مختلف

چوب بدون درمان:

شستشو با آب و صابون. برای لکه هایی که با آب صابون نمی آیند، از اسکراب / قلم مو استفاده کنید. همیشه در جهت طولی چوب چوب خراشید. تمام صابون را بشویید و به خوبی خشک کنید. ورق های چسبیده یا اشیاء را روی میز قرار ندهید تا سطح کاملا خشک شود.

سطوح چوب لعابی و رنگ آمیزی:

این ها با استفاده از نرمال و تمیز کردن، دارای مواد ضدعفونی قوی، صاف و معمولی هستند. با یک پارچهی مرطوب پاک کنید. حلالها نباید استفاده شوند

سطوح رطوبت:

موم سخت می تواند تقریبا با سطوح پوشانده شده مقایسه شود، در حالی که الیاف نرم در کیفیت با سطوح روغن مقایسه می شود. سطح تمیز کردن آسان است اما به خصوص مقاوم نیست. به دقت با پارچه های مرطوب تمیز تمیز و با توجه به توصیف های تولید کنندگان و تامین کنندگان، دستورالعمل ها را در اختیار آنها قرار می دهند.

مبل موشک برای منزل های کوچک

مبلمان چوبی روغن:

دارای سطح کمی فت ویتی است که بیشتر نسبت به سایر سطوح مورد استفاده در معرض آلودگی و مایع است. بنابراین شما باید شستشو و درمان این اغلب. تمیز با احتیاط و باید با مبلمان مصالح مورد نیاز سازنده یا مبلمان مورد نظر قرار گیرد. ورق های چسبیده یا اشیاء را روی میز قرار ندهید تا سطح کاملا خشک شود.

پایان خمیر پودر (فولاد، MDF، و غیره)

سطح می تواند تا حدودی متفاوت باشد، بسته به اینکه مشتری چگونه آن را می خواهد. سطوح پوشش پودر را می توان به عنوان قوی در برابر سایش طبقه بندی کرد. تمیز کردن با یک پارچه مرطوب انجام می شود. حذف پودر با یک پاک کننده معمولی و در موارد خاص روح سفید انجام می شود.

مبل و تخت دو طبقه

سطوح فولادی:

به عنوان یک قاعده کلی، برای تمیز کردن روزانه از یک پارچه نرم استفاده کنید. برای محافظت از سطح و ساده سازی تمیز کردن، یک لایه نازکی از موم اضافه شده به سیلیکون اضافه کنید.

مبل چند تکه

سطوح پلاستیک:

پلاستیک ها بسته به برنامه هایی که باید پوشش داده شوند، خواص متفاوت دارند. تمیز کردن بهترین کار با پارچه ای است که در آب آشامیدنی با مقدار کمی مواد شوینده خیس شده است. برای حذف لکه ها، از یک دوش قوی تر از مواد شوینده استفاده کنید (همچنین به دستورالعمل های تولید کننده / تولید کننده مراجعه کنید).

مبلمان با براکت نصب:

آب و هوای داخل کشور با فصلها متفاوت است. خشک ترین در اواخر زمستان است که ما گرما و مرطوب ترین در پاییز. چوب هیدروکرومیک است – بسته به شرایط آب و هوایی، جذب و رطوبت را آزاد می کند و در پاسخ به تغییرات آب و هوایی کاهش می یابد. این می تواند مبلمان را که با پایه های نصب شده تا حدودی در دوره های خشک پوشیده شده است، ایجاد کند. بنابراين بر روي براك هاي نصب قرار بگيريد و در صورت لزوم آنها را سفت كنيد.

مبل چند تیکه

منابع:

1- درودگری و شناخت چوب:W.D.Wolansky، C.H.Groneman، E.R.Glazener، ترجمه: غلامرضا حقانی- داریوش شباهنگ

2- معنی هنر، هربرت رید، ترجمه: نجف دریا بندری

3- هنر در گذر زمان، هلن گاردنر، ترجمه: محمد تقی فرامرزی

4- سایت توکامگ

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک