21/10/2020

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

سوزن دوزی اصفهان

سوزن دوزی اصفهان

اقلیت ارامنه که امروزه در سراسر مناطق ایران پراکنده شدند، اکثرا از طریق جلفای ارس به جلفای اصفهان رسیده و از آنجا به اطراف رفته اند. بر اساس تحقیقات و نیز آنچه که در موزه مردم شناسی موجود است ارامنه دارای پوشش مخصوص به خود می باشند.

سوزن دوزی اصفهان

سوزندوزی نقوش استفاده از نخ هاي ابريشمي و گاه پشمي ظريف، با رنگهاي شاد بر روي پارچه است

سوزن دوزی اصفهان

اقلیت ارامنه که امروزه در سراسر مناطق ایران پراکنده شدند، اکثرا از طریق جلفای ارس به جلفای اصفهان رسیده و از آنجا به اطراف رفته اند. بر اساس تحقیقات و نیز آنچه که در موزه مردم شناسی موجود است ارامنه دارای پوشش مخصوص به خود می باشند.

تاریخچه سوزن دوزی اصفهان

هنر سوزندوزي ، قلاب دوزي و مليله دوزي يکي از مشخص ترين شعبات صنايع دستي استان اصفهان است که قدمت آن به قبل از دوره صفويه مي رسد

سوزن دوزی اصفهان

پوشاک ارامنه

پوشاک بانوان ارامنه شامل کلاه و عرقچین ، چانه پوش ، روسری ، روسینه ای ، پیراهن زیر ، پیراهن رو ، رو پوش یا قبا و شلوار می باشد و برای زینت بخشی بیشتر بر روی آن ها رودوزی های سنتی و زیبایی انجام می دادند.

عرقچین : اغلب دختر ها از آن استفاده می کنند. با پارچه ای از جنس مخمل یا زربافت دوخته می شود ؛ قسمت بالای آن را با پارچه ی گرد و بریده می پوشانند و در قسمت پایین و جلوی آن را برای تزئین بیشتر نواردوزی می کنند.

روسری : پارچه ای سفید و چهار گوش در حدود دو متر است و معمولا روی آن را زری دوزی می کنند. طرح این روسری شامل گل یا ترنجی در مرکز روسری ، بته جقه هایی در گوشه ها و حاشیه ای در دور است.

روسینه ای : پارچه ای ظریف و رنگین حاشیه دوزی شده ای است که طول آن در حدود سه متر و نیم ، و عرض آن حدود نود سانتی متر می باشد و دور آن آویز ریشه دارد .

پیراهن رو : از پارچه های رنگین زیبا برای دوخت پیراهن رو استفاده می شود و با نواردوزی و زری دوزی تزیین می گردد.

قبا : از پارچه های مختلف تهیه شده و به وسیله نواردوزی و زردوزی تزئین می گردد.

شلوار : شلواریست با کمر لیفه ای و دمپای تنگ بدون لیفه که برای تزئین آن را نواردوزی می کنند. این شلوار شباهت زیادی به شلوار زنان بندری دارد.

سوزن دوزی اصفهان

کاربرد سوزن دوزی اصفهان

انواع محصولاتي که به وسيله آن ها تزيين مي شوند شامل سجاده – جلد قرآن – انواع بقچه ها – روميزي – زير بشقابي – زير قلياني و غيره مي باشد.

سوزندوزیهای ایرانی که به اشکال مختلف انجام می شود یکی از گسترده ترین شاخه های ۱۰۹ رشته هنرهای سنتی است و به جرات می توان گفت تنوع و تعددی که در این رشته مشاهده می شود در هیچیک از دیگر رشته های صنایع دستی وجود ندارد و بیش از سایر گونه های صنایع دستی است.

در سوزندوزی طرح را از طریق نخ کش کردن زمینه ی پارچه مشخص می کنند و با سوزن و نخ مراحل مختلف سوزندوزی را که شامل دور دوزی – توری دوزی – توری گلدوزی – سکمه دوزی – شبکه دوزی – ستاره دوزی – گل اشرفی دوزی – زیر رفت دوزی – تکه دوزی و خامک دوزی – می باشد می دوزند.

سوزن دوزی اصفهان به دو بخش گل دوزی و گندمی دوزی تقسیم می شود

سوزن دوزی اصفهان

گل دوزی

گلدوزی هنری است قدیمی که از که مانند ارثی قدیمی از مادر به دختر میرسیده، این هنر دست ساز روی پارچه یا اجناس شبیه آن به وسیله نخ های ابریشمی، نخ های گلابتون و یا نخ های معمولی طرح های برجسته ایجاد میکنند.این طرح ها در ابتدا بیشتر شکل های گوناگون گل ها را در بر می گرفت ولی با پیشرفت هنر کم کم طرح های مختلف هم وارد این هنر شد.

کیف سوزن دوزی اصفهان

گندمی دوزی

رودوزيي است كه با روش توپُر دوزي، ساقه و خوشه هاي طلايي گندم را تداعي مي كند.

منابع:

ویکی پدیا

ایران انتیک

بیتوته

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465336 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک