23/01/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

پوستین دوزی

پوستین یا لباس خزدار ، به لباسی زمستانی گفته می شود که تمام یا قسمت عمده ی از آن از پوست حیوانات پشم دار ساخته شده باشد .

پوستین دوزی

پوستین دوزی

پوستین یا لباس خزدار ، به لباسی زمستانی گفته می شود که تمام یا قسمت عمده ی از آن از پوست حیوانات پشم دار ساخته شده باشد . در ایران از پوست گوسفند (شامل حداقل بیست نوع مختلف) و سایر حیوانات حلال گوشت برای دوختن پوستین استفاده می شود. در گذشته بسیاری از پوستین دوز ها در شاندیز در محله نوغان گرد هم می آمدند. شیوه کار آنان به این ترتیب بوده است : ابتدا پوست تازه گوسفندان پر پشم را به دباغخانه می بردند ، پشت پوست ها را با نمک و آرد جو آش می دادند ، کارد می کشیدند ، ریال رنگ می زدند

و در آفتاب می گستراندند تا به صورت چرم نرم و زرد رنگی در آیند ، آنگاه آنها را اصلاح کرده و برای تهیه انواع پوستین برش می دادند و به هم می دوختند. پوستین یکی از قدیمی‌ترین اشکال لباس است و سابقه کاربرد آن به انسان نخستین و آفریقا بازمی‌گردد. در پوستین بر خلاف چرم، پشم جانور سترده نمی‌شود.

پوستین دوزیلباس پوست (خز)

لباس خز لباس ساخته شده از پنهان حیوانات خزدار است. خز یکی از قدیمی ترین انواع لباس است و به نظر می رسد که به طور گسترده ای به عنوان hominids که در خارج از آفریقا گسترش یافته است استفاده شده است. برخی از خز را لوکس و گرم مشاهده می کنند؛ با این حال، دیگران به دلیل نگرانی های اخلاقی حقوق حیوانات آن را رد می کنند. اصطلاح “خز” اغلب برای اشاره به یک کت، بسته بندی، یا شال ساخته شده از خز حیوانات استفاده می شود. با توجه به نگرانی های ظلم و ستمی، درمورد پوشیدن خزانه ها اختلاف نظر وجود دارد. محبوب ترین نوع خز در دهه 1960 (شناخته شده به عنوان خز لوکس)، موی بور، روباه نوار نقره ای و روباه قرمز بود. این عمدتا توسط ثروتمندان خریداری شد. کسانی که نمی توانند این را بپوشند، پوست گرگ، بره بره یا مهره دار را می پوشاند. برای خانم ها لباس پوشیدن یک کلاه تطبیق معمول بود. با این حال، در دهه 1950، نوعی از خز “باید” داشته باشد، موی جهنمی (رنگ به طور طبیعی رنگی) و تر و تمیز کردن خز بر روی یک کت که بیش از حد، بره، آستاراخان و سم است. تا به امروز، برخی از مردم خز را به عنوان یک روند و پوشیدن آن را در نظر می گیرند.

تاریخچه پوست دوزی

به درستی مشخص نیست که پوستین در چه زمانی توسط انسان به عنوان لباس استفاده شده‌است. البته معلوم است که نئاندرتالها و گونه‌هایی از کپی‌ها از پوستین استفاده می‌نموده‌اند. بر اساس تصاویر بجا مانده بر دیواره غارها، سابقه استفاده از پوستین به عنوان پوشش برای انسان، به حدود پانصدهزار سال قبل می‌رسد.

در تورات (عهد عتیق) آمده‌است «خداوند لباسهایی از پوست حیوان تهیه کرد و آدم و همسرش را پوشاند (سفر پیدایش، بر اساس شاهنامه فردوسی، کیومرث نخستین پادشاه جهان، پوستینی از پوست پلنگ داشت که نامش پلنگینه بود.

در نقش برجسته‌ای واقع در سرپل ذهاب مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد، آنوبانینی اکدی، پادشاه لولوبیان با دامنی از پوست در برابر ایشتار که ردایی از پوستین پوشیده‌است، ایستاده.

قدیمی ترین نشانه های استفاده از پوست به عنوان پوشش ، از تصاویر ماقبل تاریخ در غارها به دست آمده است. در حدود پانصد هزار سال پیش از میلاد، در عصریخبندان و پیش از کشف الیاف طبیعی ، انسانها پوستین می پوشیدند. در هزاره چهارم و سوم پیش از میلاد، به تدریج دباغی پوست از حالت بدوی خارج شد و با کشف شیوه تهیه چرم ، کاملاً تخصصی گردید. بر اساس اسناد موجود، پوستین دوزی و دباغی در روم قدیم حرفه هایی کاملاً مستقل بودند. ثروتمندان از پوست یوزپلنگ و مستمندان از پوست گوسفند استفاده می کردند. افکندن پوست بر شانه ، تا امروز نیز در میان شبانان کوهستانی آذربایجان محفوظ مانده است. درنقوش آشوری می توان مشاهده کرد که مادها پوستین های بلندی بر تن دارند که عموماً سرشانه و روی بازوی آن ها را می پوشاند .

پوستین دوزی صنعتی به شمار می رود که از زمان های قدیم رونق و رکود بسیاری را تجربه کرده است. از 550 پیش از میلاد تا 244 میلادی ، لباس و زره ایرانیان از چرم و پوست بود، پرداخت پوست از مشاغل مهم آن روزگار بود و سینه به سینه انتقال می یافت. از 244 تا 650 میلادی ، دباغان و پوست دوزان اتحادیه (صنفی) داشتند. از 244 تا 650 میلادی ، در شبه جزیره عربستان استفاده از پوستهای قیمتی رواج داشت. از قرن چهارم تا هشتم / دهم تا چهاردهم ، رنگرزی پوست به تدریج کاری هنری و تجاری شد. در ایران در طول تاریخ مهم ترین مراکز پوست ، خراسان و ماوراءالنهر (شهرهایی نظیر طوس ، بخارا، نیشابور و مرو) بوده است . بعد از اسلام در ایران صنعت پرداخت پوست رونق یافت و پوست ایران ، مخصوصاً پوست بره ، شهرت جهانی پیدا کرد. در دوره صفویه پوستین ایران که همان پوست پرداخت شده گوسفند بود عمدتاً به اروپا و عثمانی و هندوستان صادر می شد. در دوره قاجار، به موازات انحطاط بسیاری از صنایع ، صنعت پوست نیز دچار رکود شد. در این دوره پوست های قیمتی از روسیه وارد می شد. این هنر از زمان های بسیار قدیم در مناطق شرق و شمال شرقی ایران رواج داشته و شباهت زیادی به فراورده های افغانی دارد.

رونق پوستین دوزی به قبل از جنگ جهانی دوم می رسد.در آن زمان پوستین از اقلام صادراتی ایران محسوب می شد.

پوستین دوزی

از دهه 1340 شمسی ، تجارت پوستین در ایران دوباره رونق یافت و از خراسان به بازارهای داخلی و خارجی صادر شد. پس از تأسیس شرکت صنایع پوست و چرم ایران چند کارخانه در نواحی مختلف ، از جمله در خراسان و لرستان ، احداث شد. این محصول شباهت زیادی به فراورده های افغانی دارد و در بازار جهانی فراورده های پوستی افغانی نسبت به ایران موقعیت استوارتری داشته و از نظر قیمت به آسانی با محصولات پوستی خراسان رقابت می کند.

پوستین انواع گوناگونی داشته است و برای فراورده های پوستی از پوست گوسفند ، بز ، بزغاله و گوساله استفاده می کنند. بهترین پوست برای تهیه پوستین ، پوست بره «شیرْمَسْت» ؛ یعنی بره نری که حداکثر سه ماه داشته باشد و فقط با شیر مادر و علف تازه تغذیه کرده باشد. بره شیرمست اگر در کوهستان پرورش یافته شده باشد، پوستی مرغوب تر دارد.

پوستین دوزی در بیشتر موارد به صورت موروثی به صنعتگران و کارگران این رشته منتقل شده و به همین جهت به آن دلبستگی دارند.

پوستین دوزی در شاندیز ، دوین ، مشهد ، قوچان و درگز در استان خراسان هنوز هم رواج دارد و سوزن دوزی روی این فراورده پوستی توسط زنان در اکثر نقاط مشهد و مخصوصا شاندیز انجام می گیرد.

پوستین ایران 

به سبب طرح های اصیل ایرانی (زغاله پردازی چهار بغل)، از پوستین دیگر کشورها متمایز است. این طرح ها با نخ های رنگین روی پوست سوزن دوزی می شوند. پوستین دوزی استان خراسان نیز احتمالاً به سبب مناسب بودن آب و هوای آنجاست

پوستین دوزی

کاربرد پوست دوزی

با توجه به گرما و دوام آن، خز هنوز در اکثر مناطق خاورمیانه و خنک در سراسر جهان پوشیده شده است. از روزهای اولیه زادگاه اروپا، تا زمانی که جایگزین لباس های مدرن بود، لباس های خز در کانادا در طول زمستان های سرد محبوب بود. اختراع پارچه های مصنوعی ارزان قیمت برای عایق بندی لباس ها باعث شد که لباس های خزدار از مدل خارج شوند.

با توجه به در دسترس بودن آن و ویژگی های عایق بندی عالی، خز هنوز هم توسط افراد بومی و جوامع توسعه یافته مورد استفاده قرار می گیرد. مردم اینویت قطب شمال برای پوشیدن بسیاری از لباس هایشان خدمت می کنند و همچنین بخشی از لباس های سنتی در روسیه، اوکراین، یوگسلاوی، اسکاندیناوی و ژاپن را تشکیل می دهند.

این نیز گاهی اوقات با زرق و برق و هزینه های شاد همراه است. تعدادی از مصرف کنندگان و طراحان، مخصوصا طراحان بریتانیایی و استالا مککارتنی، فعال حقوق حیوانات، به دلیل اعتقادات اخلاقی و ظلم و ستمی به حیوانات، از اخلاق دفاع می کنند.

پوستهای حیوانی که در لباس و تر و تمیز استفاده می شود ممکن است رنگ های روشن و یا الگوها را رنگ کنند، اغلب برای تقلید از گلهای حیوانات عجیب و غریب: به طور متناوب ممکن است الگو و رنگ اصلی آنها باقی بماند. خز می تواند به تقلید از احساس مخملی، ایجاد یک پارچه به نام برش.

پوستین دوزی

لوازم پوست دوزی

مواد حیوانی معمولی برای لوازم جانبی خز و تره فرنگی عبارتند از روباه، خرگوش، سمور، موچار، بیش از حد، قهوهای مایل به زرد، صدف، سیب، مهر و موم، گربه، سگ، کویوت، چینچیلا، و اپوسوم و بروموتوس معمولی. بعضی از اینها بیشتر از دیگران ارزشمند هستند و درجه ها و رنگ های زیادی وجود دارد.

در اروپا و آسیا، ارزان و غنی از سگ و گربه گربه تحت نام های مختلف برای مبادله منشاء از خریداران در ایالات متحده، مانند خز سگ با برچسب “گرگ مغولستانی” به فروش می رسد. در مطالعهی انجمن جامعه انسانی ایالات متحده، تمام بیست و پنج خز ترکی از دوازده خردهفروشی مشخص شده بود که نام گذاری شده است، معمولا در مورد خز از یک حیوان که غیر قانونی است برای کشت برای خز که برچسب آن حیوان قانونی یک نمونه از این یک کت بود که به عنوان داشتن خز از یک راکون برچسب گذاری شده بود، اگر چه آزمایش DNA ثابت کرد که خز از یک سگ راکون بود.

پردازش پوست

تولید لباس خز شامل گرفتن موهای حیوانی است که در آن مو به سمت چپ قرار گرفته است. بسته به نوع خز و هدف آن، برخی از مواد شیمیایی درگیر در پردازش خز میتوانند شامل نمکهای جدول، نمکهای آلوم، اسیدهای خاکستر، خاکستر سودا، خاک اره، ذرت ترش، لانولین، گندزدایی و بویژه سفیدکنندهها، رنگها و تونرها (برای خز خام). [4] کارگران در معرض گرد و غبار پوسته ایجاد شده در طی پردازش خز نشان داد که عملکرد ریه را به طور مستقیم نسبت به طول مدت قرار گرفتن در معرض آن کاهش داده است.

در مقابل، چرم ساخته شده از هر پنهان حیوانی شامل حذف خز از پوست و استفاده از تنها پوست برنزه است. با این حال، استفاده از پشم شامل برش موهای حیوانی از حیوان زنده است. خز جعلی (یا “خز مصنوعی”) هر ماده مصنوعی را تعیین می کند که تلاش می کند ظاهر و احساس خز واقعی را تقلید کند.

درمان شیمیایی خز برای افزایش کیفیت احساس خزیدن به عنوان انگشت نگاری شناخته شده است، به عنوان فرآیند تمایل به نوبه خود از خز و رنگ نارنجی هویج. یک خزدار یک فرد است که محصولات خز مانند لباس های خز، پتو های خز و غیره و تعمیرات، تغییر، پاک، و یا در غیر این صورت معاملات در خزندگان حیوانات.

پوستین دوزی

مبارزات ضد پوست

کمپین های مبارزه با پوست در دهه های 1980 و 1990، با مشارکت بسیاری از افراد مشهور، مشهور شدند. [6] لباس خز به تمرکز تحریم ها بر این باور است که آن بی رحمانه و غیر ضروری است. PETA و دیگر سازمان های حقوق حیوانی، افراد مشهور و اخلاق گرایان حقوق حیوانات، توجه به خزانه زدن را جلب کرده اند.

