28/11/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

مضاعف دوزی

نوعي دوخت كه بخیه ها در دو مرحله، رويهم و دو رنگ زده شده حالت سايه روشن و بُعد ايجاد مي نمايند

مضاعف دوزی

نوعي دوخت كه بخیه ها در دو مرحله، رويهم و دو رنگ زده شده حالت سايه روشن و بُعد ايجاد مي نمايند

مضاعف به معنی دوچندان   هرچیز را دوچندان شده ، دو برابر و افزون… مضاعف شدن دوچندان شدن ، در فرهنگ عمید نیز به  مضاعف دو برابر و دو چندان معنی شده است. اما در اصطلاح هنری مضاعف دوزی به دوختی گفته می شود که بخیه ها در دو مرحله روی هم دوخته شده و نیز رنگهای مورداستفاده از نظر تیرگی بر دوخت قبلی مضاعف بوده است.

مضاعف دوزی

تاریخچه مضاعف دوزی

 

آثار به دست آمده از جلفای اصفهان و آذربایجان غربی و همچنین آثاری که در موزه های آرمیتاژ روسیه و متروپولیتن نیویورک گویای این امر می باشد که مضاعف دوزی از دوخت های رایج در قفقاز بوده و در سده های سوم تا سیزدهم ه.ق از رواج نسبی در قفقاز ، جلفای اصفهان ، آذربایجان غربی و شرقی و اصفهان برخوردار بوده. با جدا شدن قفقاز از ایران و بعد از سده 13 ه.ق این دوخت رونق خود را از دست داد و به کلی متوقف گردیده است.

مضاعف دوزی

 

 مضاعف دوزی قفقاز

نقوش

نگاره های مورد استفاده در این رودوزی بیشتر گل وبته ، نقوش حیوانی و طرح های هندسی است.

شیوه کار

 

بعد از اجرای طرح بر روی پارچه به دوخت می پردازیم. در این رودوزی باید توجه داشت  که برای دوخت اولیه نخی با رنگ روشن تر و برای دوخت ثانویه که بر روی دوخت قبلی انجام می شود نخی با رنگ تیره تر انتخاب می شود. در کل رنگ های انتخاب شده باید از رنگ پارچه مورد نظر تیره تر باشند ؛ یعنی رنگ آن مضاعف باشد. دوختی که برای دوخت ثانویه اجرا می شود متناسب با نوع طرح و قسمت های مختلف آن می تواند متفاوت باشد : مانند بخیه های حصیری با بست مورب یک طرفه ، بخیه های افقی با بست های عمودی ، بخیه های عمودی با بست های افقی ، بخیه های حصیری پیچیده با بست های افقی و عمودی.

در بعضی مناطق برای دوخت ثانویه از رنگ سیاه نیز استفاده می گردد.

مضاعف دوزی

مراکز تولید

اصفهان جلفا  آذربايجان غربي

این دوخت زیبا در حال حاضر در قفقازمورد  رایج است و در برخی نقاط کشورمان معدود کسانی هستند که کمابیش به آن را انجام میدهند .

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک