19/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

پوشاک تن پوش

آنچه بر تن می‌پوشند را پوشاک یا تن‌پوش می‌گویند. پوشاک، بدن را از گرما و سرما و دیگر مخاطرات موجود در طبیعت حفظ می‌کند.

پوشاک (تن پوش)

پوشاک تن پوش

آنچه بر تن می‌پوشند را پوشاک یا تن‌پوش می‌گویند. پوشاک، بدن را از گرما و سرما و دیگر مخاطرات موجود در طبیعت حفظ می‌کند. همچنین پوشاک می‌تواند برای راحتی، حجب و حیا و نیز برای ایمنی استفاده شود. پوشیدنی‌ها همچنین می‌توانند نشان دهندهٔ باورهای مذهبی، فرهنگی و دیگر معانی اجتماعی باشند. امروزه و در قرن ۲۱ استفاده از پوشاک بیشتر به خاطر پیروی از مد و شیک‌پوشی است تا به خاطر راحتی و دیگر استفاده‌های آن.

مقدمه بر پوشاک :

پوشاک بخشی از تاریخ تمدن است که در آن از تحولات، شکل و فرم لباس از زمان های دور تاکنون گفتگو می کند و این تحولات با تحولات دیگر تاریخی، اجتماعی و معیشتی مردم ارتباط مستقیم دارد. در هرحال منشاء لباس هرچه باشد نکته آن است که استفاده از لباس یک ضرورت است .منتهی در هر موقعیتی یکی از ضرورت ها (زیباشناسی)، یا حفاظت درمقابل طبیعت ، اهمیت بیشتری پیدا می کند و بنابراین وضعیت پوشاک نیز در همین اساس دچار تغییراتی خواهد شد.

آشکارترین نشانة فرهنگی و شاخص ترین مظهر و سمبل ملی ـ قومی، «پوشاک» است. پوشاک یکی از نیازهای اساسی مادی انسان است که برای تطبیق با محیط طبیعی و اجتماعی که از آغاز پیدایش بشر تاکنون بر اساس شرایط مختلف اقلیمی و اجتماعی و اقتصادی به وجود آمده دچار تغییر و تحول شده است و کارکردهای مختلف و عناصر فرهنگی مرتبط با آن در قالب فرهنگ مادی بررسی و مطالعه می شود.

پوشاک تن پوش

پوشاک سنتی ایران، بخش عظیمی از فرهنگ اصیل، بومی و معنوی ایران است و گنجینه پربها و باارزشی است که هر قوم و ملتی وظیفه دارد در نگهداری و حفظ و سپردن تام آن به نسل های بعدی، اهتمام ورزد.

لباس  یک اصطلاح جمعی برای اقلامی است که در بدن دیده می شود. لباس را می توان از پارچه، پوست حیوانات یا دیگر ورق های نازک مواد ساخته شده با هم جمع کرد. لباس پوشیدن بیشتر به انسانها محدود می شود و از ویژگی های همه جوامع انسانی است. مقدار و نوع پوشیدن لباس بستگی به نوع بدن، ملاحظات اجتماعی و جغرافیایی دارد. برخی از لباس ها می توانند جنسیت خاص باشند.

لباس محلی ایران

از لحاظ جسمی، لباس اهداف بسیاری دارد: این می تواند به عنوان حفاظت از عناصر و به منظور افزایش ایمنی در فعالیت های خطرناک مانند پیاده روی و پخت و پز استفاده می شود. از پوست محافظت می کند از سطوح خشن، گیاهان بثورات، نیش حشرات، چاله ها، خار و خار ها با ایجاد مانع بین پوست و محیط. لباس می تواند در برابر شرایط سرد و یا گرم، و می تواند مانع بهداشتی، نگه داشتن مواد عفونی و مواد سمی دور از بدن است. لباس نیز از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند.

لباس پوشیدن نیز یک نگرش اجتماعی است و محروم شدن از لباس در مقابل دیگران ممکن است شرم آور باشد یا پوشیدن لباس های عمومی را نداشته باشد، به این معنی که تناسلی، سینه یا باسن قابل مشاهده است و می تواند به عنوان در معرض ناتوانی دیده شود.

منشأ لباس

تکامل مو و تاریخچه لباس و منسوجات

هیچ روش ساده ای برای تعیین زمان تولید اولین بار وجود ندارد، اما با توجه به تحقیق در مورد شیارهایی که تخمک گذاری را در حدود 42000 تا 72000 سال پیش برآورده می کنند، معلوم شده است.

توابع

یک کودک لباسهای زمستانی زیادی را پوشید: سر بند، کت و شلوار، کت و شلوار پشمی، شال و ژاکت.