حامیان حقوق حیوانات به دام انداختن و کشتن حیات وحش و محرومیت و کشتن حیوانات در مزارع خزری به دلیل نگرانی در مورد حیوانات رنج و مرگ متضرر می شوند. آنها همچنین ممکن است “جایگزین” ساخته شده از لباس های مصنوعی (روغن) را محکوم کنند زیرا آنها به خاطر مد از خز استفاده می کنند. تظاهرات همچنین شامل اعتراض به استفاده از چرم در لباس، کفش و لوازم جانبی است.

برخی از فعالان حقوق حیوانات، نمایش های مد خز را با تظاهرات روبرو کرده اند، در حالی که دیگر معترضان ضد خز نیز می توانند از نمایش های مد نشان می دهند که خز مصنوعی یا جایگزین دیگری برای لباس های خز به عنوان یک پلت فرم برای نشان دادن حیوانات رنج می برد از استفاده از پوست و خز واقعی است. این گروه ها روز سوم شنبه ماه مبارک “روز مد روز مهربانی” را برای تبلیغ پیام ضد خز خود حمایت می کنند. بعضی از گروه های آمریکایی در روز جمعه روز جمعه پس از روز شکرگذاری (جمعه سیاه) شرکت می کنند که از نمایشگرها، اعتراضات و روش های دیگر برای نشان دادن اعتقاداتشان در رابطه با خز استفاده می کنند.

در کانادا، مخالفت با شکار سالیانه مهر و موم به عنوان یک ماده ضد پوشک دیده می شود، اگر چه انجمن انسان های ایالات متحده ادعا می کند که مخالفت خود را به “بزرگترین کشتار پستانداران دریایی بر روی زمین است.” IFAW، ضد گروه شکنی، ادعا می کند که کانادا دارای یک رکورد خشمگین در اجرای قوانین ضد جنایتکارانه در مورد شکار است. نظرسنجی دولت کانادا نشان داد که دو سوم کانادایی ها از شکار مهر و موم ها حمایت می کنند، اگر مقررات تحت قانون کانادا اعمال می شود.

پوستین دوزی

تجارت پوست

تجارت خز در سراسر جهان خرید و فروش خز برای لباس و دیگر مقاصد است. تجارت خز یکی از نیروهای محرکه کاوش شمال امریکا و شرق دور روسیه بود.

کشورهای مورد استفاده پوست

در کشورهای توسعه یافته، خز، نوعی پوشش گرانقیمت و تجملی محسوب می‌گردد. این در حالی است که به دلیل عایق بودن این نوع از لباس، بسیاری از مردم بومی مناطق نزدیک قطب شمال همچنان به استفاده از آن ادامه می‌دهند. همچنین پوستین نوعی لباس سنتی برای مردم اسکاندیناوی، ژاپنی و روسی به‌شمار می‌رود.

در طول تاریخ شمال روسیه و ترکستان، مرکز صدور پوست به اروپا و خاورمیانه و حتی شمال آفریقا بوده‌است.

انواع پوست در ایران

در ایران از پوست گوسفند (شامل حداقل بیست نوع مختلف) و سایر حیوانات حلال گوشت برای دوختن پوستین استفاده می‌شود؛ ولی سایر حیواناتی که پوست آنان به منظور تولید خز بکار می‌رود شامل مینک، سگ آبی، انواع روباه، خرگوش، سمور، راسو، قاقم، گربه و سگ هستند. بدیهی است که ارزش پوستین دوخته شده از پوست جانوران گوناگون تفاوت چشمگیری دارد.

عمل آوری پوست

فرایند عمل آوری پوستین (بسته به میزان مرغوبیت) شامل خیساندن، شستشو، درجه‌بندی، آنزیم دهی، رنگ برداری، خشک کردن، رنگرزی، واکس و در نهایت ثابت کردن با مواد شیمیایی است.

پوست در فرهنگ ایران

پوستین و پوستین دوزی، در فرهنگ فارسی منشأ کنایه‌هایی است،

پوستین باژگونه کردن (تغییر روش دادن)

پوستین به گازر دادن (کار را به نا اهل سپردن)

پوستین دریدن (پرده دری)

در پوستین کسی افتادن (غیبت کسی را کردن)

از برهنه پوستین کندن (کار بیهوده کردن)

پوستین تابستان (کاری که به جای خود نباشد و نابجا و بیهوده باشد)

همچنین ضرب‌المثل «ما پوستین را ول کرده‌ایم، پوستین ما را ول نمی‌کند» کنایه‌است از گرفتاری در کاری که به امید سودی آغاز شده بود.

منابع:

ویکی پدیا

ارک توریسم

ایران انتیک

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک