28/11/2021

نمیک

گروه پژوهشی توسعه فناوری نمیک

ابزار

ابزاری برای هر کاربری نسبتا ساده ای است که کاربر بتواند به راحتی آن را نگه دارد و به راحتی کار کند (مانند حرکت، بلند کردن، شکستن، نگه داشتن، چرخاندن، خم شدن)، به طور موثر انجام نمی شود یا امکان پذیر نیست، ایمن است یا مطلوب برای انجام تنها با استفاده از یک عضو بدن. گرچه بسیاری از حیوانات از ابزارهای ساده استفاده می کنند، تنها انسان ها، که استفاده از ابزار سنگی صدها هزار ساله را می گیرند، از ابزارهای دیگر ابزار استفاده می کنند. مجموعه ای از ابزار مورد نیاز برای انجام وظایف مختلف که بخشی از فعالیت های مشابه هستند، دنده یا تجهیزات نامیده می شود.

ابزار

ابزار

 

در حالی که ممکن است یک ابزار اصطلاح را به راحتی به بسیاری از چیزهایی که به معنای پایان دادن به (به عنوان مثال یک چنگال) است، بکار ببندند. به طور دقیق، یک شیء تنها ابزاری است که اگر علاوه بر ساخت که برای برگزاری آن برگزار شود، از ماده ای است که اجازه می دهد کاربر آن را به آن اعمال می شود به درجه های مختلف نیروی. اگر استفاده تکرار بخشی از ابزار را بپوشاند (مانند تیغه چاقو)، ممکن است آن را بازگرداند؛ اگر ابزار را از بین می برد یا آن را می شکند، ابزار باید جایگزین شود. بنابراين ابزار تحت عنوان طبقه بندی طبقه بندی می شود و در همان طبقه بندی طبقه بندی شده به عنوان ابزار، ظروف، دستگاه یا ظروف است.

جعبه ابزار

تاریخچه ابزار

ابزارهای سنگ قرون گذشته بیش از 10،000 ساله، در غار Les Combarelles، France یافت شده است
ابزار نجاری از خراب کشتی قایقرانی قرن شانزدهم، مری رز، از بین رفت. از بالا، یک پاکت، یک پایه، یک هواپیما، یک تیغه، یک دسته گلوله، یک دسته چک ممکن است و یک قاعده.
چاقوهای سنگی و فلزی

تاریخ تکنولوژی ابزار

انسان شناسان بر این باورند که استفاده از ابزار گام مهمی در تکامل انسان است. از آنجا که ابزارها به طور گسترده توسط هر دو انسان و شامپانزه های وحشی مورد استفاده قرار می گیرند، به طور گسترده ای فرض می شود که اولین استفاده معمول از ابزار قبل از تفاوت بین این دو گونه صورت گرفت. با این وجود این ابزارهای اولیه احتمالا ساخته شده از مواد فاسد شدن مانند چوب است یا شامل سنگهای غیرقابل اصلاح شده می شوند که از سنگ های دیگر به عنوان ابزار قابل تشخیص نیستند.

مصنوعات سنگ تنها به حدود 2.5 میلیون سال پیش میرسند.  با این حال، یک مطالعه سال 2010 نشان می دهد که نوع گونه Hominin Australopithecus afarensis گوشت را با کشیدن لاشه حیوانی با استفاده از ابزار سنگی می خورد. این یافته اولین و قدیمی ترین ابزار شناخته شده سنگ در میان هومیین ها را به حدود 3.4 میلیون سال پیش باز می گرداند.

پیدا کردن ابزارهای واقعی حداقل 2.6 میلیون سال در اتیوپی است.  یکی از اولین شکل های ابزار سنگی قابل تشخیص، تیغ دست است.

تا همین اواخر، سلاح های موجود در حفاری تنها ابزار “مرد اولیه” بودند که مورد مطالعه و اهمیت قرار گرفتند. در حال حاضر، ابزارهای بیشتر به عنوان فرهنگی و تاریخی مرتبط شناخته شده است. همچنين شکار، فعاليت های ديگر نياز به ابزارهایی مانند تهيه غذا «… چمن زنی، چرم زنی، برداشت دانه و نجاری …» در اين گروه شامل «ابزار سنگی پوسته» می باشد.

ابزار مهمترین مواردی است که انسان های باستانی به بالا از زنجیره غذا صعود می کردند؛ با ابداع ابزارها، آنها قادر به انجام وظایفی بودند که بدن انسان نمی تواند انجام دهد، مانند استفاده از یک صلیب یا کمان و فلش برای کشتن شکار، از آنجا که دندان هایشان به اندازه کافی تیز نیستند تا بتوانند پوست بسیاری از حیوانات را سوراخ کنند. “مرد شکارچی” به عنوان کاتالیزور برای تغییر Hominin مورد سوال قرار گرفته است. بر اساس علائم روی استخوان ها در سایت های باستان شناسی، اکنون بیشتر واضح است که پیش از انسان از لاشه های شکارچیان دیگر به جای کشتار غذا خویش خسته شده اید.

ابزارهای مکانیکی گسترش قابل توجهی در استفاده از آنها در یونان باستان و روم باستان با استفاده منظم از منابع انرژی جدید، بویژه چرخ های آبی داشتند. استفاده آنها از طریق قرون تاریک با اضافه کردن آسیاب های بادی گسترش یافت.

ماشین آلات ناشی از افزایش تولید ابزارهای جدید در انقلاب صنعتی بود. پیشگامان فناوری نانو انتظار افزایش یکسان را به عنوان ابزار به اندازه میکروسکوپیک می دهند.

دیوار ابزار

توابع

می توان ابزارها را طبق توابع اساسی خود طبقه بندی کرد:

ابزارهای برش و لبه مانند چاقو، اسکیت یا گچ، ابزارهای گوه شکل هستند که نیروی برش را در امتداد یک چهره باریک تولید می کنند. ایده آل، لبه ابزار نیاز به سخت تر از مواد قطع می شود و یا دیگر تیغه با استفاده از تکرار dulled تبدیل خواهد شد. اما حتی ابزارهای انعطاف پذیر نیز نیاز به تیزتر شدن دوره ای دارند که فرآیند حذف شکل تغییر شکل از لبه است. سایر نمونه هایی از ابزار برش شامل حفره ها و حفره های حفاری است.

ابزار حرکت ابزارهای بزرگ و کوچک را حرکت می دهد. بسیاری از آنها اهرم هایی هستند که به کاربر مزیت مکانیکی می دهند. نمونه هایی از ابزارهای تمرکز نیرویی شامل چکش است که یک ناخن یا مولو را حرکت می دهد که یک سهام را حرکت می دهد. این با استفاده از فشرده سازی فیزیکی به سطح عمل می کند. در مورد پیچ ​​گوشتی، نیروی چرخشی و گشتاور نامیده می شود. در مقابل، یک کنسانتره انحنا بر روی یک جسم متوقف می شود که مانع از حرکت دادن آن در هنگام ضربه زدن می شود. نوشتن ادوات مایع به سطح از طریق فشرده سازی برای فعال کردن کارتریج جوهر. چنگ زدن و چرخاندن مهره ها و پیچ و مهره با انبردست، یک دستکش، آچار و غیره به همین ترتیب موارد را با نوعی نیروی حرکت می کند.

 

ابزارهایی که تغییرات شیمیایی را شامل می شوند، از جمله دمای و احتراق، مانند فندک و فریزر.

ابزار هدایت کننده، اندازه گیری و ادراک شامل خط کش، عینک، مربع، سنسور، کمان، تئودولیت، میکروسکوپ، مانیتور، ساعت، تلفن، چاپگر

ابزار شکل دهی، از قبیل قالب، جیگ، ترول.

ابزارهای چفت شدن، مانند جوشکارها، اسلحه های ناخن، اسلحه ناخن یا اسلحه های چسب.

ابزارهای اطلاعاتی و دستکاری داده، مانند رایانه، IDE، صفحات گسترده

برخی از ابزارها ممکن است ترکیبی از ابزارهای دیگر باشند. یک ساعت زنگ دار برای مثال یک ترکیبی از یک ابزار اندازه گیری (ساعت) و ابزار ادراک (زنگ) است. این ساعت زنگ دار را قادر می سازد که یک ابزار باشد که خارج از همه دسته های ذکر شده در بالا باشد.

بحث در مورد این است که آیا وسایل دنده محافظ را به عنوان ابزاری در نظر بگیریم، چرا که آنها به طور مستقیم به انجام کار کمک نمی کنند، فقط از کارگر مانند لباس های معمول محافظت می کنند. آنها با تعریف کلی ابزارها مطابقت دارند و در بسیاری از موارد برای تکمیل کار لازم است. تجهیزات حفاظتی شخصی شامل مواردی مانند دستکش، عینک ایمنی، مدافعان گوش و لباس های زخم زده می شود.

ابزار ماشینی

ماشین های ساده

دستگاه ساده

یک ماشین ساده یک دستگاه مکانیکی است که جهت یا نیروی نیرو را تغییر می دهد.  به طور کلی، آنها را می توان به عنوان ساده ترین مکانیسم ها تعریف کرد که مزایای مکانیکی (که لرزش نیز نامیده می شود) را به کار می اندازد. معمولا این اصطلاح به شش ماشین ساده کلاسیک اشاره دارد که توسط دانشمندان رنسانس تعریف شده است:

اهرم

چرخ و محور

قرقره

سطح شیب دار

گوه

پیچ

جایگزینی ابزار

اغلب با طراحی یا تصادف، یک ابزار ممکن است ویژگی های عملکردی مهم را با یک یا چند ابزار دیگر به اشتراک بگذارد. در این مورد، بعضی از ابزارها می توانند جایگزین سایر ابزارها شوند، یا به عنوان یک راه حل موقت یا به عنوان یک عامل بهره وری عملی. “یک ابزار همه کارها را انجام می دهد” شعار خاصی برای کارگران است که نمی توانند عملا هر ابزار تخصصی را به محل کار هر کاری تحویل دهند؛ مانند یک نجار که لزوما تمام روز در یک مغازه کار می کند و نیاز به انجام کار در خانه مشتری دارد. جایگزینی ابزار می تواند به طور گسترده ای به دو دسته تقسیم شود: جایگزینی “به صورت طراحی” یا “چند منظوره” و جایگزینی به صورت موقت. جایگزینی “توسط طراحی” ابزارهایی است که به طور خاص برای انجام وظایف متعدد با استفاده از تنها یک ابزار طراحی شده است.

تعویض به عنوان موقت است که نبوغ انسان به بازی می آید و یک ابزار است برای هدف ناخواسته آن مانند یک مکانیک با استفاده از یک پیچ گوشتی بلند برای جدا کردن یک بازوی کنترل اتومبیل را از یک توپ مشترک به جای استفاده از یک دیاپازون استفاده می شود. در بسیاری از موارد، توابع ثانویه طراحی شده ابزار به طور گسترده ای شناخته نشده است. به عنوان مثال از، بسیاری از اره دست سابق چوب برش ادغام مربع نجار با ترکیب یک دسته به خصوص به شکل که اجازه می دهد تا 90 درجه و 45 درجه زاویه به با هماهنگی با بخش مناسب از دسته با یک لبه و قلم در امتداد پشت مشخص می شود لبه اره دومی توسط گفتن «تمام ابزارها را می توان به عنوان چکش ها» نشان داد. تقریبا تمام ابزارها می توانند به عنوان یک چکش عمل کنند، حتی اگر ابزار بسیار کمی برای این کار طراحی شده باشد و حتی کار کمتری نیز داشته باشد.

ابزار اغلب برای جایگزینی بسیاری از دستگاه های مکانیکی، به ویژه در دستگاه های مکانیکی قدیمی استفاده می شود. در بسیاری از موارد یک ابزار ارزان برای اشغال مکان مکانیکی از دست رفته استفاده می شود. یک غلتک پنجره در یک ماشین می تواند به راحتی با یک جفت پیچ و تاب یا انیشتن معمولی جایگزین شود. یک سوئیچ انتقال یا سوئیچ سوئیچ قادر به جایگزینی با پیچ گوشتی خواهد بود. باز هم این ابزارها هستند که برای اهداف ناخواسته مورد استفاده قرار می گیرند، جایگزینی به عنوان موقت. ابزارهایی مانند ابزار چرخشی، جایگزینی “طراحی شده” یا “چند منظوره” در نظر گرفته می شود. این کلاس ابزار اجازه استفاده از یک ابزار است که دارای حداقل دو قابلیت متفاوت است. ابزار “چند منظوره” اساسا ابزار چندگانه در یک دستگاه / ابزار است. ابزار مانند این اغلب ابزار قدرت که با بسیاری از فایل پیوست های مختلف می آیند مانند یک ابزار دوار (وانکل) هستند، بنابراین می توان گفت که یک مته قدرت “چند منظوره” ابزار زیرا شما می توانید بیش از فقط یک چیز با یک تمرین قدرت انجام شده است.