واضح ترین عملکرد لباس، بهبود راحتی پوشنده، با محافظت از پوشنده از عناصر است. در هوای گرم، لباس محافظت از آفتاب سوختگی یا آسیب باد را فراهم می کند، در حالی که در هوای سرد، ویژگی های عایق حرارتی آن به طور کلی مهم تر است. پناهگاه معمولا نیازهای کارکردی لباس را کاهش می دهد. به عنوان مثال، کت، کلاه، دستکش و دیگر لایه های سطحی معمولا هنگام ورود به خانه گرم، مخصوصا اگر کسی در آنجا ساکن یا خواب باشد، حذف می شود. به طور مشابه، لباس دارای فصلی و منطقه ای است، به طوری که مواد نازک و لایه های کمتر از لباس به طور فرسوده در فصل گرم و مناطق گرم تر از آنهایی که در هوای سرد است.

لباس ها طیف وسیعی از فعالیت های اجتماعی و فرهنگی مانند تمایز فردی، شغلی و جنسیتی و وضعیت اجتماعی را انجام می دهند.

در بسیاری از جوامع، هنجارهای مربوط به لباس منعکس کننده استانداردهای مقید، دین، جنسیت و وضعیت اجتماعی است. لباس همچنین ممکن است به عنوان یک شکل از دکوراسیون و بیان طعم یا سبک شخصی عمل کند.

لباس می تواند و در تاریخ از طیف گسترده ای از مواد ساخته شده است. مواد متنوع از چرم و خز به مواد بافته شده، پارچه های طبیعی و مصنوعی پیچیده و عجیب و غریب است. همه پوششهای بدن به عنوان لباس شناخته نمی شوند. مقالاتی که به جای پوشیدن (مانند کیف پول) حمل می شوند و بر روی یک قسمت از بدن پوشیده می شوند و به راحتی برداشته می شوند (روسری)، صرفا برای دکوراسیون (جواهرات) پوشیده شده و یا کسانی که به کار دیگری غیر از حفاظت (عینک) لوازم جانبی به جای لباس، به جز برای کفش.

لباس محافظت در برابر بسیاری از چیزهایی است که ممکن است بدن انسان را کشف کند. لباس افراد را از عناصر محافظت می کند، از جمله باران، برف، باد و سایر آب و هوا و همچنین از خورشید. با این حال، لباسهایی که بیش از حد خالص، نازک، کوچک، تنگ و غیره هستند، حفاظت کمتری را ارائه می دهد. لباس نیز خطر در فعالیت هایی مانند کار یا ورزش را کاهش می دهد. برخی از لباس ها از خطرات خاص محیطی مانند حشرات، مواد شیمیایی خطرناک، آب و هوا، سلاح ها و تماس با مواد ساینده محافظت می کنند. برعکس، لباس ممکن است از محیط لباس محافظ لباس محافظت کند، همانند پزشکانی که اسکراب های پزشکی دارند.

انسان ها اختراع شدید را در طراحی راه حل های لباس برای خطرات زیست محیطی نشان داده اند. نمونه هایی از جمله لباس های فضایی، لباس های تهویه مطبوع، زره پوش، لباس های غواصی، لباس های شنا، تجهیزات دفاعی زنبور عسل، چرم موتور سیکلت، لباس های دیدنی و دیگر قطعات لباس محافظ. در عین حال تمایز بین لباس و تجهیزات حفاظتی همواره مشخص نیست، زیرا لباس هایی که به شکل مد روزانه طراحی شده اند، اغلب دارای ارزش محافظتی هستند و لباس هایی که برای عملکرد طراحی شده اند اغلب مد را در طراحی خود در نظر می گیرند. لباس پوشیدن نیز دارای پیامدهای اجتماعی است. آنها بخش هایی از بدن را پوشش می دهند که هنجارهای اجتماعی نیازمند پوشش هستند، به عنوان یک شکل از دکوراسیون عمل می کنند و به اهداف اجتماعی دیگر اهمیت می دهند. گاهی اوقات گفته می شود کسی که به دلیل فقدان یا مقرون به صرفه بودن وسایل معقول را در اختیار نداشته باشد، به دلیل خرابکاری، خرابکاری یا خرابکاری است.

بورس تحصیلی پوشاک

بورس تحصیلی پوشاک

گرچه پایان نامه های مربوط به لباس و عملکرد آن از قرن نوزدهم به عنوان کشور های استعماری با محیط های جدید مطرح می شود،

تحقیقات علمی هماهنگ در زمینه های روانی-اجتماعی، فیزیولوژیکی و دیگر کارهای لباس (مانند محافظ، حمل و نقل) در نیمه اول قرن بیست و یکم با انتشاراتی مانند روانشناسی لباس JC Flügel در سال 1930 و فیزیولوژی پایه نیوربورگ تنظیم گرما و علم پوشاک در سال 1949 تا سال 1968، زمینه فیزیولوژی محیطی پیشرفت و گسترش چشمگیری داشته است، اما علم لباس در ارتباط با فیزیولوژی محیطی کمی تغییر کرده است.  در حالی که تحقیقات قابل توجه از زمان وقوع و پایگاه دانش به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است، مفاهیم اصلی بدون تغییر باقی می مانند، و در واقع کتاب نیوبرگ هنوز توسط نویسندگان معاصر، از جمله کسانی که تلاش می کنند مدل های گرماسنجی توسعه لباس را بیان کنند، اشاره می کنند.

جنبه های فرهنگی

تمایز جنسیتی در پوشاک

سابق 3 Duke از Fife پوشیدن سنتی اسکاتلندی کیلت (1984)
در بیشتر فرهنگ ها، تمایز جنسیتی لباس مناسب است. تفاوت در سبک ها، رنگ ها و پارچه ها است.

در بیشتر فرهنگ ها، تمایز جنسیتی لباس مناسب است. تفاوت در سبک ها، رنگ ها و پارچه ها است.

در جوامع غربی، دامن، لباس و کفش پاشنه بلند معمولا به عنوان لباس زنانه دیده می شود، در حالی که گردن بند معمولا به عنوان لباس مردانه دیده می شود. شلوار به عنوان لباس منحصر به فرد مردانه دیده می شود، اما امروزه می توان از هر دو جنس استفاده کرد. لباس های مردانه اغلب عملی تر (یعنی، آنها می توانند تحت شرایط مختلفی کار کنند)، اما دامنه وسیعی از سبک های لباس برای زنان در دسترس است. به طور معمول، مردمان مجاز به قفسه سینه خود را در انواع مختلفی از مکان های عمومی می کنند. به طور کلی، یک زن برای پوشیدن لباس هایی که در نظر گرفته می شود به صورت مردانه است، در حالی که مخالف به عنوان غیر معمول دیده می شود، بیشتر یا کمتر قابل قبول است.

در برخی از فرهنگها، قوانین سنتی قوانینی را که مردان و زنان برای پوشیدن دارند تنظیم می کند. اسلام به زنان نیاز دارد تا لباس های شلوغ تر، معمولا حجاب را پوشانند. آنچه که در “جوامع مختلف” واجد شرایط است، متفاوت است. با این حال، زنان معمولا نیاز به پوشش بیشتر بدن خود را نسبت به مردان هستند. مقالات لباس زنان مسلمان از طناب سر به سرخ پوشانده می شود.

گاهی مردان ممکن است انتخاب کنند دامن های مردانه ای مانند togas یا دامن را بپوشند، مخصوصا در مواقع خاص. این لباس ها (در زمان های گذشته) اغلب به عنوان لباس های معمول روزانه توسط مردان پوشیدند.

لباس های طراحی شده برای پوشیدن هر دو جنس، لباس های غیر معمولی نامیده می شود. لباس های یکنواخت، مانند تی شرت ها، تمایل دارند که به تناسب انواع مختلف بدن مناسب باشند. اکثریت سبک لباس یکبار مصرف به عنوان لباس مردانه آغاز می شود، اما برخی از مقالات مانند فدورا در اصل توسط زنان پوشیده شده است.

موقعیت اجتماعی

رحمت المالخان، یک پیام اجتماعی را در مورد ثروت، وضعیت و قدرتش می نویسد.

در برخی از جوامع، لباس می تواند برای نشان دادن رتبه یا وضعیت استفاده شود. به عنوان مثال، در روم باستان، تنها سناتورها می توانند لباس های رنگارنگ بنفش Tyrian را پوشانند. در جامعه سنتی هاوایی، تنها رئیس های بلندپایه می توانند از کت و شلوار پر، پالائو یا دندان نهنگ حک شده استفاده کنند. در چین، قبل از ایجاد جمهوری، تنها امپراتور می تواند زرد پوشانده شود. تاریخچه نمونه های بسیاری از قوانین پیچیده ای را ارائه می دهد که مردم را می توان با آن پوشید. در جوامع بدون چنین قوانینی، که شامل بسیاری از جوامع مدرن است، جایگاه اجتماعی به جای خرید و فروش اقلام نادر و لوکس که با هزینه به افراد با ثروت یا وضعیت محدود می شود، نشان داده می شود. علاوه بر این، فشار همکار بر انتخاب لباس تاثیر می گذارد.

پوشاک در دین

حجاب مذهبی

نیکلاس تریگولت، در موزه هانفو کنفوسیوس به سبک مینگ، توسط روبنس.
مردان مسلمان به طور سنتی در طول نماز لباس های سفید و کلاه را پوشانده اند

لباس مذهبی ممکن است مورد خاصی از لباس شغلی باشد. گاهی اوقات آن فقط در طول اجرای مراسم مذهبی پوشیده می شود. با این حال، آن را نیز ممکن است هر روز به عنوان نشانگر برای وضعیت دینی خاص پوشیده شده است.

به عنوان مثال، جین ها و مردان مسلمان وقتی از مراسم مذهبی استفاده می کنند، پارچه های پارچه ای بدون پارچه را می پوشانند. پارچه ای نجیب زاده نشان دهنده یکپارچگی کامل و کامل در برابر وظیفه ای است که در دست دارد، بدون هیچ گونه انحرافی. [سئوال] سایک ها یک جوراب را به عنوان بخشی از دین خود می پوشند.

تمیز بودن لباس مذهبی در ادیان شرقی مانند هندوئیسم، سیکیزم، بودیسم، اسلام و جینیسم از اهمیت اساسی برخوردار است، زیرا نشان دهنده خلوص است.

اشیاء لباس برجسته در کتاب مقدس، جایی که در زمینه های مختلف ظاهر می شود، موارد برجسته تر این است: داستان آدم و حوا که برای خودشان از برگ های انجیر، پنهان یوسف، یهودا و تامار، موردخواه و استر ساخته شده است. علاوه بر این، کاهنانی که در معبد اداره می شدند لباس های بسیار خاصی داشتند، فقدان آن باعث مرگ فرد شد.

قرآن درباره شوهران و همسران در مورد لباس می گوید: “… آنها برای شما لباس / پوشش (لیبیا) است و شما برای آنها” (فصل 2: ​​187).

آیین یهود نیز به عنوان نشانه ای از عزاداری نیاز به پرداختن به لباس فوقانی خود دارد. این عمل در کتاب مقدس یافت می شود، زمانی که یعقوب از مرگ آشکار پسرش یوسف می شنود.

مبدا و تاریخ پوشاک

تاریخچه لباس

اولین استفاده از پوشاک

به گفته باستان شناسان و انسان شناسان، اولین لباس ها احتمالا شامل خز، چرم، برگ یا چمن است که در اطراف بدن تزیین شده، پیچیده شده یا گره خورده است. آگاهی از چنین لباس ها با استناد به نظر می رسد، زیرا مواد لباس به سرعت در مقایسه با آثار سنگی، استخوانی، پوسته و فلز به شدت کاهش می یابد. باستان شناسان خیلی زودهنگام دوختن دوخته شده از استخوان و عاج را از حدود 30،000 سال قبل از میلاد، در نزدیکی Kostenki، روسیه در سال 1988 کشف کردند.  الیاف کتان رنگ شده که می توانستند در لباس استفاده شوند، در یک غار ماقبل تاریخ در جمهوری گرجستان پیدا شده اند که به 36000 بطول می رسد.

دانشمندان هنوز در حال بحث در مورد زمانی که مردم شروع به پوشیدن لباس. رلف کیتلر، منفرد کایسر و مارک Stoneking، انسان شناسان موسسه ماکس پلانک برای انسان شناسی تکاملی، تجزیه و تحلیل ژنتیکی از ورم های بدن انسان را انجام داده اند که نشان می دهد لباس ها کاملا اخیرا در حدود 170،000 سال پیش ایجاد شده است. یونجه های بدن شاخصی از لباس پوشیدن است، زیرا اکثر انسان ها دارای موهای زائد هستند و به همین علت جوجه ها به لباس های انسانی نیاز دارند تا زنده بمانند. تحقیقات آنها نشان می دهد اختراع لباس ممکن است با مهاجرت شمال از Homo sapiens مدرن به دور از آب و هوای گرم آفریقا، تصور شود که بین 50،000 تا 100،000 سال پیش آغاز شده است. با این حال، گروه دوم محققان با استفاده از روش های ژنتیکی مشابه تخمین می زنند که لباس ها حدود 540،000 سال پیش ایجاد شده اند [16]. در حال حاضر تاریخ منشا لباس هنوز حل نشده است.

ساخت لباس

صنعت پوشاک، بافندگی و بافندگی

برخی از فرهنگ های انسانی، مانند افراد مختلف دایره قطب شمال، به طور سنتی لباس خود را به طور کامل از پوسته های آماده و تزئین می کنند. سایر فرهنگ ها چرم و پوست را با پارچه ای تکمیل یا جایگزین کرده اند: بافته شده، بافندگی، یا دوخته شده از الیاف حیوانی و گیاهی مختلف از جمله پشم، پارچه کتان، پنبه، ابریشم، کنف و رمی.

اگرچه مصرف کنندگان مدرن ممکن است تولید پوشاک را به عهده بگیرند، ساختن پارچه به صورت دستی یک فرایند خسته کننده و کارآمد است که شامل ساخت فیبر، چرخاندن و بافندگی است. صنعت نساجی در اولین انقلاب صنعتی با ماشین متخلخل کار می کرد.