 

ابزار چند منظوره

دوچرخه چند ابزار

چند ابزار یک ابزار دست است که چندین ابزار را در یک دستگاه قابل حمل قابل حمل می کند. چاقوی ارتش سوئیس نشان دهنده یکی از اولین نمونه هایی است. ابزارهای دیگر دارای یک هدف اولیه هستند و همچنین قابلیت های دیگر را نیز شامل می شوند – برای مثال انبردست های لینمن یک گیره و برش دارند و اغلب به عنوان یک چکش استفاده می شوند؛ و برخی از اره های دستی یک مربع نجاری را در زاویه راست بین لبه مبهم تیغه و دسته ی اره قرار می دهد. این نیز دسته ای است که در آن ابزارهای چند منظوره از آنجاییکه آنها همچنین ابزار چندگانه در یک هستند (چند منظوره و چند منظوره می توانند به طور متناوب استفاده شوند). این نوع ابزار به طور خاص ساخته شده است تا چشم بسیاری از هنرمندان مختلف را که برای انجام کار خود سفر کرده بودند، به دست آورند. برای این کارگران این نوع ابزارها انقلابی بودند زیرا آنها یک ابزار یا یک دستگاه بودند که می توانستند چندین چیز را انجام دهند. با استفاده از این انقلاب جدید ابزارها، هنرمندان مسافرتی مجبور نیستند ابزارهای زیادی را با آنها به محل های کاری انتقال دهند، در حالی که فضای آنها محدود به وسیله نقلیه ای بود که رانندگی می کرد. مشکلی که برای مقابله با بسیاری از ابزارهای مختلف با اجتناب از ابزار چند منظوره حل شده است.

ابزار استفاده از حیوانات

مشاهدات تایید کرده است که تعدادی از گونه ها می توانند از ابزارهایی مانند میمون ها، میمون ها، فیل ها، چند پرنده و خلبان های دریایی استفاده کنند. در ابتدا فیلسوف ها تصور می کردند که تنها انسان ها توانایی ایجاد ابزار را داشتند، تا زمانی که متخصصان باغ وحش مشاهده پرندگان و میمون ها  ابزار ساخت. در حال حاضر ارتباط منحصر بفرد انسان با ابزار به این معنی است که ما تنها گونه ای هستیم که از ابزارهای دیگر ابزار استفاده می کند.

استعاره ابزار

تلفن یک ابزار ارتباطی است که بین دو نفر در یک سطح در ارتباط است. همچنین بین هر کاربر و شبکه ارتباطی در سطح دیگری ارتباط برقرار می کند. این در حوزه فن آوری رسانه و ارتباطات است که جنبه ضد بصری روابط ما با ابزارهای ما ابتدا به رسمیت شناختن مردم به دست آمد. مارشال مک لوهان معروف گفت: “ما ابزارهای خود را شکل می دهیم و سپس ابزارهای ما به ما شکل می دهد.” مک لوهان با اشاره به این واقعیت است که شیوه های اجتماعی ما با استفاده از ابزارهای جدید و پالایش هایی که ما برای ابزارهای موجود انجام می دهند، همکاری می کنیم.

ابزار

دانشنامه نمیک از تمامی هنردوستان ،اساتید ایران برای پیشرفت ایران عزیزمان در تمامی زمینه ها دعوت به همکاری می نماید شما عزیزان با با دادن نظر و ارسال اطلاعات تکمیلی خود در این زمینه برای پیشرفت کشور عزیزمان در علم و فن آوری میتوانید باعث پیشرفت و تکامل کشور شوید

منابع:

ویکی پدیا

راهای ارتباط با ما

ایمیل : info@nmik.ir

برای سهولت ارسال نظرات و ارتقاء دانشنامه شما همچنین میتوانید متن و عکسهای خود را در وات ساپ با این شماره :09014465636 ارسال نمایید.

با تشکر تیم نمیک