فرهنگ های مختلف راه های مختلفی برای ایجاد لباس از پارچه ساخته شده است. یک رویکرد به سادگی شامل پوشیدن پارچه است. بسیاری از مردم لباس های خود را پوشیدند و لباس های متشکل از مستطیل های پارچه ای را می پوشیدند، به عنوان مثال، دثمانی برای مردان و ساری برای زنان در شبه قاره هند، کیت اسکاتلندی یا سارنگ جاوایی. لباسها ممکن است به سادگی گره خورده باشند، مانند مورد دو لباس اول؛ یا پین ها یا کمربند ها، لباس های خود را در محل نگهداری می کنند، همانطور که در مورد دو دومی است. پارچه گرانبها بدون قاعده باقی می ماند و افراد با اندازه های مختلف یا همان اندازه های مختلف می توانند لباس را پوشانند.

رویکرد دیگر شامل اندازه گیری، برش و دوخت پارچه به صورت دست یا با یک ماشین دوخت است. لباس را می توان از یک الگوی دوخت برش داد و توسط یک لباس مخصوص اندازه گیری های فرد تنظیم شده است. مانکن های دوختنی قابل تنظیم یا فرم لباس برای ایجاد لباس مناسب استفاده می شود. پارچه ها گران هستند و تلاش برای استفاده از هر بیت از مستطیل پارچه در ساخت لباس ساخته شده است. خیاط ممکن است قطعه های مثلثی را از یک گوشه از پارچه بریده و سپس آنها را به جاهای دیگر اضافه کند. الگوهای اروپایی سنتی برای پیراهن مردان و لباس های زنانه این رویکرد را می پذیرند. این بقایای نیز می تواند برای استفاده از کلاه، جلیقه و دامن استفاده شود.

مد مدرن اروپایی پارچه را بسیار محافظه کارانه تر می کند، معمولا برش را به گونه ای انجام می دهد که بقایای پارچه ای متفاوتی را به وجود آورد. عملیات خیاطی صنعتی این را به عنوان ضایعات به فروش می رساند؛ فاضلاب خانگی ممکن است آنها را به سفال تبدیل کند.

در هزاران سال که انسان لباس های ساختمانی را صرف کرده است، مجموعه ای شگفت آور از سبک ها ایجاد کرده اند که بسیاری از لباس های بازمانده، عکس ها، نقاشی ها، موزاییک ها و غیره، و نیز توضیحات نوشته شده، بازسازی شده اند. تاریخچه لباس به عنوان یک منبع الهام بخش برای طراحان مد روز و همچنین موضوع علاقه حرفه ای به ساختن مشتریان برای نمایشنامه ها، فیلم ها، تلویزیون ها و بازنویسی های تاریخی است.

لباس معاصر

مقیاس ناسازگار

ملکه الیزابت دوم و پرنس فیلیپ قبل از پارلمان کامل در جلساتی قرار دارند

کد لباس غربی

کد لباس غرب بیش از 500+ سال گذشته تغییر کرده است. مکانیزاسیون صنایع نساجی انواع مختلف پارچه را به طور گسترده ای در قیمت های مقرون به صرفه عرضه کرد. سبک ها تغییر کرده اند و در دسترس بودن پارچه های مصنوعی تعریف “شیک” را تغییر داده است. در نیمه دوم قرن بیستم، شلوار جین آبی بسیار محبوب شد و اکنون به رویدادهایی که معمولا به لباس رسمی نیاز دارند، پوشیده می شود. Activewear نیز به یک بازار بزرگ و رو به رشد تبدیل شده است.

شلوار جین در لباس لباس غربی توسط هر دو مرد و زن پوشیده شده است. چند سبک منحصر به فرد شلوار جین وجود دارد که شامل: شلوار جین بلند، شلوار جین بلند، شلوار جین بلند، شلوار جین شلوار جین، شلوار جین راست، جین برداشت شده، شلوار جین لاغر، شلوار جین بافته شده، شلوار جین دوست پسر و شلوار کاپری.

مجوز اسم طراحان توسط طراحان مانند پیر كاردین در دهه 1960 پیشگام بوده و در دهه 1970 شیوه ای معمول در صنعت مد بوده است. از جمله محبوب ترین جمله مارک جیکوبز و گوچی، به ترتیب به نام مارک جیکوبز و گوچی Gucci.

گسترش سبک های غربی

در سال های اولیه قرن بیستم، سبک های لباس غربی تا حدی به سبک های بین المللی تبدیل شده اند. این پروسه صدها سال پیش، در طول دوره استعمار اروپا آغاز شد. فرآیند انتشار فرهنگی در قرن ها ادامه داشته است، زیرا شرکت های رسانه ای غربی به بازارهای جهانی نفوذ کرده و فرهنگ و سبک های غربی را گسترش داده اند. لباس مد سریع نیز به یک پدیده جهانی تبدیل شده است. این پوشاک ارزان تر است، پوشاک غربی تولید شده غربی. لباس های مورد استفاده از کشورهای غربی نیز توسط سازمان های خیریه به مردم در کشورهای فقیر ارائه می شود.

میراث قومی و فرهنگی

افراد ممکن است لباس های قومی یا ملی را در موارد خاص یا در نقش ها یا مشاغل خاصی بپوشند. به عنوان مثال، اکثر مردان و زنان کره ای لباس سفارشی غربی را برای لباس روزانه اتخاذ کرده اند، اما در حوادث ویژه مانند عروسی و تعطیلات فرهنگی، لباس های سنتی را به کار می برند. آیتم های لباس غربی نیز ممکن است در شیوه های متمایز، غربی غربی به نظر می رسد و یا در دسترس قرار می گیرند. یک مرد تونگ ممکن است تی شرت مورد استفاده را با دامن پیچیده تونگ یا تونگ ترکیب کند.

ورزش و فعالیت

لباس فعال و ورزشی (مد)

اکثر ورزش ها و فعالیت های جسمانی برای پوشاندن لباس های خاص، به منظور عملی، راحتی و یا ایمنی انجام می شود. لباس های ورزشی معمول شامل شورت، تی شرت، پیراهن تنیس، کت و شلوار، لباس های ورزشی و مربیان است. لباس های تخصصی شامل لباس های مرطوب (برای شنا، غواصی یا گشت و گذار)، سالپوات (برای اسکی) و لوت ها (برای ژیمناستیک). همچنین مواد اسپندکس اغلب به عنوان لایه های پایه برای خیس شدن عرق استفاده می شود. Spandex همچنین برای ورزش های فعال مناسب است که نیاز به لباس های متناسب مانند والیبال، کشتی، مسیر و میدان، رقص، ژیمناستیک و شنا دارد.

نمایش های مد اغلب منبع آخرین روند در لباس های مد است. عکس مدل در یک لباس مدرن منعکس کننده روند مد فعلی در نمایش مد fashion haute.

روش مد

پاریس روند مد اروپا و آمریکای شمالی 1900-1940 را تنظیم کرد. در دهه 1920 هدف همه چیز در مورد شل شدن بود. زنان لباس روزانه، روزمره. لباس های روز یک کمر کمر داشت که یک کمربند یا کمربند در اطراف کمر یا کمر و دامن بود که هرجایی از مچ پا تا زانو آویزان بود، هرگز بالا نرفت. لباس روزانه آستین (طولانی تا اواسط قیچی) و دامن که مستقیما، مستحکم، خم و یا خسته بود. جواهر کمتر آشکار شد.   مو اغلب او را می پوشاند، به یک نگاه پسرانه می دهد.

در قرن بیست و یکم، طیف متنوعی از سبک ها در مد، با جغرافیایی، قرار گرفتن در معرض رسانه های مدرن، شرایط اقتصادی، و از لباس های گرانبها به لباس های سنتی، به گرانج فروشگاه های صرفه جویی، متفاوت است. نمایش های مد، حوادثی است که طراحان برای نشان دادن طرح های جدید و اغلب عجیب و غریب می کنند.

روند آینده، رویداد آینده، روندی که در آینده پیش خواهد رفت

پیش بینی مد

این بخش حاوی مطالبی است که مانند یک تبلیغ نوشته شده است. لطفا با حذف محتویات تبلیغاتی و لینک های نامناسب خارجی، و اضافه کردن مطالب یك سند مدرك نوشته شده از دیدگاه بی طرف، آن را بهبود بخشید. (ژوئیه 2017) (یاد بگیرید چگونه و هنگام حذف این پیام الگو)

دنیای لباس همیشه در حال تغییر است، به عنوان تاثیرات فرهنگی جدید با نوآوری های تکنولوژیکی. محققان در آزمایشگاه های علمی، نمونه هایی از پارچه هایی را که می توانند به اهداف عملکردی فراتر از نقش های سنتی خود بپردازند، توسعه می دهند، به عنوان مثال، لباس هایی که می توانند به طور خودکار دمای آنها را تنظیم کنند، گلوله های تفکیک شده، تصاویر پروژه و تولید برق تولید کنند. برخی از پیشرفت های عملی که در حال حاضر برای مصرف کنندگان در دسترس هستند، پوشاک مقاوم در برابر گلوله ساخته شده با کولار و پارچه های مقاوم در برابر لکه است که با ترکیبات شیمیایی پوشش می دهند که جذب مایعات را کاهش می دهد. ترکیب جدید ترکیبات پنبه Spandex اجازه می دهد تا اتصالات فرم و کشش از الگوهای مناسب تولید انبوه نزدیک تر شود. مواد مش جدید اجازه می دهد تا توانایی تنفس بهتر در کفش. الیاف عایق جدید و خالص سازی، لباس های سبک تر را ارائه می دهند که در هوای سرد و یا مرطوب گرم می شوند، و پیشرفت های اخیر در پوشش های پارچه یا پایین نیز آب را دفع می کند.

مسائل سیاسی

شرایط کار در صنعت پوشاک

کارخانه پوشاک در بنگلادش

لباس های ایمنی برای کارگران زن در لس آنجلس، c. 1943، برای جلوگیری از حوادث شغلی در میان کارگران زن جنگ طراحی شد.

اگرچه تا اواسط قرن بیستم مکانیزاسیون بیشتر جنبه های صنعت انسانی را تبدیل به کار کرد، کارگران پوشاک در شرایط چالش برانگیز به کار خود ادامه دادند. لباس های تولید شده اغلب در مواردی هستند که توسط برخی از آنها به عنوان جاروبرقی مورد استفاده قرار می گیرند، که با شغل های طولانی مدت، فقدان مزایا و عدم حضور نمایندگان کارگری مشخص می شود. در حالی که بیشتر نمونه هایی از چنین شرایطی در کشورهای در حال توسعه یافت می شود، لباس های ساخته شده در کشورهای صنعتی نیز ممکن است به طور مشابه تولید شوند. [نیازمند منبع]

ائتلاف سازمان های غیردولتی، طراحان (از جمله Katharine Hamnett، American Apparel، Veja، Quiksilver، eVocal و Edun) و گروه های تبلیغاتی مانند Campaign Clean Clothing (CCC) و موسسه جهانی کار و حقوق بشر و همچنین اتحادیه های صنایع نساجی و پوشاک با حمایت از رویدادهای آگاهی رسانی، که با توجه به رسانه ها و عموم مردم به کارگران توجه می کند، این شرایط را تا آنجا که ممکن است، بهبود می بخشد.

پس از انحلال قرارداد چند فیبر (MFA)، برونسپاری تولید به کشورهای کم درآمد مانند بنگلادش، چین، هند و سریلانکا امکان پذیر شد. وزارت مالیه که مقررات واردات کالاهای وارداتی را در اختیار داشت، یک معیار محافظتی بود. [نیازمند منبع] اگر چه بسیاری از کشورها، معاهدات مانند سازمان بین المللی کار را که سعی در تعیین استانداردهای ایمنی و حقوق کارگران دارند، به رسمیت می شناسند، بسیاری از کشورها به بخش های خاصی از معاهدات یا نتوانستند به طور کامل آنها را اجرا کنند. به عنوان مثال هند به بخش 87 و 92 معاهده منعقد نکرده است.

علیرغم واکنشهای شدیدی که “منتقدان” در میان منتقدان جهانی شدن به وقوع پیوسته اند، تولید پارچه ها به عنوان یک صنعت سازگار برای کشورهای در حال توسعه ارائه شده است که کار و دستمزد را به کار می گیرند، چه به عنوان استثمارگر و نه برای هزاران نفر.

خز

لباس خز

استفاده از خز حیوانات در لباس به دوران ماقبل تاریخ است. این در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته با لباس گران قیمت طراحی شده است، گرچه خز هنوز توسط مردم بومی در مناطق آرکیک و ارتفاعات بالاتر برای گرما و حفاظت از آن استفاده می شود. هنگامی که غیرقابل انکار بود، به تازگی تمرکز کمپین ها بر اساس آن است که مبارزان آن را بی رحمانه و غیر ضروری می دانند. PETA همراه با سایر حقوق حیوانی و گروه های آزادی حیوانات توجه به خزانه زدن و سایر شیوه هایی که آنها را بی رحمانه در نظر می گیرند، مورد توجه قرار داده اس

چرخه زندگی

تعمیر و نگهداری پوشاک

لباسها از درون و بیرون حمله می کنند. بدن انسان سلول های پوست و روغن های بدن را دفع می کند و عرق، ادرار و مدفوع را از بین می برد. از خارج، خورشید خسارت، رطوبت، سایش، و لباس های حمله به خاک. کرفس و شپش می توانند در درزها پنهان شوند. اگر لباس تمیز و مرطوب بپوشید، خارش، بیهودگی و از کار افتادن (به محض اینکه دکمه ها سقوط می کنند، درزهای انقباضی، پارچه های نازک یا پاره شده، و زیپ ها شکست می خورند).

اغلب مردم لباس خاصی را پوشانده اند تا از بین برود. برخی از مواد در حال حاضر مشکلی دارند. تمیز کردن چرم دشوار است و پارچه چرم (Tapa) را نمی توان بدون آن حل کرد. صاحبان ممکن است اشک و ریپ را از بین ببرند و خاک را بریزند، اما مواد مانند این به ناچار سن دارند.

با این حال، بیشتر لباس ها از پارچه ساخته شده اند و بیشترین پارچه را می توان با شستشو و تمیز کردن (پچ کردن، جوشاندن، اما مقایسه احساس).

هنگامی که لباس ها تمیز و تمیز می شوند

خشکشویی، اتو کردن، ذخیره سازی

انسان ها بسیاری از روش های تخصصی برای شستشو را از روش های اولیه تکان دادن لباس ها علیه سنگ ها در جریان های در حال اجرا، تا آخرین ماشین های شستشوی الکترونیکی و تمیز کردن خشک (حل شدن خاک در حلال های غیر آب) توسعه داده اند. شستشوی آب گرم (جوشاندن)، تمیز کردن شیمیایی و اتو کردن، تمام روشهای سنتی استریلیزه کردن پارچه برای اهداف بهداشتی است.

بسیاری از انواع لباس ها برای پاک کردن چروک ها طراحی شده اند تا از آنها استفاده شود. بیشترین لباس های مدرن و نیمه رسمی در این دسته هستند (برای مثال لباس های پیراهن و لباس). اعتقاد بر این است که لباس های پوشیدنی تمیز، تازه و شسته شده است. لباس های گاه به گاه معاصر از مواد چسبنده ای ساخته شده اند که به راحتی چروک نمی کنند و اتو کردن لازم نیست. برخی از لباس های مطبوعاتی دائمی هستند که با یک پوشش (مانند پلی تترافلوئورو اتیلن) ​​درمان می شوند که چروک ها را سرکوب می کند و بدون اتو کردن ظاهر صاف ایجاد می کند.

هنگامی که لباس ها تمیز و تمیز می شوند، آنها معمولا در لبه های لباس آویزان می شوند و یا تاشو می زنند تا آنها را تا زمانی که لباس پوشیدن دارند نگه داشته شوند. لباس ها به گونه ای دسته بندی می شوند که به طور فشرده ذخیره می شوند، برای جلوگیری از چروک شدن، محافظت از چروک ها یا ارائه آنها به شیوه ای شایسته تر، مثلا زمانی که آنها در فروشگاه ها قرار می گیرند.

غیر آهن

مطبوعات دائمی

یک رزین برای ساخت پیراهن های بدون چین و چروک فرمالدئید را آزاد می کند که می تواند باعث ایجاد تماس درماتیت برای برخی افراد شود. هیچ الزامات افشای وجود ندارد و در سال 2008 اداره پاسخگویی دولت ایالات متحده فرمالدئید را در لباس تست کرد و دریافت که عموما بالاترین سطوح در پیراهن و شلوار بدون چروک بود. در سال 1999، بررسی اثر شستشو بر روی فرمالدئید نشان داد که پس از 6 ماه پس از شستشو، 7 از 27 پیراهن سطوح بیش از 75 ppm داشتند که یک حد ایمن برای تماس مستقیم با پوست است.

تعمیرات پوشاک

زمانی که مواد خام – پارچه – ارزش بیشتری از کار داشت، برای صرفه جویی در کار هزینه لازم را صرف کرد. در گذشته، اصلاح هنر بود. یک خیاط دشوار یا یک جوراب شلواری می تواند رشته با نخ از طناب و لبه های شلاق تا طرز ماهرانه ای که از پاره شدن عمیقا نامرئی است، رنج برده شود. امروز پوشاک به عنوان یک کالای مصرفی محسوب می شود. لباس های ساخته شده از جنس مسطح ارزان تر از کار مورد نیاز برای تعمیر آن است. بسیاری از مردم یک قطعه جدید از لباس را خریداری می کنند تا زمان صرفه جویی را صرف کنند. فستیوال هنوز جایگزین زیپ و دکمه ها می شود و دوختن پاره پاره می شود.

بازیافت پوشاک

لباس های غیر قابل استفاده و لباس های مورد استفاده را می توان برای پتو، ژاکت، فرش، باند و بسیاری دیگر از لوازم خانگی استفاده کرد. همچنین می تواند در کاغذ بازیافت شود. در جوامع غربی، لباس های مورد استفاده اغلب به خارج از خیریه اهدا می شود (از جمله یک سطل لباس). همچنین به مغازه های حمل و نقل، آژانس های لباس، بازار های کثیف و در مزایده های آنلاین فروخته می شود. لباس های مورد استفاده نیز اغلب در مقیاس صنعتی جمع آوری می شوند که برای استفاده مجدد از آنها در کشورهای فقیر تر طبقه بندی شده و حمل می شوند. در کل، لباس های مورد استفاده ارزش 4 میلیارد دلار  را با آمریکا به عنوان صادر کننده پیشرو در 575 میلیون دلار می دانند.

نگرانی های زیادی در مورد چرخه زندگی مصنوعی وجود دارد که به طور عمده از پتروشیمی آمده است. [واژه های شگفت انگیز] بر خلاف الیاف طبیعی، منبع آنها تجدید پذیر نیست و آنها قابل تجزیه نیستند.

منابع:

ویکی پدیا

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک